Nauka jazdy na desce jako dorosły - porady od dziadka

3
Nauka jazdy na desce jako dorosły - porady od dziadka

Czy jesteś już dorosły i chcesz nauczyć się jeździć na deskorolce? Może Twoje dzieci chcą się uczyć, a Ty myślisz, że to świetna okazja, aby mieć z nimi wspólną zajawkę? Może kiedyś jeździłeś i chcesz wrócić? Może po prostu chcesz zacząć biegać ale bieganie jest nudne? Dawaj! Carpie Diem! Mała pomoc jak ten temat ugryźć z perspektywy osoby, która zaczęła jeździć mając 32 lata.

Moja historia

Pierwszy kontakt z deskorolką miałem w wieku 7 lat. Moja przygoda zakończyła się dość szybko i bezzębnie ;) Deskorolka stała się zakazanym owocem i ograniczyła się do czytania Ślizgu, grania
w THPS na kompie, oglądania Bama Margery z ekipą. Następnie był youtube, Thrasher, Braille itp. W moim otoczeniu dominowała kostka brukowa, nikt nie jeździł na desce i nie było skateparków.
Kumpel poskładał sobie w międzyczasie e-deskę (w longboardowym stylu, tylko na baterie XD). Po przejechaniu się kilka razy doszedłem do wniosku, że brakuje mi umiejętności, a że frajda była przeogromna – kupiłem swój komplet do odpychania i nauki triczków. To była najlepsza decyzja w moim życiu :D Zakochałem się w uczuciu jakie towarzyszy jeździe na deskorolce, nauce nowych trików i satysfakcji jakie dają. Deskorolka natychmiast mnie wciągnęła.

Czego potrzebujesz, aby zacząć jeździć na deskorolce jako osoba dorosła?

Podobnie jak w przypadku rozpoczynania każdej nowej aktywności, aby zacząć jeździć na deskorolce, potrzebujesz odpowiedniego sprzętu. Absolutnym minimum jest deskorolka (tutaj możesz przeczytać o doborze).
Gorąco polecam dobór odpowiednich butów ponieważ należy pamiętać, że stoimy na papierze ściernym i dobrze dobrane buciwo wystarczy nam na dłużej ;) Posiadanie kasku nigdy nie jest złym pomysłem jak również ubranie ochraniaczy na kolana i łokcie.

Spoiler: Będziesz się przewracać. Wiele razy.

Jazda na deskorolce jest trudna do nauczenia, a nasze ciała nie goją się tak szybko, teraz gdy wszyscy jesteśmy dorośli. Odczuwamy ból spowodowany upadkiem dłużej niż jak byliśmy dziećmi. Kilka upadków przerwało moją sesję.

Kaski pomogą chronić głowę, a ochraniacze zapobiegną kontuzjom kolan i łokci. Na początku możesz czuć się niezręcznie i możesz myśleć, że wyglądasz jak stary dziad, ale to nie prawda. Nigdy nikt nie skomentował sprzętu ochronnego w negatywny sposób. Upewnij się, że masz ochraniacze i kask przeznaczone do jazdy na deskorolce. Kask hokejowy lub rowerowy nie jest kaskiem deskorolkowym. Jak większość sprzętu do skateboardingu, dostajesz to, za co płacisz. Kilka dodatkowych złotych zapewni ci bezpieczniejszy, lepiej skonstruowany i wygodniejszy sprzęt. Polecam zakup najlepszego sprzętu ochronnego, na jaki Cię stać. Twój mózg i ciało są tego warte!

Gdzie możesz nauczyć się jeździć na deskorolce?

Lokalizacja, lokalizacja, lokalizacja! Prawdopodobnie myślisz, że skatepark to najlepsze miejsce do nauki. Przepraszam, ale się mylisz. Najlepszym miejscem do nauki jazdy na deskorolce jest ciche miejsce z gładkim płaskim betonem lub asfaltem. Korty tenisowe i puste parkingi to świetne miejsce do nauki podstaw. Moim miejscem gdzie szlifowałem podstawy i katuję nowe triki jest dziedziniec przed lokalnym przedszkolem i tamtejsze 2 schodki.

Prawdą jest, że większość skateparków ma najlepsze nawierzchnie dookoła, ale są one również bardzo ruchliwe i mogą być bardzo onieśmielające dla nowego skatera. Warto znać podstawy, ponieważ skooterkidy niestety patrzą tylko na czubek własnego nosa i jeśli ktoś w Ciebie wjedzie to będzie to najprawdopodobniej dzieciak na hulajnodze. Poczuj się komfortowo z podstawami, a następnie idź do skateparku. Nie masz się czego obawiać! Dużo osób na pewno pomoże Ci radami przy katowaniu nowych trików.

Co to są „Podstawy”?

Jeśli wrócisz do jazdy na deskorolce, przypomnisz sobie podstawy z wcześniejszego okresu, a ich ponowne nauczenie zajmie Ci trochę czasu. Jeśli zaczynasz od zera, oto lista podstaw które warto opanować:

Postawa
Twoja postawa to sposób, w jaki najwygodniej stoisz na deskorolce. Dla niektórych jest to z lewą stopą do przodu deski - nazywa się to regular. Inni czują się najwygodniej z prawą stopą wysuniętą do przodu. Nazywa się to goofy. Dowiedz się, czy jesteś goofy czy regular.  Jak ktoś Cię popchnie to którą nogę wysuniesz najpierw do przodu aby się nie przewrócić? Jak się ślizgasz po lodzie na butach to którą nogę masz z przodu?

Balans
Gdy wiesz już jaką masz postawę wejdź na deskę. Najbardziej stabilnym miejscem do postawienia stóp są śrubki – staraj się zawsze na nich lądować jak już zaczniesz naukę trików. Zawsze na ugiętych kolanach.

Odpychanie
Najpierw przećwicz odpychanie powoli, aż będziesz w stanie robić to szybko. Wiele trików wykonuje się łatwiej, jadąc szybciej. Zasady w deskorolce są proste – szybko i z poświęceniem.

Naucz się upadać
Prawidłowe upadki to również podstawa, której musisz się nauczyć, aby uniknąć kontuzji. Trudno się tego nauczyć, ponieważ nie możesz na początku przewidzieć, jak przywitasz glebę. Możesz wysunąć się do tyłu, do przodu lub na bok. Kiedy zaczniesz jeździć po rampach, basenach i przejściach, będziesz chciał również nauczyć się ślizgania kolanami. Wszystko przyjdzie z czasem i będziesz upadać lepiej niż piłkarz ;)

Pamięć mięśniowa
Deskorolka w całości opiera się na pamięci mięśniowej. Pamięć mięśni pojawia się, gdy powtarzasz czynność fizyczną w kółko tak często, że możesz to zrobić bez zastanawiania się nad kolejnymi krokami. Chodzenie to najprostszy przykład pamięci mięśniowej. Prawdopodobnie nie musisz myśleć o chodzeniu. Ćwicząc podstawy jazdy na deskorolce, to również stanie się drugą naturą. Następnie możesz zacząć uczyć się trików i rozwijać pamięć mięśniową również do tych manewrów.

Nauka trików

Triki są tym, co tygryski lubią najbardziej. Pamiętaj, że jesteś teraz starszy. Zacznij powoli od trików o niewielkim wpływie, które mają niewielkie szanse na mocną glebe. Twoje stawy i mięśnie to docenią.

Jazda na deskorolce polega na rozwoju i osiąganiu własnych kamieni milowych. Chociaż niektóre z pierwszych trików, których się nauczysz, mogą nie wydawać się imponujące, są one częścią twojego progressu i pomogą Ci szybciej nauczyć się bardziej skomplikowanych trików. Nigdy nie zapomnę bicia serca przy pierwszym swoim drop inie.

Za każdym razem, gdy jeżdżę, staram się nauczyć czegoś nowego, nawet jeśli jest to prosta, dziwna, stacjonarna rzecz. Każdy manewr, który wykonasz, poprawi tylko Twój poziom komfortu i kontrolę nad deską. Uważam, że o wiele bardziej satysfakcjonujące jest wykonanie prostego manewru niż ciągłe próbowanie trudnego manewru bezskutecznie.

Kiedy zaczynałem jeździć na deskorolce uczyłem się trików według poniższej listy. Są to podstawy, na których opierają się bardziej zaawansowane triki:

Manual
Pomaga nauczyć się równowagi i łatwo „przestać go robić” bez gleby. Manuale są wykonywane przez najlepszych profesjonalistów, aby łączyć triki i tworzyć linie. Manual jest jednym z trików, który jest zdecydowanie łatwiejszy gdy się szybko jedzie.

Rolling Fakie
Będziesz musiał się tego nauczyć, gdy zaczniesz jeździć i wykonywać sztuczki rotacyjne, takie jak 180s, halfcab itp. Najłatwiej się tego nauczyć podjeżdżając pod przeszkodę (bank) aż się zatrzymasz i stoczysz  do tyłu.

Pivot/Revert
Najłatwiejszy sposób na wyjście z fakie. Pomaga to przyzwyczaić się do obracania głowy i ramion podczas wykonywania sztuczek rotacyjnych. Powinieneś nauczyć się obrotu zarówno frontem (frontside) jak i tyłem (backside).

Kick Turn/Tik Tak
Można to zrobić stacjonarnie, ale wydaje mi się, że najłatwiej jest się tego nauczyć na łagodnym wzniesieniu (banku). Polega to na podnoszeniu przednich kółek w celu zawracania/skręcenia. Naucz się tik taka zarówno w przód, jak i w tył.

Powerslide
Staram się je robić cały czas, aby się zatrzymać. Powerslides można zrobić prawie wszędzie. Pomogą Ci znaleźć punkt równowagi, gdy deska przesuwa się poziomo, co jest bardzo ważne, jeśli zaczniesz robić boardslidy na rurkach.

Pompowanie
Pompowanie to nie trik, ale raczej umiejętność. Jest to potrzebne, abyś mógł prawidłowo poruszać się po skateparku, aby utrzymać prędkość podczas pokonywania przeszkód bez ciągłego odpychania. Będziesz musiał nauczyć się pompować, gdy zaczniesz jeździć na rampach i w bowlu.

Drop in
Podstawowa rzecz jeśli chcesz wjeżdżać do bowla lub zjeżdżać z rampy. Jednocześnie pierwsza poważna walka z psychiką aby się całkowicie pochylić do przodu wbrew temu co podpowiada ciało po raz pierwszy.

50-50
Nie mogłem się doczekać, aż zacznę grindować, ale nie potrafiłem wskakiwać na murki i krawężniki. Znalazłem kilka miejsc gdzie mogłem wjechać aby grindować – głównie okoliczne krawężniki na które można po prostu najechać aby grindować. To naprawdę pomaga nauczyć się balansować 50-50 oraz jak wydostać się z grindu.

Te triki są proste i przyjemne. Nie potrzebujesz dużych umiejętności, aby je robić, dodadzą ci pewności siebie, która jest kluczowa.

Ćwicz rutynę

Jako dorosły masz obowiązki i prawdopodobnie nie masz czasu na codzienną jazdę na desce przez cały dzień. Masz obowiązki zawodowe, rodzinne i inne, którymi musisz się zająć. Możesz wykrzesać tylko kilka godzin tygodniowo na jazdę na desce, dlatego będziesz chciał jak najlepiej wykorzystać każdą sesję.

Moje sesje wyglądają zazwyczaj następująco:

Rozciąganie
Jako dorośli możemy stać się bardzo obolali. Muszę się rozciągnąć przed sesją, dzięki temu dużo lepiej jeździ mi się od samego początku. Wykonuję kilka podstawowych rozciągnięć na nogach. Rozciągam łydki, kostki i mięśnie pachwin. Rotacje całego ciała. Rozciąganie zajmuje tylko około 10 minut, ale to dla mnie ogromna różnica w późniejszej jeździe.

Rozgrzewka
Po rozciąganiu czas na rozgrzewkę. Jeśli jeździłem na parkingu to robiłem 3 kółka po parkingu po prostu cruisując, zjeżdżając z krawężników i podjeżdżając pod krawężniki (na początku to były tylko próby, które zmieniły się w płynną jazdę). Później zmiana nogi i 3 kółka jeźdząc na switchu (druga noga z przodu. Jeżdżę goofy, więc na switchu dla mnie to jazda regular). Z czasem do rozgrzewkowej rutyny dochodzą coraz lepsze triczki.

Praca nad trikami
Jak już jestem rozciągnięty i rozgrzany ćwiczę triki, które znam. Nie zawsze ćwiczę każdy trik, który znam, ale upewniam się, że zawsze wychodzą te, które moim zdaniem są najważniejsze. No i zasada – jak nie wiesz co ćwiczyć to ćwicz ollie.

Nauka nowych trików
Pracuję nad trikami, które próbowałem wcześniej i nie wylądowałem lub wylądowałem brzydko. Chociaż tak naprawdę nie ma brzydkich trików. To jest tak jak mówi Konrad z forum deskorolkowego – są triki odjechane lub nie. Zazwyczaj spędzam na tym tyle czasu, ile mogę. Jeśli jestem naprawdę blisko wylądowania czegoś to zazwyczaj próbuję do skutku (lub aż mi starczy sił). Wszystko to pamięć mięśniowa.

Jest kilka trików, które bardzo chce robić ale jeszcze do nich daleka droga. Nie przeszkadza mi to w żadnym stopniu, ponieważ podróż tą drogą jest piękna.

Podsumowanie
Jeśli chcesz zacząć jeździć jako dorosły, zrób to! Nie ma powodu, żeby tego nie spróbować. Nauka jazdy na deskorolce jako osoba dorosła ma swoje trudności, ale są to małe i drobne niedogodności w porównaniu z radością z jazdy na deskorolce. Nigdy nie jest za późno aby zacząć.

Kiedy jeżdżę, mam silne poczucie wolności. Nie martwię się już pracą, rachunkami ani stresującymi sprawami. Skupiam się tylko na jeździe na desce.

Komentarze do wpisu (3)

24 maja 2022

Super artykuł, dzięki! Pozdrawiam ja - 33-letnia kobieta, przed kupnem pierwszej deski ;)

24 maja 2022

Trzymam kciuki i do zobaczenia na desce! :) 25.06.2022 zapraszam do Leszna na skateplaze na imprezę z okazji dnia Deskorolki :D

11 maja 2023

świetny artykuł, dzięki

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl