Najpopularniejsze style i rodzaje Graffiti

0

najpopularniejsze-style-i-rodzaje-w-graffiti

Od zarania dziejów ludzkość odczuwa potrzebę wyrażania myśli i pomysłów na ścianach. Zaczęło się od jaskiń poprzez różnego rodzaju konstrukcje, a kończąc na infrastrukturze na całym świecie. Być może zaczęło się jako sposób oznaczania terytorium między rywalizującymi ze sobą plemionami lub gangami. Przykłady wczesnych form graffiti znaleziono na stanowiskach archeologicznych w starożytnych imperiach Gregów, Rzymian i Egipcjan. Jakie teraz są najpopularniejsze i najbardziej dominujące style w graffiti? Sprawdźmy!

Tag

Tagowanie to najłatwiejszy i najprostszy styl w graffiti. Zawiera jeden kolor oraz ksywę artysty. Taguje się szybko i niemal niezauważenie ;) Za brak szacunku uważa się umieszczenie swojego taga na pracy innego artysty.

tag-przypau-blog

Throw-up

Throw-Up czyli wrzut to taki trochę bardziej skomplikowany tag. Również cechuje go szybkość wykonania jak również powtarzalność. Często litery są w stylu bąbelków ale nie jest to sztywna reguła. Rzadko ma więcej niż dwa/trzy kolory.

throw-up-przypau-blog

Hollow

Hollowy są podobne do throw-up’ów z tą różnicą, że zazwyczaj są jednokolorowe i nie zawierają wypełnienia. Jest to jeszcze szybszy sposób niż wymieniony wcześniej wrzut i pozwala efektywniej wykorzystać farbę. Takie „puste” graffiti jest bardzo trudne ponieważ widać każdy błąd. Mając tylko jeden kolor i brak wypełnienia nie ma jak naprawić błędów, które mogły się wkraść. Ze względu na swoją trudność mogą być dobrym pokazem umiejętności writera, ponieważ wymagają wyjątkowej precyzji i kontroli nad puszką.

Wildstyle

Wildstyle może być trudny do rozszyfrowania dla niewprawionego oka, ale wizualnie jest równie lub nawet bardziej wciągający niż inne style w graffiti. Zawiłe i zazębiające się litery, strzały, kolce i inne ozdobne elementy dzikiego graffiti łączą się ze sobą utrudniając rozróżnienie tegi co zostało napisane. Złożony wzór liter i innych form tworzy dynamiczne abstrakcyjne obrazy, w których litery mogą być wykryte przez profesjonalistów w swoim fachu

wildstyle-przypau-blog

Blockbuster

Blockbustery to duże „blokowe” litery, które powstają szybko i pokrywają dużą przestrzeń w krótkim czasie. Nierzadko są to kwadratowe i prostokątne litery. Aby szybciej wykonać takie dzieło czasem wykorzystuje się wałki malarskie zamiast farb w spreju.

Piece

Skrót od „masterpiece” czyli od arcydzieła. Jest malowany odręcznie, duży i skomplikowany element, który jest czasochłonny i trudny do wykonania. Charakteryzuje się wieloma różnymi komponentami. Takimi dziełami mogą pochwalić się tylko doświadczeni i najlepsi graficiarze.

masterpiece-przypau-blog-cruze1

Szablony

Prawdopodobnie szablony (z ang. stencil) – odegrały dość znaczącą rolę we wprowadzeniu graffiti do mainstreamu. Jest to technika uważana przez niektórych artystów za „leniwą”. Polega na wykonaniu szablonu z papieru lub tektury, a następnie przyłożenia gotowego szablonu i wypełneinie pustych miejsc sprayem lub wałkiem. Technika ta pozwala na szybkie wrzucanie oraz powielanie swoich dzieł w różnych miejscach. Banksy zyskał rozgłos dzięki zamiłowaniu do tego stylu, a jego raczej nie trzeba nikomu przedstawiać i roli jaką odegrał w „przedarciu” się graffiti do głównego nurtu.

stencil-przypau-blog-banksy

Heaven Spot

To już może nie jest styl ale miejsce, w którym robimy naszego grafa ;) Nazwa czyli „niebo” wzięło się od tego, że taka miejscówka jest niebezpieczna ponieważ jak się spadnie idzie się prosto do nieba ;)

heaven-spot-przypau-blog-lotry

Jaka jest Twoja ulubiona forma? Ja nie ukrywam uwielbiam arcydzieła (pewnie jak każdy) oraz rozczytywać wildstyle. Bardzo daleko mi do specjalisty w tej dziedzinie i niekiedy graffiti w wildstyle jest dla mnie nieczytelne, ale dzięki temu jak widzę je po raz kolejny to odkrywam je na nowo.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl