Producenci

Wybór deskorolki

Zakup pierwszej deskorolki jest sprawą bardzo ważną. Źle dobrany sprzęt może spowodować porzucenie zajawki nawet najbardziej zapalonego adepta sportów ulicznych. Można to porównać do wyboru dania w restauracji. Jak nie podejdzie – możesz już tam nigdy nie wrócić.
W końcu pierwsze wrażenie możesz zrobić tylko raz i zamiast pokonywać najlepsze streetowe miejscówki deska będzie się kurzyć w kącie. Poniżej możesz znaleźć kilka porad czym należy się kierować przy wyborze swojej pierwszej deski.

Deski produkowane są w różnych kształtach oraz rozmiarach. Kształt jest zależny od tego co chcesz na desce robić. Skupimy się tutaj na trzech rodzajach:


- Deskorolka klasyczna – Najczęściej spotykany typ deskorolek, ze względu na swoją uniwersalność. Nadaje się do tricków jak również jako środek transportu. Deskorolka klasyczna ma wymiary ok. 31 cali długości oraz 7-9 cali szerokości.

- Deskorolka cruiser Deska tego typu przeznaczona jest głównie do jazdy po mieście, a wymiary ma zbliżone do deskorolki klasycznej. Cruiser jest bardzo zwrotny ze względu na miękkie gumki w truckach. Kółka sa z reguły większe niż w klasycznych deskach i bardziej miękkie przez co jazda po bruku lub nierównej ulicy jest zdecydowanie przyjemniejsza niż na deskorolce klasycznej. W rodzinie cruiserów są również fishboardy czyli popularne wśród najmłodszych fiszki.

- Deskorolka longboard – Największa z deskorolek – zazwyczaj posiada około metr długości, czasem nawet więcej. Longboard przeznaczony jest do zjazdów, a charakteryzuje się oprócz długości zazwyczaj dużymi i miękkimi kołami.

Rozmiary deskorolek
Mówiąc o wielkości deskorolki najczęściej mamy na myśli szerokość blatu.
Rozmiar deskorolki nie jest zależny od wagi lub wielkości buta, lecz od własnych preferencji. Jednak przy wyborze pierwszej deskorolki może to posłużyć jako wyznacznik. Deski ze sklepów sportowych i komplety skateshopowe są zazwyczaj w rozmiarach: 7,5 – 8,5.
Poniżej mała ściągawka:

 

micro

mini

mid

full-size

Wiek

5 lat

6 - 8 lat

9-12 lat

13+

szerokość deski

6,5" - 6,75"

7"

7,3"

7,5" w górę


Jeśli jesteś starszy niż 13 lat i uważasz i nie jesteś dalej pewny jaka szerokość blatu byłaby dla Ciebie odpowiednia, poniżej możesz znaleźć drugą ściągawkę, która bierze pod uwagę wielkość buta.

stopa

39-43

44+

szerokość deski

7,5" - 8,0"

8,25"+

 

Wiele firm deskorolkowych nie dostosowuje szerokości desek do wieku lub wielkości obuwia. Wszystko zależy od Ciebie i Twoich preferencji. Warto wiedzieć, że deski węższe łatwiej wpadają w rotację co za tym idzie łatwiej robić flipy czy triki techniczne na murkach, natomiast deski szersze wolniej się obracają ale jest się na nich łatwiej wybić, ponieważ są stabilniejsze.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl