Tony Hawk: Aż nie opadną kółka - recenzja, a w zasadzie rozmyślania przy śniadaniu

0

Tony-hawk-az-nie-odpadna-kolka-recenzja

Tony Hawk: Aż nie opadną kółka - recenzja, a w zasadzie rozmyślania przy śniadaniu

W zeszła niedzielę wreszcie udało się znaleźć trochę wolnego czasu aby obejrzeć biograficzny dokument o Tonym Hawku. Podchodziłem do niego z lekkim dystansem oraz nie ukrywaną radością. Nie wiedziałem czego się spodziewać. Tony brał udział w wielu bardzo dobrych dokumentach na temat deskorolki, rozwoju skateboardingu oraz stylem życia z tym związanym, ale dokumentu o nim samym brakowało. Hawk ma już status żywej legendy i nawet osoby, które deskorolką się w ogóle nie interesują najprawdopodobniej o nim słyszały. Każdy ma prawie takie samo skojarzenie: Tony Hawk = deskorolka.

Film Sama Jonesa jest jak dotąd najbardziej wyczerpującym filmem na temat samego Tonego Hawka. Trwający nieco ponad dwie godziny „Tony Hawk: Aż nie odpadną kółka (oryg. Tony Hawk: Until The Wheels Fall Off) opowiada prawie całą jego historię – zaczynając od czasów gdy był małoletnim chuderlakiem w poszukiwaniach swojego miejsca na świecie, poprzez drogę na szczyt, chwilowe przestoje czy sławę i fortunę w erze X Games. To co sprawia, że ten dokument jest wciągający i pouczający jest sam główny bohater – Tony. Jest bardzo szczery i refleksyjny w swoich wywiadach. Było trochę trudnych chwil, w związkach, w rodzinie oraz trochę trudności ekonomicznych gdy popularność deskorolki spadła. Dobre serce, wytrwałość i chęć pokonywania własnych granic pomogło przetrwać trudniejsze etapy. Ten dość żywy i momentami poruszający film wyjaśnia bardzo obrazowo (jak to film c’nie?) dlaczego Tony Hawk przetrwał w kulturze popularnej i dlaczego dalej musi, a w zasadzie chce ryzykować swoje zdrowie aby opanować triki, które niewielu potrafi.

tony-hawk-until-the-wheels-fall-off-az-nie-odpadna-kolka

Na szczęście pokolenie Tonego Hawka udokumentowało prawie każde ważniejsze wydarzenie – po części dla tego, że zarabiali pieniądze dzięki nagrywaniu deskorolki, a po części z samej zajawki – dzięki czemu mamy wywiad dopełniany naprawdę starymi nagrywkami z jazdy, a całość jest jeszcze okraszona wspaniałą muzyką oraz wypowiedziami jego kumpli takimi jak:
- Rodney Mullen,
- Stacy Peralta,
- Steve Caballero
- Mike McGill,
- Lance Mountain,
- Neil Blender,
- Andy MacDonald,
- Duane Peters,
- Sean Mortimer,
- Christian Hosoi.

Dokument jest warty obejrzenia chociażby aby być świadomym jak ciężka droga czeka przed wszystkimi, którzy aktualnie są na szczycie lub chcą się na nim znaleźć. Może być również inspirujący dla młodszych skejtów. Jeśli aktualnie brakuje Ci zajawki to może warto go obejrzeć. Chyba każdy z nas miewał chwile zwątpienia w deskorolkę, a to pokazuje, że jesteśmy tylko ludźmi i jak to powiedział Rodney Mullen – wszyscy jesteśmy zbudowani tak samo ;)

Powodów do rozpoczęcia nauki jazdy na deskorolce jest naprawdę wiele ale sama jazda jest naprawdę trudna. Biografia Tonego daje nadzieję oraz przekazuje nam, że nie należy się zatrzymywać, a próbować dalej pomimo przeciwności. Większości trików, które potrafi zrobić Tony jest zdecydowanie poza moim zasięgiem, baaa nawet nie tylko trików – z niektórych ramp bym pewnie nigdy nie zjechał – ale to nie szkodzi. Brak reguł, wolność i sama jazda nawet wycieczkowa ;)))) budzi ogromne emocje. Warto obejrzeć ten dwugodzinny dokument i z czystym sumieniem mogę go polecić. Do zobaczenia na desce! :)

tony-hawk-az-nie-odpadna-kolka

Gdzie obejrzeć film Tony Hawk: Aż nie opadną kółka?

Dokument Tony Hawk: Aż nie odpadną kółka (Tony Hawk: Until The Wheels Fall Off) jest dostępny do obejrzenia na platformie HBO MAX. Jeśli dalej nie jesteś przekonany to może Ciebie przekonać obejrzenie trailera ;)


Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl