Ceramiczne łożyska do deskorolki

0

ceramiczne-lozyska-do-deskorolki

Ceramiczne łożyska do deskorolki

Jakiś czas temu miałem okazję pośmigać na ceramicznych łożyskach. Nie powiem, przed testami cieszyłem się nimi jak dziecko przed gwiazdką widząc zapakowane prezenty pod choinką. Czy w rzeczywistości są warte swojej ceny? Czy są szybsze? Czy rdzewieją? Spójrzmy razem na te kilka najczęściej zadawanych pytań ;)

Co to są ceramiczne łożyska do deskorolki?

Zawsze zakładałem, że ceramiczne łożyska są w 100% ceramiczne, a okazuje się, że to tylko kulki. Co więcej – łożyska można nazwać ceramicznymi, nawet jeśli tylko jedna z kulek jest wykonana z materiału ceramicznego. Ceramika może być twardsza i lżejsza niż stal, ale nadal jest delikatna.

W pełni ceramiczne łożyska istnieją, ale nie nadają się do jazdy na deskorolce. Nie radzą sobie zbyt dobrze z uderzeniami i mogą pęknąć.

Łożyska ceramiczne to łożyska ze stalowymi obręczami i z ceramicznymi kulkami, które mają mniejsze tarcie. Kulki ceramiczne wykonane są z azotku krzemu, który jest o 60% lżejszy od stali, a także twardszy. No i tutaj pojawia się pierwszy problem – jeśli ceramiczne kulki są twardsze niż stalowe bieżnie – z czasem wgryzą się w stalowe elementy.

Plusy i minusy ceramicznych łożysk

Plusy:
- wydają się mieć trochę dłuższą żywotność niż standardowe łożyska,
- wymagają mniej konserwacji,
- możesz pochwalić się drogim sprzętem XD

Minusy:
- są drogie,
- nie są szybsze,
- rdzewieją i również potrzebują konserwacji i smarowania.

Czy ceramiczne łożyska są szybsze?

Pomimo mniejszego tarcia z powodu ceramicznych kulek, ceramiczne łożyska nie są szybsze niż inne wysokiej klasy łożyska. Łożyska są zawsze szybkie, gdy są fabrycznie nowe i renomowanej firmy. Zmniejszenie tarcia może sprawić, że łożyska będą szybsze, a wg stron longboardowych tarcie rozkłada się w taki sposób:
- 60% tarcia jest powodowane przez tarczę,
- 30% jest powodowane przez smar,
- 3% pochodzi z kulek,
- 7% jest spowodowane klatką na kulki.
Tak więc stalowe kulki powodują tylko 3% całkowitego tarcia. Ceramika jest gładszym materiałem niż stal, ale zmniejszenie tarcia jest znikome.

rozne-lozyska

Czy łożyska ceramiczne są wodoodporne?

Łożyska ceramiczne nie są wodoodporne. Kulki ceramiczne nie rdzewieją, ale reszta łożyska nadal składa się ze stali. Stal rdzewieje gdy jeździsz w deszczu lub gdy ulice są jeszcze mokre. Zawsze dobrze wysuszyć łożyska gdy są mokre i raz na jakiś czas je wyczyścić. Jeśli jest dla Ciebie to zbyt uciążliwe to fajnie sobie zmienić łożyska raz lub dwa razy w roku.

Jaka jest żywotność ceramicznych łożysk?

Ceramiczne łożyska mogą wytrzymać ponad 5 lat jeśli są odpowiednio konserwowane jeśli zawierzyć internetowym komentarzom właścicieli takich łożysk. Jeśli zmokną i/lub się zabrudzą, nie wytrzymają dłużej niż zwykłe łożyska. Sam niestety nie miałem okazji przetestować jak długo wytrzymają.

Czy ceramiczne łożyska potrzebują smarowania?

Ceramiczne łożyska do deskorolki wymagają smarowania. Tylko w pełni ceramiczne łożyska mogą pracować całkowicie suche. Pomiędzy kulkami ceramicznymi, a elementami stalowymi nadal występuje tarcie, które wymaga smaru silikonowego. Łożyska ceramiczne nie są „samosmarujące”, a kulki ceramiczne mogą wgryzać się z czasem w stalowe bieżnie z powodu tarcia.

Jeśli mieszkasz w pobliżu wybrzeża, słone powietrze niszczy je znacznie szybciej niż zwykłe, tak samo jak jazda po mokrych lub błotnistych ulicach – to dotyczy każdego rodzaju łożysk.

Kiedy powinienem kupić ceramiczne łożyska?

Mnie one nie przekonały. Jeśli masz wolną gotówkę i chcesz je sam przetestować z ciekawości – proszę bardzo. Myślę, że ludzie, którzy twierdzą, że są szybsi dzięki ceramicznym łożyskom doświadczają efektu placebo.

Jakich łożysk unikać?

Unikaj podejrzanie tanich łożysk. Nawet jeśli są sygnowane jako ABEC7 czy ABEC9 to warto mieć na uwadze, że bardzo precyzyjne wykonanie kulki kosztuje więcej i wtedy oszczędności szuka się na materiale i jego trwałości. Warto wybierać renomowane marki, które są tworzone z myślą o jeździe na deskorolce. Jeśli kupujesz łożyska na popularnych portalach aukcyjnych to sprawdzaj zawsze użytkownika od którego kupujesz ponieważ krąży bardzo wiele podróbek. Nawiasem mówiąc to samo dotyczy kół, blatów oraz trucków. Najlepiej zaopatrywać się w skateshopach.

fidget-spiner-lozyska-z-deskorolki

Jakie łożyska kupić?

Najczęstszą odpowiedzią na to pytanie, która pojawia się w internecie jest aby kupić po prostu Bones Reds. Powiem szczerze, że mi się na redsach jeździ świetnie, tak samo jak dobrze mi się jeździło na Rushach czy Independent. Następne w kolejce czekają na testy Bronsony. Na nich jeszcze nie miałem okazji pojeździć, a słyszałem wiele pochlebnych opinii. Pytanie czy to prawda czy może kwestia przyzwyczajenia? Mimo wszystko warto unikać podejrzanie tanich łożysk. Możesz być pewny, że nie posłużą Ci zbyt długo.

Podsumowanie

Moim zdaniem używanie ceramicznych łożysk to przerost formy nad treścią. Kosztują taczkę pieniędzy, a różnicy nie odczujesz. Co więcej – gdy, któreś Ci się uszkodzi to zaboli jak „uszczelka pod głowicą” w aucie XD Jeśli uważasz inaczej – podziel się swoim doświadczeniem w komentarzu 😉 Piona i do zobaczenia na desce!

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl