W jakim wieku można zacząć jeździć na deskorolce?

0

w-jakim-wieku-mozna-zaczac-jezdzic-na-deskorolce

W jakim wieku można zacząć jeździć na deskorolce?

Rodzice bardzo małych pociech często zadają to pytanie. Dużo ludzi mówi, że im szybciej tym lepiej. Jak jest naprawdę?

Najlepszy wiek na rozpoczęcie przygody z deskorolką to 5 lat i więcej. Dzieci poniżej 5 roku życia mają słabo rozwinięte zdolności motoryczne i trudniej im  utrzymać równowagę na deskorolce. Jednak pod nadzorem osoby dorosłej i sprzętu ochronnego dzieci poniżej 5 roku życia mogą bezpiecznie zacząć naukę jazdy na deskorolce.

W jakim wieku najlepiej zacząć jeździć na deskorolce?

Od czasu do czasu spotykam naprawdę młodych skejtów, którzy wykonują zaawansowane triki. Wygląda to niesamowicie i te utalentowane dzieciaki są zazwyczaj prowadzone przez doświadczonych już skejtów.

Jeśli dziecko poniżej 5 roku życia uczy się samo jeździć na deskorolce, gdy rodzic tylko na nie zerka nie poświęcając odpowiednio dużo uwagi to może sobie jednak z tym nie poradzić. Poprzez brak rozwiniętych w pełni umiejętności motorycznych występują trudności z nauką sterowania deskorolką co prowadzi do upadków i demotywacji dzieci.

Dzieci 3 czy 4 letnie mają wysokie ryzyko kontuzji ze względu na wysoki środek ciężkości i słabo rozwinięty układ nerwowo-mięśniowy (wszystkie mięśnie w ciele i obsługujące je nerwy). Dzieci są też mniej wprawione w ochronie przed upadkiem. Należy pamiętać, że zawsze są wyjątki i nie wszystkie dzieci są takie same. Jeśli chcesz aby Twoje dziecko zaczęło jeździć na deskorolce w wieku 3 lub 4 lat, upewnij się, że nosi ochraniacze na łokcie, nakolanniki i co najważniejsze – kask. Spraw swojemu dziecku wysokiej jakości deskorolkę, nie kupuj zabawki lub taniej imitacji deskorolki z popularnego serwisu aukcyjnego. Trucki powinny reagować na nacisk tak lekkiego ciała.

Dlaczego nawet młode dzieci mogą jeździć na deskorolce?

Przy odpowiednim nadzorze osoby dorosłej i podjęciu środków ostrożności nie ma nic złego w tym aby Twój 3 letni bąbelek zaczął swoją przygodę z deskorolką. Skejci ojcowie często podkreślają, że kiedy właściwie prowadzisz swoją pociechę i cały czas trzymasz się blisko niej – ryzyko jest niewielkie. Oto kilka wskazówek, dzięki którym jazda na deskorolce będzie tak bezpieczna, jak to tylko możliwe:

- Dzieci powinny zawsze nosić kask,
- Dzieci powinny zawsze nosić ochraniacze na kolana i łokcie,
- Upewnij się, że Twoja pociecha uczy się na dobrej deskorolce, a nie desce za dwie stówki z marketu,
- Wybierz odpowiednie miejsce do nauki jazdy, które składa się tylko z gładkiej powierzchni,
- Sprawdź, czy nie ma kamyków, szkła, gałązek lub czegokolwiek co mogłoby zablokować koła i spowodować glebę,
- Sprawdzaj czy ochraniacze pozostają na swoim miejscu,
- Ochraniacze powinny być dopasowanego rozmiaru, jeśli są za duże nie zapewniają maksymalnej ochrony.

Najlepszy sposób na naukę jazdy na deskorolce dla dzieci

Tak naprawdę cały sekret tkwi w odpowiednim doborze sprzętu i pilnowaniu swojej pociechy dbając o jej bezpieczeństwo. Z tego co zauważyłem małym dzieciom ciężko się uczy na deskorolkach z twardymi kółkami. Takie koła są świetne do robienia trików, ale nie zapewniają wygodnej jazdy. Świetnie się sprawdzają w skateparkach czy podczas jazdy po betonowych nawierzchniach, niestety z nierównymi polskimi drogami już nie radzą sobie tak dobrze.

Do nauki podstaw cruiser sprawdzi się naprawdę dobrze. Cruisery mają duże i miękkie kółka, które zapewniają dużą stabilność. Doskonałym wyborem są cruisery Fish Skateboards.

Inną opcją jest samodzielne złożenie deskorolki. Zamiast małych twardych kółek możesz wybrać większe i bardziej miękkie kółka oraz przyzwoite łożyska. Zaletą jest to, że dziecko będzie miało więcej czasu na naukę manewrowania i balansowania, zamiast ciągłego odpychania.

Czy jest już za późno, aby zacząć jeździć na deskorolce?

Takie pytanie często również otrzymuję. Może dlatego, że sam zacząłem jeździć mając dopiero 33 lata. Sporo ludzi zadaje sobie to pytanie, ale prawda jest taka, że nigdy nie jest za późno na rozpoczęcie jazdy na deskorolce. Niezależnie czy masz 20, 30, 40, a nawet 50 lat i więcej. Możesz nauczyć się jeździć, ale im jesteś starszy, tym więcej środków ostrożności powinno się podjąć. Dużo zależy też od Twojej ogólnej sprawności fizycznej i czy jesteś przyzwyczajony do ćwiczeń. Radzę nie brać przykładu ze mnie i zawsze nosić ochraniacze i kask. Pamiętaj, że jeśli nauczysz się prawidłowo jeździć na deskorolce to zrobisz szybciej postępy. Dokładne zapoznanie się z zachowaniem deskorolki ułatwi łapanie trików. Ollie i kickflipy nie powinny być dla Ciebie priorytetem, jest wiele prostszych trików.

Chodzi-o-t-aby-umrzec-mlodo-najpozniej-jak-to-tylko-mozliwe


Podsumowanie

Mam nadzieję, że udało mi się rzucić trochę światła na ten temat. Dzieci mogą zacząć jeździć na deskorolce w bardzo młodym wieku, pod warunkiem, że masz je cały czas na oku. W końcu jesteś rodzicem i sam pewnie możesz ocenić czy Twoje dziecko jest gotowe. Jeśli nigdy wcześniej nie miałeś lub miałaś deskorolki pod nogami to może też jest dobry czas nauczyć się czegoś nowego. To świetny sposób na nawiązywanie więzi z dzieckiem i na zdrowe ćwiczenia ;)

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl