Najpopularniejsze style i rodzaje Graffiti

1

najpopularniejsze-style-i-rodzaje-w-graffiti

Od zarania dziejów ludzkość odczuwa potrzebę wyrażania myśli i pomysłów na ścianach. Zaczęło się od jaskiń poprzez różnego rodzaju konstrukcje, a kończąc na infrastrukturze na całym świecie. Być może zaczęło się jako sposób oznaczania terytorium między rywalizującymi ze sobą plemionami lub gangami. Przykłady wczesnych form graffiti znaleziono na stanowiskach archeologicznych w starożytnych imperiach Gregów, Rzymian i Egipcjan. Jakie teraz są najpopularniejsze i najbardziej dominujące style w graffiti? Sprawdźmy!

Tag

Tagowanie to najłatwiejszy i najprostszy styl w graffiti. Zawiera jeden kolor oraz ksywę artysty. Taguje się szybko i niemal niezauważenie ;) Za brak szacunku uważa się umieszczenie swojego taga na pracy innego artysty.

tag-przypau-blog

Throw-up

Throw-Up czyli wrzut to taki trochę bardziej skomplikowany tag. Również cechuje go szybkość wykonania jak również powtarzalność. Często litery są w stylu bąbelków ale nie jest to sztywna reguła. Rzadko ma więcej niż dwa/trzy kolory.

throw-up-przypau-blog

Hollow

Hollowy są podobne do throw-up’ów z tą różnicą, że zazwyczaj są jednokolorowe i nie zawierają wypełnienia. Jest to jeszcze szybszy sposób niż wymieniony wcześniej wrzut i pozwala efektywniej wykorzystać farbę. Takie „puste” graffiti jest bardzo trudne ponieważ widać każdy błąd. Mając tylko jeden kolor i brak wypełnienia nie ma jak naprawić błędów, które mogły się wkraść. Ze względu na swoją trudność mogą być dobrym pokazem umiejętności writera, ponieważ wymagają wyjątkowej precyzji i kontroli nad puszką.

Wildstyle

Wildstyle może być trudny do rozszyfrowania dla niewprawionego oka, ale wizualnie jest równie lub nawet bardziej wciągający niż inne style w graffiti. Zawiłe i zazębiające się litery, strzały, kolce i inne ozdobne elementy dzikiego graffiti łączą się ze sobą utrudniając rozróżnienie tegi co zostało napisane. Złożony wzór liter i innych form tworzy dynamiczne abstrakcyjne obrazy, w których litery mogą być wykryte przez profesjonalistów w swoim fachu

wildstyle-przypau-blog

Blockbuster

Blockbustery to duże „blokowe” litery, które powstają szybko i pokrywają dużą przestrzeń w krótkim czasie. Nierzadko są to kwadratowe i prostokątne litery. Aby szybciej wykonać takie dzieło czasem wykorzystuje się wałki malarskie zamiast farb w spreju.

Piece

Skrót od „masterpiece” czyli od arcydzieła. Jest malowany odręcznie, duży i skomplikowany element, który jest czasochłonny i trudny do wykonania. Charakteryzuje się wieloma różnymi komponentami. Takimi dziełami mogą pochwalić się tylko doświadczeni i najlepsi graficiarze.

masterpiece-przypau-blog-cruze1

Szablony

Prawdopodobnie szablony (z ang. stencil) – odegrały dość znaczącą rolę we wprowadzeniu graffiti do mainstreamu. Jest to technika uważana przez niektórych artystów za „leniwą”. Polega na wykonaniu szablonu z papieru lub tektury, a następnie przyłożenia gotowego szablonu i wypełneinie pustych miejsc sprayem lub wałkiem. Technika ta pozwala na szybkie wrzucanie oraz powielanie swoich dzieł w różnych miejscach. Banksy zyskał rozgłos dzięki zamiłowaniu do tego stylu, a jego raczej nie trzeba nikomu przedstawiać i roli jaką odegrał w „przedarciu” się graffiti do głównego nurtu.

stencil-przypau-blog-banksy

Heaven Spot

To już może nie jest styl ale miejsce, w którym robimy naszego grafa ;) Nazwa czyli „niebo” wzięło się od tego, że taka miejscówka jest niebezpieczna ponieważ jak się spadnie idzie się prosto do nieba ;)

heaven-spot-przypau-blog-lotry

Jaka jest Twoja ulubiona forma? Ja nie ukrywam uwielbiam arcydzieła (pewnie jak każdy) oraz rozczytywać wildstyle. Bardzo daleko mi do specjalisty w tej dziedzinie i niekiedy graffiti w wildstyle jest dla mnie nieczytelne, ale dzięki temu jak widzę je po raz kolejny to odkrywam je na nowo.

Komentarze do wpisu (1)

16 września 2023

Super artykul

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl