Jak jeździć lepiej na deskorolce?

0

jak-jezdzic-lepiej-na-deskorolce-przypau

Jak jeździć lepiej na deskorolce?

W tym poście chciałbym poruszyć temat, który zdradził już sam tytuł czyli jak udoskonalić swoją jazdę na deskorolce. W rzeczywistości jazda na deskorolce daje dużo frajdy i jest dość łatwym sportem aby zacząć – wystarczy nam do tego deskorolka. Jak w zasadzie zabrać się do ćwiczeń? Co jest tak naprawdę ważne? Zgłębimy te pytania razem i dowiemy się nad czym można popracować aby poprawić swoje umiejętności.

Najważniejszą rzeczą do zapamiętania jest fakt, że chodzi o poprawę trzech rzeczy:
- równowagi,
- koordynacji,
- kontroli.
Te trzy rzeczy sprawiają, że jazda na deskorolce jest taka przyjemna. Jeśli opanujesz te trzy rzeczy, możesz zacząć bawić się naprawdę dobrze na deskorolce i zacząć się uczyć trikow.

Kilka wskazówek jak lepiej jeździć na deskorolce

Deskorolka jest dla każdego. KROPKA. Każdy się może nauczyć jazdy na deskorolce niezależnie od wieku, płci, pochodzenia czy grupy społecznej. Deskorolka jest na całe życie ponieważ zawsze znajdzie się jakaś rzecz do poprawy lub ktoś kto robi coś lepiej. To jest jak z każdą umiejętnością – praktyka czyni mistrza.

Trzymaj równowagę

Jeśli chodzi o jazdę na deskorolce, jedną z najważniejszych rzeczy, o których należy pamiętać jest równowaga. Nie jest to żadne odkrycie Ameryki jak stwierdzę, że dzięki zachowaniu równowagi utrzymujemy się na deskorolce i unikniemy upadków ;)

Jeśli jesteś osobą początkującą to zacznij od jazdy na płaskich i równych powierzchniach. Jeśli będziesz uczyć się jeździć pod górkę lub z górki cały czas to wpłynie to na poziom trudności nauki.
Kolejną ważną rzeczą jest aby ciężar ciała był rozłożony równomiernie na deskorolce. Jak staniesz za bardzo przechylając ciężar ciała na stronę taila to deska może wyskoczyć Ci spod nóg. Pamiętaj aby zawsze jeździć na zgiętych kolanach. Im niżej tym bliżej ziemi w przypadku upadku :)))
Jak już jesteś bardziej zaawansowanym skejtem to warto aby pojeździć po różnych przeszkodach, pozjeżdżać z górek lub nawet próbować jazdy w miejscach nietypowych z „dziwną” nawierzchnią po to aby Twoje ciało i mózg poznały to uczucie. To również ma znaczący wpływ na rozwój równowagi. Jeśli masz to wszystko za sobą to kolejnym krokiem do poprawy balansu jest robienie trików. Próbuj różnych trików na różnych przeszkodach. Im więcej jeździsz na deskorolce tym bardziej Twój balans się rozwija. Zawsze też warto jeździć w więcej osób. Pomoże to Ci uczyć się na ich błędach jak i poprawić własną równowagę lub wyrobić styl.

Nie odpychaj się „mongo”

Temat już był przeze dość obszernie poruszony – mianowicie tu – ale ma to znaczny wpływ na to, że można łatwiej stracić równowagę.

Generalnie jeździj jak chcesz, odpychaj się jak chcesz – to Twój styl i deskorolka Tobie ma sprawiać radość – tylko po co sobie utrudniać? Lepiej nauczyć się jeździć ze stopami we właściwej pozycji czyli odpychać się tylną nogą. Jeśli dopiero zaczynasz lub starasz się poprawić swoje umiejętności jazdy na deskorolce to zrób sobie przysługę i porzuć styl mongo jeśli go praktykujesz. Twoja jazda i styl się na pewno poprawi.

odpychanie-mongo-przypau-blog

Praca u podstaw

Możesz poprawić swoje umiejętności jazdy na deskorolce pracując nad podstawami. Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę to warto sprawdzić na przykład z jakimś filmikiem na YouTube jak stać na deskorolce, jak się odpychać i jak się zatrzymywać. Podstawy są niezbędne dla każdego bez względu na poziom. No i praktyka praktyka i jeszcze raz praktyka. Jeśli pracujesz nad swoim ollie – to przy każdej sesji skacz jak najwięcej. Jak poczujesz, że potrafisz robić ollie to połóż sobie jakiś patyczek lub narysuj kreskę kredą i próbuj ją przeskoczyć.

Jeździj na deskorolce codziennie

To również nie jest żadna wiedza tajemna – aby stać się lepszym w jeździe na deskorolce, trzeba więcej jeździć i ćwiczyć każdego dnia. Wiele osób myśli, że wystarczy wyjść na deskorolkę raz na jakiś czas i w magiczny sposób staną się lepsi. To tak nie działa. Tak samo jak usłyszałem, że mam talent bo zrobiłem jakiś trik. Czy Ci ludzie myślą, że to się wzięło z powietrza? Im więcej będziesz jeździł i ćwiczył tym będziesz lepszy. Nie zawsze jest możliwe aby jeździć codziennie, ale warto to robić gdy tylko nadarzy się taka okazja oraz bądź cierpliwy. Na fajne rzeczy warto poczekać ;)

Wychodź ze strefy komfortu

Jeśli poważnie myślisz o byciu lepszym skejtem, to musisz pogodzić się z opuszczaniem swojej strefy komfortu. Oznacza to odwiedzanie nowych skateparków, próbowanie nowych trików i ogólne dążenie do poprawy.

Zapuszczanie się na nieznane terytorium może być przerażające, ale właśnie tak odkrywasz magie jazdy na deskorolce. Kiedy jesteś poza swoją strefą komfortu musisz myśleć nieszablonowo. Szybko przekonasz się, że stać Cię na znacznie więcej niż kiedykolwiek myślałeś. Jeśli następnym razem poczujesz, że „utknąłeś” to nie bój się wyjść poza swoją strefę komfortu. Możesz pozytywnie się zaskoczyć tym, co jesteś w stanie osiągnąć.

wychodz-ze-strefy-komfortu-przypau-blog

Naucz się jazdy fakie i switch

Jeśli chcesz wznieść swoją jazdę na jeszcze wyższy poziom, powinieneś nauczyć się robić to fakie i na switchu. Te dwie techniki są bardzo ważne dla zaawansowanych deskorolkarzy.

Jazda na fakie to jazda do tyłu. Jest to świetny sposób na poprawę swoich umiejętności na desce. Kiedy jedziesz do tył musisz używać innych mięśni w inny sposób. Pomoże Ci to zbudować różne grupy mięśni, a to świetny sposób na poprawę równowagi.

Jazda na switchu to jazda z odrotnie ułozyni nogami. Na moim przykładzie – normalnie jeżdżę goofy czyli mam prawą nogę z przodu, a odpycham się tylną – lewą. Gdy jadę na switchu – czyli regular – to lewą nogę mam z przodu, a odpycham się prawą. Te dwie techniki bardzo mocno poprawią Twój styl i na pewno podszkolisz swoje umiejętności.

Czasem warto zrobić krok w tył

Chcesz być lepszy ale ciągle próbujesz nowego triku i Ci nie wychodzi? Czasem jak obsesyjnie próbujemy się czegoś nauczyć to łatwo popaść w rutynę i powtarzać nawet nieświadomie ciągle te same błędy. Czasem to prowadzi do frustracji. Warto wtedy na chwilę odpuścić dany trik. Może warto poćwiczyć inne triki, które już znamy? Może próbujesz się nauczyć kickflipa, a nie potrafisz dobrze ollie? Przerwa pomoże Ci zresetować umysł i wrócić ze świeżym spojrzeniem.

czasem-warto-zrobic-krok-w-tyl-przypau-blog

Naucz się upadać

Upadki są nieuniknione podczas jazdy na deskorolce, dlatego ważne jest aby wiedzieć jak robić to dobrze. Nie bój się upaść. To część procesu uczenia się. Im więcej będziesz jeździć na desce tym będzie to łatwiejsze i będzie sprawiać jeszcze więcej frajdy. Często też upadki będą niczym – dosłownie niczym, nawet ich nie poczujesz. Ja miałem w głowie straszną blokadę i kilka upadków pomogło mi się odblokować. Nie taki diabeł straszny jak go malują, a jak ktoś ma pecha to i palec w dupie złamie.

Znajdź ekipę

Złapałeś bakcyla jazdy na deskorolce i nie wyobrażasz sobie życia bez deskorolki? Witaj w klubie! :D
Jazda na deskorolce to nie tylko świetny sposób na aktywność i dobrą zabawę, ale również możliwość poznania świetnych osób, z którymi już masz coś wspólnego :) Nic tak nie wpływa na rozwijanie umiejętności jazdy na deskorolce jak motywacja ekipy, z którą jeździsz. Nie dość, że osiągniesz swój cel – czyli poprawisz umiejętności to jeszcze poznasz przyjaciół na całe życie.

skate-ekipa-przypau-blog

Poszukaj trenera

To nie jest rada przeznaczona dla każdego, ale niektórym osobom może pomóc trener rozwinąć szybciej swoje umiejętności. Ważne aby znaleźć kogoś doświadczonego i wykwalifikowanego. Jeśli czujesz, że potrzebujesz kogoś kto poświęci Tobie 100% swojej uwagi to wybierz kogoś cierpliwego i wspierającego. Poszukaj kogoś kto poradzi sobie zarówno z Twoim harmonogramem jak i budżetem, który chcesz na to przeznaczyć.   

Podsumowanie

Mam nadzieję, że naświetliłem trochę sposób jak można polepszyć swoje umiejętności jazdy na desce ;) Najważniejszą rzeczą, którą podkreślę jeszcze na końcu – musisz uzbroić się w cierpliwość. Jazda na deskorolce wymaga czasu i praktyki. Nie zniechęcaj się jeśli nie widzisz wyników od razu. Wszyscy byliśmy w tym samym miejscu i każdy z nas – skejtów – wie jaka jazda na deskorolce jest trudna. Jeśli masz jeszcze jakieś pytania lub uwagi – podziel się nimi proszę w komentarzach lub złap mnie na desce na plazie ;) Piona i do zobaczenia na desce!

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl