Montażówki i podkładki czyli kilka słów o hardware

0

montazowki-i-podkladki-czyli-kilka-slow-o-hardware

Montażówki i podkładki czyli kilka słów o hardware

Montażówki i podkładki są sprzętem czasem pomijanym i „młodzi” skejci czasem o nim nie myślą przy składaniu swojej pierwszej deskorolki. Łatwo jest zapomnieć o nich jak się skupimy na wymarzonym blacie, truckach czy kółkach. Przeglądając grupy deskorolkowe w social mediach można spotkać tematy, w których ludzie pytają o opinię na temat swoich wymarzonych przyszłych kompletów. Często mają one jeden wspólny element – brak montażówek. Ogólnie rzecz biorąc – odpowiedni rozmiar montażówek to 7/8” dla standardowych blatów wykonanych z siedmiu warstw kanadyjskiego klonu, gdy nie używamy podkładek. Niektóre trucki mają grubsza podstawę i lepiej wtedy zastosować montażowki 1”. Postaram się omówić różne rozmiary osprzętu wraz z zastosowaniem oraz problemy, które najczęściej się w związku z nim pojawiają i jak je rozwiązać.

Tabela rozmiarów

Poniższa tabela jest oparta na moim własnym doświadczeniu i deskorolkach, które posiadam lub miałem. Tak naprawdę nie ma złotej zasady, która zadziała w każdym przypadku. Trzeba mieć na uwadze to jak mamy mocno skręcone trucki i jak twarde bushingi.

Wielkość koła (mm)

Podkładki (cale)

Montażówki

49mm – 53mm

brak

7/8”

54mm – 56mm

Nie ma potrzeby przy sztywnych truckach

7/8”

54mm – 56mm

1/8” przy rozkręconych truckach

1” – 1 1/8”

57mm – 58mm

1/8”

1” – 1 1/8”

59mm – 60mm

1/8” – 1/4"

1” – 1 1/8”

 

Generalnie najczęściej używanymi podkładkami są podkładki o grubości 1/8”. Wszystkie wielkości powyżej 1/8” są przeznaczone dla cruiserów lub skejtów, którzy lubią jeździć na bardzo mocno rozkręconych truckach. Dużo zależy od Twojej wagi, wysokości trucków, stylu jazdy oraz twardości bushingów. Jeśli lubisz surfować cruiserem jak po kalifornijskich falach to lepiej iść w większe podkładki. Ten post dotyczy przede wszystkim jazdy technicznej na deskorolce.

Rozmiar blatu, a montażówki

Nie ma korelacji pomiędzy rozmiarem (długością i szerokością) Twojej deski, a rozmiarem montażówek. Jeśli jeździsz na desce z blatem 8.0” – możesz używać montażówek 7/8” bez podkładek. To samo dotyczy blatów 8.25” etc. Większość blatów składa się z 7 warstw klonu. Wyjątkami od reguły są blaty:
- Santa Cruz VX,
- Powell Flight.
Pomimo to, nawet do nich bardzo dobrze pasują montażówki 7/8”.

Czy rozmiar montażówek ma znaczenie?

Rozmiar montażówek ma znaczenie, w szczególności gdy planujesz dołożyć podkładki lub podkładki amortyzujące – shock pads. Ponadto, jeśli śruby są zbyt długie i wystają za bardzo to mogą się wyginać pod wpływem uderzeń, możesz utknąć podcza grindów co może być powodem nieprzyjemnego upadku.

Jeśli Twoje śruby będą bardzo mocno wystawać nie będziesz miał możliwości wykonać croocked grinda. Montażówki mogą trochę wystawać, tylko upewnij się, że nie wystają więcej niż 1/8” (1/8 cala to 0,3175cm). Wybór montażówek o długości 1” to zawsze bezpieczny wybór, ponieważ możesz dodać podkładki jak zajdzie taka potrzeba, a jak jeździsz bez nich to śruby będą wystawać tylko delikatnie.

Jak wybrać odpowiednie montażówki?

Dobór odpowiednich śrub zależy od rozmiaru Twoich kół. Od rozmiaru 57mm i większych będziesz potrzebować podkładek, aby zapewnić dodatkowy prześwit. Prześwit oznacza pustą przestrzeń pomiędzy blatem, a kołami. Dzięki niemu unikniesz „ugryzień” czyli gdy podczas skrętu koło dotknie blatu do tego stopnia, że się zatrzyma, a Ty wylecisz jak z procy.

Śruby 1” oraz 7/8” są kompatybilne z każdym zestawem. W przypadku tych pierwszych będzie wystawało 1/8” śrubki co jest w porządku. Dużo zależy od tego „jak luźno” jeździsz na swojej desce. Nawet koła 58mm mogą dawać radę bez podkładek jeśli jeździsz na mocno skręconych truckach.

Kolorowe montażówki

Kolor nie ma znaczenia pod kątem wydajności sprzętu, ale kolorowe oznaczenie może być całkiem przydatne. Sam przyznaję, że lubię umieszczać z przodu przynajmniej jedną śrubkę innego koloru, aby szybko zobaczyć gdzie jest przód mojej deskorolki. Oprócz ich praktycznych funkcji jest to świetna opcja dla tych, którzy chcą naprawdę dostosować swoją deskorolkę idealnie pod siebie.

kolorowe-montazowki

Jak zamontować śrubki?

Upewnij się, że masz odpowiednie narzędzia, ale nawet jeśli nie ma nic poza skate toolem – również sobie poradzisz bez problemów. Jeśli nie masz skate toola będziesz potrzebować klucza 3/8” i śrubokręta krzyżakowego lub imbusa 3/8 – w zależności od rodzaju Twoich śrubek. Najprościej postawić swoją deskę bokiem na stole, włożyć wszystkie 4 śruby. Następnie zablokować rękoma śruby po stronie gript tape tak aby się nie przesuwały. Zamocij truck i przykręcaj nakrętki jedna po drugiej. Unikat elektronarzędzi, chyba, że wiesz jak ich używać. Nieumiejętne używanie może bardzo szybko zniszczyć główkę montażówki. Nagrałem krótki filmik z wymiany blatu, który możesz obejrzeć tutaj.

Krzyżaki czy imbusy?

Z mojego doświadczenia wynika, że śruby imbusowe są nieco lepszym wyborem. Główki śrub krzyżakowych zużywają się nieco szybciej podczas montowania, zwłaszcza jeśli używasz elektronarzędzi. Pamiętaj, że przykręcając montażówki dokręcasz nakrętkę, a główkę przytrzymujesz odpowiednim kluczem nieruchomo.

Zalecane montażówki

Marka, cena i kolor zależą tylko od Ciebie. Niektórzy producenci dodają wlepkę do swoich montażówek. Upewnij się, że masz odpowiedni kształt, używaj tylko montażówek z płaskimi główkami – unikaj takich z zaokrągloną główką. One również działają, ale będziesz je czuł przy każdym ollie czy nawet podczas stania na desce.

podkladki-montazowki-independent

Jak usunąć zablokowaną montażówkę?

Śrubka może się zablokować z kilku powodów. Może to być przez rdzę, może były wcześniej za długie śrubki i się wygięły podczas robienia niektórych trików lub łeb śruby jest mocno zjechany (zwykle przez używanie wkrętarek elektrycznych). Najprościej jest użyć piłki do metalu i ją po prostu odciąć. Niektórzy polecają rozwiercenie główki, ale tym sposobem możesz niechcący uszkodzić blat.

Wystające montażówki

Trochę wystające montażówki to żaden problem jeśli jest to w granicach wspomnianych we wcześniejszej części artykułu. Czasami wystaje główka po zmianie papieru grip tape na nowy. Delikatne wystawanie nie zniszczy Ci od razu butów ale rozwiązałbym ten problem na Twoim miejscu jak najszybciej i dokręcił trochę mocniej aby główka się wyrównała z griptapem.

rowno-przykrecone-montazowki

Luźne montażówki

Jest to bardzo powszechny problem. Nakrętki mogą się delikatnie luzować podczas użytkowania deskorolki. Wszystkie montażówki posiadają nakrętki samohamowne, które częściowo niwelują ten problem. Jeśli Twoje śrubki przeżyły już wiele Twoich blatów to nakrętki miały prawo się już wyrobić. Jeśli jesteś do nich przywiązany i nie chcesz ich zmieniać – możesz użyć lock tite lub kawałka tasmy nylonowej do uszczelniania gwintów – sam tego nie próbowałem ale ma to sens. Warto mieć wszystko dokręcone jak należy – nie tylko montażówki. Nie pozwól aby Twoje koło odleciało lub zepsuł się kingpin podczas podejścia do wejścia do „The Nine Club” 😉

Czy można jeździć na deskorolce z 2 lub 3 śrubkami?

Zawsze upewnij się, że Twoja deskorolka jest prawidłowo skręcona i nic jej nie brakuje. Potrzebujesz 8 śrub i 8 nakrętek. Owszem, możesz jeździć na deskorolce z 2 lub 3 śrubkami ale ryzykujesz odkształcenie lub złamanie pozostałych montażówek. Dużo zależy od Twojego stylu i tego co robisz. Początkujący skejci, którzy podczas swoich sesji wykonują tylko kilka ollie nie mają zbytnio powodu do zmartwień. Jeśli jesteś hardkorowym skejtem, który często skacze schody to powinieneś mieć wszystkie montażówki.

Jak zapobiec „ugryzieniu kół”?

Jeśli nie chcesz dodawać podkładek to prostym sposobem jest posmarowanie blatu woskiem w miejscach gdzie ugryzienia mogą się pojawić. Mimo wszystko lepszym rozwiązaniem są podkładki, ponieważ wosk się z czasem wyciera.

Podsumowanie

Ten post powinien odpowiedzieć na wszystkie nurtujące pytania co do wielkości montażówek lub podkładek. Jak widać, nie ma złotego środka, tak samo jak w wielkościach blatu. Dużo zależy od ulubionego stylu jazdy, wagi, wielkości kół oraz tego jak mocno trucki są skręcone. Jeśli coś przegapiłem koniecznie daj mi znać czy na Messengerze lub w komentarzach, a ja postaram się pomóc lub rozszerzyć ten lub inny artykuł. Piona!

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl