W zdrowym ciele zdrowy mózg

0

10 powodów dlaczego jazda na deskorolce jest dobra dla zdrowia psychicznego

10 powodów dlaczego jazda na deskorolce jest dobra dla zdrowia psychicznego

Pomimo tego, że skateboarding na początku nie cieszył się zbyt przychylna opinią wśród starszych mieszkańców naszego pięknego kraju, w rzeczywistości jest zupełnie odwrotnie. Każdy skate musi dbać zarówno o swoje ciało jak i umysł aby działać na pełnych obrotach i pokonywać każdą napotkaną przeszkodę na ulicy podczas jazdy oraz w życiu codziennym.

Jazda na deskorolce daje mnóstwo cennych lekcji, które z łatwością można przełożyć na życie codzienne. Dzięki regularnej jeździe deska przynosi długoterminowe korzyści fizyczne, psychiczne i społeczne.

Jeśli nie wierzysz, sprawdź 10 powód dla których jazda na desce jest dobra dla Twojej kondycji psychicznej. Szczęścia nie kupisz, ale możesz deskę. To prawie to samo ;)

1. Jazda na deskorolce to świetny sposób na trening

Jazda na desce to świetny sposób na powrót do formy. Cruizowanie po mieście jest zdecydowanie przyjemniejsze niż wykonywanie żmudnych ćwiczeń lub bieganie. Wbrew wielu opinii jazda na desce to bardzo dobra forma spalania kalorii. Więcej możesz przeczytać na ten temat tutaj.

Podobnie jak większość aktywności fizycznych, jazda na desce poprawia ogólne funkcjonowanie mózgu. Zwiększa przepływ krwi w mózgu, co prowadzi do zwiększenia zdolności podejmowania decyzji, kreatywności i pamięci.

Jeśli chodzi o zdrowie psychiczne, jazda na desce uwalnia endorfiny w mózgu, co prowadzi do zmniejszenia stresu i niepokoju, a także zapobiega objawom depresji.

Jazda na deskorolce to znacznie więcej niż tylko sport i może przynieść nieoczekiwane korzyści dla zdrowia psychicznego.

2. Deskorolka to rodzina

Poza samym katowaniem coraz to nowych triczków, jazda na deskorolce to niesamowity sposób na spotkania towarzyskie. Poznasz nowych przyjaciół, rozwiniesz istniejące relacje, a to wszystko dzięki kawałkowi drewna z przymocowanymi do niego 4 kółkami.

Jeżdżąc na desce poznasz ludzi w każdym wieku, o różnym pochodzeniu i statusie społecznym. Skateboarding to rodzina, która chętnie wita każdego. Jeśli jesteś aktualnie w ciemnym psychicznie miejscu, jazda na deskorolce może pomóc wypełnić tę pustkę. Dla niektórych deskorolka to przyjaciel, z którym można się bawić i spędzać czas.

deskorolka-to-rodzina


3. Jazda na deskorolce pomaga radzić sobie z niepokojem

Jazda na desce zmniejsza poziom niepokoju i strachu dzięki prostemu faktowi, że nieustannie stawia Cię w sytuacji wywołującej lęk. Jeśli borykasz się z jakimiś problemami, a chcesz się rozwijać nie ma innego wyjścia, jak tylko zmierzyć się ze strachem. Deska zmusza Cię do przejęcia kontroli nad własnymi myślami, co jest skuteczne w przypadku osób, które ciągle myślą o czymś i myślą i myślą i myślą…

Dzięki skupieniu i poświęceniu jazda na deskorolce zmusza Cię do odłożenia na bok ograniczających przekonań i obaw. Weźmy na tapetę wszystkich śmiałków, którzy zmierzyli się z legendarnym El Toro. Patrząc z góry na te 20 schodów każdy wiedział, że może popsuć coś więcej niż deskę, jednak wszystko zostało to odkładane na bok, a zostawała tylko wiara we własne zdolności i przejęcie kontroli nad strachem.

4. Jazda na deskorolce pomaga zwalczać strach

Nie ma absolutnie żadnej osoby, która wsiadając świadomie po raz pierwszy na deskę zrobiła to bez poczucia strachu przed glebą. Bez względu na to, jak długo jeździsz na deskorolce, strach zawsze gdzieś tam krąży, a zwłaszcza wtedy gdy próbujesz nowych sztuczek lub jeździsz na nowych spotach.  Najstraszniejsza jest zawsze pierwsza próba.

Wbrew powszechnej opinii nie wszyscy skejci mają cohones jak kokosy. Najprościej nazwać to wykalkulowanym ryzykiem. Kiedy jesteś świadkiem, że ktoś skacze 10 schodów to nie jest nieostrożny ani nie ma skłonności samobójczych. Wcześniej na pewno skakali z innych schodów, przeskakiwali inne przeszkody setki jak nie tysiące razy.

Kiedy uda Ci się skleić trik, który wcześniej Cię przerażał, strach będzie się zmniejszał, aż będzie tak trywialny jak chodzenie, no przynajmniej do pewnego stopnia. ;)

5. Deskorolka to sztuka

Jazda na deskorolce nie ma żadnych zasad ani ograniczeń, a ulica to plac zabaw. Jasne, istnieją trendy, takie jak triki, które każdy skejt chce kleić – trója chyba jest świetnym przykładem. Trendy również można zauważyć w modzie i ubiorze, ale z definicji jazda na desce jest antykonformistyczna.

Sposób, w jaki robisz triki i styl, który reprezentujesz, ma o wiele większe znaczenie niż same triki. Kreatywność rządzi deskorolką. Chodzi o to aby wyrazić siebie, dobrze się bawić i przejechać się nowymi nieodkrytymi jeszcze drogami.

Podobnie jak inne rodzaje sztuki, deskorolka pomaga oderwać się od stresów życia codziennego, wyrazić wewnętrzne myśli, a nawet jest pewną formą medytacji.

6. Jazda na deskorolce uczy wytrwałości

Niewiele dyscyplin sportowych można porównać z jazdą na deskorolce pod względem wytrzymałości i odporności. Upadanie i wstawanie jest nieodłączną częścią deski.

Oczywiście próby i błędy są jedyna droga do progresu w jakichkolwiek działaniach. Powtarzanie tych samych ruchów w kółko w celu opanowania technik. Na przykład w tenisie porażką byłoby uderzenie w siatkę lub spudłowanie kortu. Na desce jest gleba.

Podczas początków przygody z deskorolką zdarza się więcej gleb. Jedną z pierwszych rzeczy jakiej się uczy młody skejt jest wytrwałość.

Jeżdżąc na desce uczymy się wytrzymałości i wytrwałości, która przekłada się na życiową umiejętność powrotu do równowagi po odcinku wyboistej życiowej ścieżki.

7. Jazda na deskorolce zwiększa skupienie

W społeczeństwie, które nieustannie wzrok skupia na ekrany, które są bombardowane setkami różnych informacji, zamartwiamy się o to co zrobiliśmy lub czego nie zrobiliśmy wczoraj, co musimy zrobić jutro – jazda na deskorolce przykuwa Cię do teraźniejszości.

Podczas jazdy na desce stres prawie natychmiast znika, umysł staje się zbyt skoncentrowany na desce i ciele aby dalej się zamartwiać nieistotnymi rzeczami.

Możemy spokojnie założyć, że oprócz korzyści fizycznych, jazda na desce pomaga w skupieniu myśli co się przekłada na poprawienie jakości snu czy obniżenie ciśnienia krwi.

Jazda na deskorolce i klejenie trików wymaga całkowitego skupienia ciała i umysłu przez cały czas jazdy. Celem jest stworzenie jedności z deską tak aby była przedłużeniem ciała.

8. Jazda na deskorolce uczy cierpliwości

Jazda na desce uczy pokory. Możesz mieć dzień, że wszystko siada z pierwszej, a następnego nawet podstawowe triki nie są łapane i masz poczucie regresu.

Podobnie jest z nauką nowych trików. Wylądowanie czegoś nowego może zająć kilka prób lub może się przerodzić w bitwę, która trwa kilka miesięcy. Nigdy się nie dowiesz zanim nie spróbujesz.

Nie chcesz aby zapanowały nad Tobą emocje. Jeśli stracisz panowanie nad sobą, osiągnięcie sukcesu zajmie więcej czasu. Jesteś mniej skupiony i bardziej narażony na kontuzje. Jak się jest opanowanym, jest się znacznie bardziej analitycznym zauważając, co jest nie tak jednocześnie wyciągając wnioski po każdej próbie. Jest to o wiele bardziej produktywne ;) Gniew i rozczarowanie spowalniają Twoją podóróż. Cierpliwość i akceptacja są kluczowe i jak czasem stoimy dłużej w szczerym polu to może warto po prostu cieszyć się widokiem.

dekorolka-pomaga-radzić-sobie-zniepokojem

9. Jazda na deskorolce zwiększa pewność siebie

Jazda na desce polega na postępie. Nie chodzi o to by być lepszym od kogokolwiek, ale o bycie lepszym od siebie z przeszłości. To poczucie progresu daje cel z nieskończoną ilością wyzwań po drodze. Jazda na desce zmniejsza nieśmiałość i pomaga zapomnieć o tym, co myślą inni ludzie. Gleba przed innymi się zdarza każdemu. Szybko nauczysz się nie przejmować tym co myślą inni. Próbowanie nowych rzeczy i wyjście ze strefy komfortu znacznie zwiększy Twoją pewność siebie.

10. Deskorolka to styl życia

Pozwól, że od razu podkreślę, że nie mówię tutaj o modzie. Jazda na deskorolce to nowe spojrzenie na życie. Kiedy już w to wsiąkniesz, twoje postrzeganie otoczenia zacznie się zmieniać. Miasto zamienia się w ogromny plac zabaw, schody w szczeliny, a ławki stają się przeszkodami. Daje Ci to zupełnie nowe spojrzenie na otoczenie, co zajmie Ci dużą część myśli, co może być zdrowym sposobem na niezostanie kłębkiem nerwów ;)

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl