Producenci

Wybór kółek

Jak wybrać kółka do swojej deski?

Kółka stanowią bardzo istotny element zestawu każdego skejta. Od nich oraz od łożysk zależy jak szybko będziesz mógł jeździć. Bardzo ważne jest aby dopasować koła do Twojego stylu jazdy. Oprócz różnic widocznych na pierwszy rzut oka – takich jak kolor czy wielkość, różnią się również twardością, kształtem oraz materiałem. Nawet delikatna zmiana w twardości i wielkości może przełożyć się na Twoje odczucia i komfort jazdy.

Średnica koła

Średnica podawana jest w milimetrach (mm). W większości przypadków wartość jest podana na kółku lub może być bardzo łatwo zmierzona. Średnica wpływa na przyspieszenie oraz prędkość. Większe koła będą szybsze i stabilniejsze, natomiast mniejsze będą się cechować większą manewrowością i są lepsze do trików.

Wybór „twardości”

Twardość określona jest w dwóch skalach – A oraz B. Większość producentów stosuję skalę „A”, która jest 100 punktową skalą, która określa twardość koła (pojawiają się również koła powyżej 100A). Im wyższa liczba tym twardsze koło.
Są jednak producenci, którzy używają skali B, która mierzy 20 punktów mniej niż skala A, a zatem pozwala na dodatkowe 20 punktów za najtwardsze koła.
Uogólniając – twardsze koła są szybsze, a bardziej miękkie koła wolniejsze z większą przyczepnością.
Miękkie kólka lepiej nadają się do jazdy ulicznej, cruisingu, a twardsze kółka są lepsze do gładkich powierzchni i powerslidów.
Oto kilka wskazówek dotyczących twardości kół, które dotyczą Twoich preferencji oraz poziomu umiejętności.

Twarde koła – najlepsze do jazdy w skateparku, na rampach, bowlach i innych równych powierzchni.

Miękkie koła – lepsze do jazdy ulicznej, nierównych powierzchni, cruisingu.

Przykłady:

Koła 78a-87a to miękkie koła, dobre na nierówne nawierzchnie, longboardy czy cruizery. Mają dużą przyczepność, dzięki czemu łatwo pokonują nierówności i pęknięcia lub tak powszechna kostkę brukową. Zaprojektowane do płynnej jazdy i cruisingu.

Koła 88a-95a to nieco twardsze i szybsze koła z mniejszą przyczepnością. Są dobre do jazdy ulicznej i nierównych nawierzchni. Również sprawdzą się do jazdy po kostce brukowej.

Koła 96a-99a zapewniają dobrą prędkość i przyczepność. Świetne dla początkujących jeżdżących po ulicy, skateparkach, rampach, basenach i innych gładkich powierzchniach.

Koła 100a + to najtwardsze i najszybsze kółka z najmniejszą przyczepnością. Idealne do powerslidów na równych nawierzchniach. Niestety na kostce brukowej najmniejszy komfort jazdy.

83b-84b Koła wykorzystujące skalę B są niezwykle twarde. Mierzą o 20 punktów mniej niż skala A. Przykłady: 100A = 80B, a 103A = 83B itd.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl