Kto wynalazł deskorolkę?

0

Kto-wynalazl-deskorolke

Kto wynalazł deskorolkę?

Trudno wskazać pierwszą osobę, która założyła koła do deski w celu jazdy na zewnątrz, ale w latach 50 i 60 wielu surferów szukało sposobu na zabawę na betonie gdy nie było fal. Stworzyli więc własne deskorolki.

Larry Stevenson stworzył profesjonalny projekt deskorolki, który można dziś zobaczyć. W latach 50-tych wielu surferów zaczęło używać drewna i kół do produkcji deskorolek. Larry zaczął budować swoją własną deskę inspirując się deską surfingową. Jego popularność sprawiła, że jego firma stała się pierwszą dużą firmą deskorolkową. Istnieją różne style deskorolek, ale styl Larry’ego Stevensona jest dziś bardziej retro, ponieważ jest to starszy styl deskorolki. Ten sport jest dość nowy, ale od czasu wynalezienia zyskał ogromną popularność.

Larry Stevenson i deskorolka

Istnieją różne style deskorolek. Po wynalezieniu kicktaila w 1969 roku pojawiło się jeszcze więcej stylów deskorolki. Początkowo Larry sprzedawał deskorolki stylizowane na desce surfingowej. Były wykonane z płaskiego drewna i kół. Z czasem rozwijał swoje umiejętności i zaczął projektować nowe style deskorolek.

Larry Stevenson był ratownikiem na plaży w Kalifornii, który uwielbiał surfować i pływać. Kiedy fale były za małe, zbierał się z kumplami. Ci faceci tak bardzo kochali surfowanie, że chcieli to robić także na lądzie, a nie tylko w wodzie. Zaczęli więc używać rolek i drewnianych desek do robienia własnych desek surfingowych na ląd.

Pomysł stał się popularny wśród wielu surferów na całym wybrzeżu, a Larry Stevenson zauważył, że inni surferzy robią swoje deski i dobrze się bawią jeżdżąc na nich. W chwilach wolnych od surfowania i ratowania ludzkiego życia, Larry robił własne deskorolki. Chciał ulepszyć wynalazek, wymyślony przez innych surferów.

Larry ukształtował drewnianą deskę w kształt deski surfingowej i przymocował kółka do spodu. Dzielił się swoim dziełem z przyjaciółmi i innymi surferami. Wszystkim pomysł przypadł do gustu i chcieli od niego kupić jego model. Larry więc zaczął produkować deskorolki i sprzedawać je w mieście.

Larry-stevenson

Popyt na deskorolki stawał się zbyt wysoki i Larry aby sobie z tym poradzić założył firmę. Zaczął produkować i sprzedawać swoją deskorolkę wielu ludziom. Sprzedawał do 2000 deskorolek miesięcznie.

Larry wyszedł z nowym projektem, który przypomina bardziej popularne deskorolki, jakie można dziś zobaczyć. Jeździł na deskorolce i próbował robić nowe triki, aż wpadł na pomysł dodania zakrzywionego końca. Kicktail umożliwia wykonanie niektórych z najpopularniejszych obecnie trików. Jego nowy projekt pomógł mu sprzedać jeszcze więcej deskorolek niż wcześniej.

Kicktail jest na każdej deskorolce, którą dzisiaj widzisz. Na niektórych typach jest na jednym końcu, a na deskorolkach klasycznych na obu końcach. Dzięki niemu możesz wykonywać większość trików.

pierwszy-kicktail-na-deskorolce

Dzisiejsza deskorolka

Dzisiejsze deskorolki to tony dobrej zabawy, wykonane z różnych materiałów i w pełni konfigurowalne. Skejtów można spotkać w każdym wieku i płci, a niektóre szkoły nawet oferują profil o specjalizacji deskorolka.

W miejscu gdzie to wszystko się zaczęło czyli w Południowej Kalifornii często jeździ się na deskorolce wszędzie. Nie ważne ile masz lat. Wiele dzieci spotyka się po szkole z przyjaciółmi aby pojeździć na deskorolce.

Powszechnie spotykane i sprzedawane dzisiaj deskorolki są budowane inaczej niż w latach 60-tych i 70-tych XX wieku. Są teraz lonboardy, cruisery, klasyczne deskorolki, elektryczne deskorolki i wiele innych. Wszystkie mają te same podstawy, ale na każdej z nich jeździ się inaczej. Deski maja różne wielkości, również umiejscowienie kółek różni się w zależności od stylu. Na przykład na niektórych deskorolkach widać koła z góry, ponieważ deska ich nie zakrywa, a niektóre maja koła niewidoczne i ukryte pod deską.

Przy tak wielu różnych stylach możesz wybrać ten, który Ci się podoba i który Ci najbardziej odpowiada. Różne deski jeżdżą inaczej. W zależności od rodzaju jazdy możesz potrzebować innej deski.

Aby ćwiczyć triki na skateparku będziesz potrzebować klasycznej deskorolki lub oldschoolowej deskorolki. Te deski mają odpowiedni kształt i długość, co pozwala wykonywać i ćwiczyć triki. Istnieje wiele sztuczek, które polegają na skakaniu lub kręceniu deski pod stopami.

Jeśli lubisz zjeżdżać z długich wzgórz i jeździć po długich drogach to longboard jest dla Ciebie lepszą opcją. Longboard w stylu surfingu jest popularny ze względu na swoją długość. Jest to najdłuższa deska, a ludzie kochają jeździć nią po długich drogach. Ze względu na swój rozmiar ludzie mogą stać, przykucnąć a nawet siedzieć na desce podczas zjazdów.

Niektóre deski są przeznaczone do asfaltu na drogach, a inne lepiej się sprawują na gładszym betonie. Koła mogą być wykonane z tworzywa sztucznego lub gumo podobnego materiału, zwykle mieszanki zwanej poliuretanem. W zależności od tego gdzie lubisz jeździć na swojej desce i jak lubisz na niej jeździć, możesz znaleźć deskorolkę, która Ci odpowiada.

Podsumowanie

Skateboarding został wynaleziony niespełna 100 lat temu, a obecnie jest jednym z najpopularniejszych sportów uprawianych przez dzieci i dorosłych. Nawet zadebiutował jako sport na Igrzyskach Olimpijskich 2020. Nie można zaprzeczyć, że deskorolka stworzona przez Larry’ego Stevensona wywarła ogromny wpływ na społeczeństwo. Jeśli zastanawiasz się czy nie spróbować swoich sił na desce – warto! Chętnie pomogę Ci zrobić Twoje pierwsze odepchnięcia na desce :)

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl