Kiedy i jak powstała deskorolka? Poznaj jej historię!

2

Kiedy-i-jak-powstala-deskorolka-poznaj-jej-historie

Jeżeli skateboarding to Twój sposób na życie, z pewnością chcesz poznać historię swojego ulubionego sprzętu. Czy zastanawiałeś się, kiedy i w jaki sposób powstała deskorolka? Czy wiesz, jak jej popularność zmieniała się na przestrzeni lat? Tego właśnie dowiesz się z naszego dzisiejszego artykułu!

Kiedy powstała deskorolka?

Z pewnością nie jest Ci obce przekonanie, że nuda może być czymś twórczym, co popycha do rozwoju. To właśnie ona nakłoniła znudzonych surferów z Kalifornii do wynalezienia deskorolki. Miało to miejsce w okolicach lat 50-tych ubiegłego wieku, w jeden z bezwietrznych dni. Grupa mężczyzn, czekając na odpowiednie warunki do pływania, do kawałka deski zamontowała kółka od wrotek, co było właśnie pierwowzorem deskorolki. Podobnie jak każdy wynalazek, tak i ten musiał przejść długą drogę, aby w rezultacie stać się tym, czym jest teraz.

Lata 60. i 70.

Już wiesz kiedy i jak powstała deskorolka. Jak jednak zmieniała się wraz z upływem czasu? Już spieszymy z odpowiedzią!

W latach 60. deskorolki stają się coraz bardziej popularne. Powstają firmy zajmujące się ich produkcją oraz odbywają się pierwsze eventy we freestyle’u czy w downhill slalomie. W pewnym momencie, z nieznanych przyczyn, zainteresowanie skateboardingiem maleje — najprawdopodobniej uznano go za mało bezpieczny sport. Połowa lat 70. to moment, w którym deskorolka wraca do łask. W 1978 roku Alan Gelfand prezentuje trick ollie (podskok), który był niemal przełomowym momentem. Dał nowe możliwości, dzięki którym jazda na deskorolce stała się coraz bardziej popularna.

Allan-Gelfant-ollie

Lata 80.

Lata 80. to czas, w którym deskorolka z każdym rokiem zyskuje coraz większe zainteresowanie. Prowadzi to nawet do tego, że niektórzy budują swoje własne rampy przed domami. Skaterzy pojawiają się już nie tylko w skateparkach, lecz wszędzie tam, gdzie istnieje możliwość ćwiczenia nowych tricków – świetnie sprawdzają się rurki, schody oraz podjazdy! Lata 80. to także moment, w którym swoją przygodę z deskorolką zaczyna Tony Hawk, czyli legenda skateboardingu. Już w wieku 14 lat wygrywa swoje pierwsze zawody!

Lata 90.

Rok 1995 to kolejny przełom w światowym skateboardingu. Telewizja ESPN organizuje pierwszą w historii imprezę znaną jako Igrzyska sportów ekstremalnych. 3 lata później Tony Hawk podpisuje umowę z firmą, która tworzy legendarną serię gier komputerowych dla wszystkich fanów deskorolkowych akrobacji. 1999 rok jest niezwykle ważny w historii — to właśnie wtedy Tony Hawk jako pierwszy obrócił się w powietrzu o 900 stopni, wykonując na deskorolce 2,5 obrotu!

thps-christ-air

Lata 00. i czasy obecne

Z upływem lat skateboarding staje się coraz bardziej popularny. W wielu miastach powstają skateparki, pojawiają się nowe modele i rodzaje deskorolek, które produkowane są na najwyższym poziomie. Skateboarding zaczyna być nie tylko fascynującym hobby, lecz także sposobem na zarobek.

Jeżeli kiedykolwiek zastanawiałeś się, jak powstała deskorolka i jak przebiegała historia skateboardingu na świecie – liczymy, że w naszym dzisiejszym artykule znalazłeś wyczerpujące odpowiedzi. Jeśli chcesz dołączyć do grona ludzi, dla których jazda na desce jest sposobem na życie – już dziś zapoznaj się z asortymentem naszego sklepu. Znajdziesz w nim wyjątkowe deski, spośród których z pewnością wybierzesz model dopasowany do Twoich potrzeb!

Komentarze do wpisu (2)

16 lutego 2024

Dzięki potrzebowałam tego bo na polski muszę napisać legendę to będzie świetne!!!:)

17 lutego 2024

Daj znać potem jak poszło :D Trzymam kciuki aby wpadła szósteczka ;)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl