Podkładki do deskorolki - wszystko co musisz wiedzieć

0

Podkladki-do-deskorolki-wszystko-co-musisz-wiedziec

Podkładki do deskorolki – wszystko co musisz wiedzieć

Czas zagłębić się w temat podkładek do deskorolki. Postaram się omówić temat wyczerpująco – od „zwykłej” deskorolki aż po cruisery i longboardy. Podkładki są dostępne w różnych grubościach, twardości, a nawet kątach. Skejci skupiający się na trikach nie powinni kupować grubszych niż 1/8” ponieważ może się to odbić negatywnie na ich sztuczkach. Chociaż istnieją korzyści to mam wrażenie, że wad jest trochę więcej. Zalecane są podkładki 1/16” lub podkładki amortyzujące, a wszystkie ponad ten rozmiar przeznaczone są dla deskorolek typu cruiser i longboardów.

Po co są podkładki pod trucki?

Istnieje wiele powodów, dla których potrzebujesz podkładek. W wielu przypadkach pomaga to „ugryzień koła” czyli wheels bite – dochodzi do nich w momencie gdy nie ma wystarczającego prześwitu pomiędzy deską, a kołami.

Podkładki kątowe mają inne przeznaczenie. Są do tego aby zoptymalizować promień skrętu bez utraty równowagi. Są przeznaczone dla osób, które chcą zostać miejskimi surferami na longboardzie lub cruiserze.  

Zazwyczaj podkładki zapewniają dodatkowy prześwit aby zwiększyć przestrzeń między blatem, a kołami. Pozwala to na posiadanie luźniej skręconych trucków i głębsze skręty.

podkladki-rozne-grubosci

Dużo zależy również od Twojej wagi i twardości gumek w truckach – jeśli gumki są zbyt miękkie lub lubisz posiadać luźne trucki to masz większa szansę, że Twoje koła zetkną się z Twoim blatem.

Generalnie przy dobrze dobranej wielkości kół do trucków nie ma potrzeby stosowania podkładek. Ktoś kto jeździ technicznie i wykonuje dużo trików powinni się trzymać od podkładek raczej daleko. No chyba, że cienka podkładka amortyzująca ponieważ ona nie wpłynie negatywnie na wykonywanie trików, a jeśli lubisz skakać ze schodów to może pomóc przedłużając żywotność Twojego blatu.

Standardowe podkładki kontra podkładki amortyzujące

Standardowe podkładki mają głównie na celu zwiększenie prześwitu koła, aby zapobiec zetknięciu z blatem. Podkładki amortyzujące służą dwóm celom:
- zapobiegają zetknięciu koła z blatem,
- pochłaniają wibracje spowodowane uderzeniami.
Podkładki amortyzujące są wykonane z gumy i są bardziej miękkie. Zapewniają również większy komfort podczas jazdy po nierównych nawierzchniach.

Podkładki amortyzujące mają zawsze grubość 1/8” co przekłada się na odrobinę dodatkowego prześwitu. Jeśli jeździsz na kołach powyżej 57mm to nie pomogą one zbytnio w zapobieganiu ugryzieniu kół (w zależności również od tego jak wysokie masz trucki oraz jak mocno skręcone).

Klasyczne podkładki służą do unoszenia deski wyżej nad ziemią, ale także sprawiają, że jazda jest mniej stabilna ze względu na wyżej położony środek ciężkości. Grubsze podkładki są świetne dla longboardów i cruiserów ale nie sprawdzą się w przypadku standardowej deskorolki.

Typy podkładek

Jak wspominałem na wstępie podkładki występują w wielu rozmiarach, kątach, a nawet ich twardość bywa różna. Na szczęście skejci techniczni nie muszą się martwić o ich twardość czy kąt nachylenia. To jest przeznaczone dla longboardów, cruiserów czy nawet surfboardów. Przyjrzyjmy się różnym typom podkładek:

Standardowe podkładki

Najczęściej stosowane są standardowe podkładki. Zazwyczaj w zestawach deskorolkowych można spotkać od 1/8” do ¼” chociaż ta druga już jest raczej dość rzadka. Standardowe podkładki występują w wielu rozmiarach, a te większe świetnie sprawdzają się w longboardach i cruiserach.

Podkładki klinowe lub kątowe

Kątowe podkładki nie są przeznaczone do jazdy na zwykłej deskorolce. Są przeznaczone do cruiserów i longboardów. Pomagają poprawić promień skrętu. W zależności od kąta i sposobu ich ustawienia mogą sprawić, że Twoja deską będzie bardzo responsywna. Tak samo jak standardowe podkładki – występują w różnych rozmiarach ale ponad to można je również spotkać w różnych twardościach. Bardziej miękkie pozwalają na jeszcze głębsze surfowanie i szybko wracają do swojego pierwotnego kształtu.

podkladki-katowe

Podkładki amortyzujące

Amortyzatory pomagają zredukować wibracje oraz uderzenia, ale także zapobiegają pęknięciom blatu spowodowanym naciskiem w pobliżu mocowania trucków.

Podkladki-Independent-Shock-Pads-czarne

Czy potrzebujesz podkładek?

Potrzebujesz podkładek gdy nie masz wystarczająco miejsca pomiędzy blatem deskorolki, a kółkami. Bez ostrego skrętu koła się blokują o blat co powoduje, że deska się zatrzymuje a Ty lecisz do przodu. Nazywa się to ugryzieniem koła i może spowodować nieprzyjemne spotkanie z glebą.

Dodając podkładki zapewniasz dodatkowy prześwit pomiędzy blatem, a kołami co przekłada się na głębsze skręty bez obawy o glebę. Trudno powiedzieć czy potrzebujesz podkładek, ponieważ zależu to od kilku czynników takich jak:
- Twojej wagi,
- twardości gumek w truckach,
- średnicy kół,
- tego jak mocno masz skręcone trucki.


Dobór podkładek i wielkości śrub montażowych w porównaniu do wielkości kół:

 Wielkość koła (mm)

 Podkładki (cale)

 Montażówki

49mm – 53mm

brak

7/8”

54mm – 56mm

Nie ma potrzeby przy sztywnych truckach

7/8”

54mm – 56mm

1/8” przy rozkręconych truckach

1” – 1 1/8”

57mm – 58mm

1/8”

1” – 1 1/8”

59mm – 60mm

1/8” – 1/4"

1” – 1 1/8”

Zaopatrz się w podkładki, gdy masz koła większe niż 57mm. Przy dużych kołach wszelkie zetknięcia kół z Twoim blatem mogą być problemowe. Zakładając podkładki masz pewność, że Twoje koła nie ugryzą blatu podczas lądowania trików lub mocnego skrętu. To w zasadzie tyle, spójrzmy teraz na zalety oraz wady posiadania podkładek.

Zalety podkładek pod trucki

Ze względu na dodatkową wysokość powinno się to przełożyć na większy pop. Zwiększa się odległość pomiędzy ogonem, a powierzchnią po której jeździsz, co może skutkować wyższym ollie. Oczywiście to wszystko i tak sprowadza się do techniki. Jak założysz podkładki nie zaczniesz od razu robić wyższego ollie, ale teoretycznie to dodatkowe miejsce może zapewnić większy pop.

podkladki-pod-trucki-Independent

Minusy podkładek pod trucki

Podkładki mają kilka was. Chociaż świetnie się nadają do longboardów i cruiserów to generalnie raczej utrudniają. Wyżej położony środek ciężkości sprawia, że deskorolka jest mniej stabila, a triki trochę trudniej wylądować. Dodatnie podkładek amortyzujących lub podkładek 1/8” nie wpłynie negatywnie na lądowanie trików, ale wszystko ponad to zmieni całkowicie timing przy wykonywaniu triku oraz samo ich łapanie co może powodować frustrację.

Podsumowanie

Podkładki są dobre dla deskorolek, o ile są to podkładki amortyzujące lub podkładki 1/8”. Chociaż zapobiegają spotkań bliskiego stopnia kółek z blatem to również sprawiają, że jazda staje się mniej stabilna ze względu na środek ciężkości. Lepiej zaopatrzyć się w mniejsze kółka zamiast dodawać podkładki. Podkładki amortyzujące polecane są tym, którzy pokonują ogromne schody. Pomagają zamortyzować uderzenia i zapobiegają pęknięciom spowodowanym naciskiem. Jest powód dlaczego nie zobaczysz nigdy żadnego skejta z podkładkami ½” – są one przeznaczone do jazdy na longboardzie, a nie do jazdy na deskorolce. Jeśli chcesz sobie poskładać własnego cruisera, na którym będziesz w stanie przeskoczyć kilka krawężników to warto dodać podkładki. Chociaż to również zależy od wielkości kółek jak już wspomniałem. Duże miękkie koła spowodują ugryzienia, a dodanie podkładek zrobi ogromną różnicę. Ja w swoim cruiserze mam podkładki 1/8” przy kołach 58 mm i wysokich truckach (Independent). Do zobaczenia na desce! :)

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl