Kiedy wymienić trucki?

0

 

Kiedy powinniśmy wymienić trucki?

Trucki są najważniejszą częścią deskorolki - jej sercem. Jeździłem na truckach różnych firm najróżniejszej jakości. Ten artykuł pomoże Ci podjąć decyzję kiedy wymienić swoje trucki.

Powinieneś to zrobić gdy trucki są już wizualnie zniszczone, mają małe pęknięcia, wygięte osie lub uszkodzona jest podstawa trucka (base plate). Niektóre części możesz wymienić, takie jak kingpin, nakrętki, podstawy, gumki lub hanger bez konieczności kupna nowego kompletu trucków.

Dużo ludzi jak już posiada swoje ulubione traki to niekoniecznie chce je zmieniać. Zazwyczaj jeździ się na nich tak długo jak to tylko możliwe, a po zmianie przyzwyczajenie się do nowych traków i ich wyregulowanie może chwilę zająć. Osobiście bardzo lubię uczucie nie tylko nowego blatu ale też całego nowego kompletu.

Zmień trucki gdy widzisz uszkodzenie

Czy Twoje trucki trzęsą się jak twerkujący tyłek? Czy widzisz pęknięcia na podstawie albo hangerze? Czy najlepsze dni kingpina już są dawno za nim?

Jeśli odpowiedziałeś twierdząco na którekolwiek z powyższych pytań, to powinieneś rozważyć wymianę poszczególnych części lub całych trucków. Uszkodzone trucki nie tylko sprawiają, ze jazda nie należy do najprzyjemniejszych ale również jest to po prostu niebezpieczne. Nie tylko trucki ale także koła, łożyska i Twój blat powinny być w rozsądnym (a przynajmniej nie zniszczonym) stanie aby nie zranić siebie lub innych.

Zmień trucki gdy nie działają tak jak powinny

Czy masz problem ze skręcaniem? Czy Twoja deskorolka jest bardziej chwiejna, niż kiedyś? Czy często przecierasz kołami po blacie i wosk nie daje rady? Dokręcanie i regulacja nie pomagają? To może znaczyć, że żywotność Twoich trucków dobiegła końca. Nie zawsze widać uszkodzenia gołym okiem, ale zazwyczaj czuć, że coś jest nie tak. Jeśli nie jesteś pewien zawsze możesz zapytać kogoś na skateparku lub w lokalnym skateshopie (lub napisz do nas!).

Zmień trucki, gdy jeździsz na no-name

Generalnie traki, pod którymi żaden producent nie chciał się podpisać raczej nie są dobre. Skoro twórcy jest za nie wstyd, a pośrednik również nie chciał się podpisać. Trudno powiedzieć czy one są wysokiej jakości, ale spotkałem się raczej z ich awaryjnością lub tym, że od samego początku nie skręcają. Jak zaczniesz skakać na desce istnieje duże prawdopodobieństwo, że takie trucki po kilku lądowaniach pękną.

Jeśli po prostu cuisujesz i nie planujesz nigdy robić ollie lub przeskakiwać przez krawężniki to istnieje cień szansy, że Twoje no-namy wytrzymają cały sezon. Mimo wszystko zastanowiłbym się wtedy nad cruiserem lub longboardem. Jest też trochę tak, ze apetyt rośnie w miarę jedzenia i jak robisz postępy w jeździe to przyjdzie ochota na techniczne triczki. Wtedy lepiej zainwestować w wysokiej jakości trucki. Najlepiej wyprodukowane przez renomowanego producenta takiego jak Independent, Venture, Krux, Thunder, Royal, Ace, Bullet lub Tensor.

Mam znajomego, który przez pewien czas miał bardzo specyficzną taktykę wymiany deskorolek. Nie wymieniał pojedynczych części tylko kupował zawsze komplety najróżniejszych firm. Kumpel jeździ bardzo dobrze i robi mnóstwo technicznych triczków. Kompletne deskorolki są dobre ale nie są nigdy z części z górnej półki. Bardzo często trucki ulegały zniszczeniu i znajomy kupował nowy komplet. Średnio to się zdarzało raz czasem dwa razy do roku. Któregoś dnia, jak już posiadał regularne przypływy gotówki postanowił sobie poskładać wymarzony zestaw. Żałuje, że zrobił to tak późno, mówi, że niesamowicie na tym zaoszczędził. Tylko co jakiś czas wymieni blat na nowy lub kółka.

Zmień trucki gdy chcesz spróbować czegoś nowego

Jeśli chodzi o wybór to opcji jest wiele, dużo kolorów, kształtów i rozmiarów. Ważne aby dobrać odpowiednią wielkość do Twojej deski oraz do stylu Twojej jazdy. Moim faworytem są trucki Independent, jeszcze się na nich nie zawiodłem. Producentami godnymi uwagi są również Venture, Krux, Thunder, Royal, Ace, Bullet lub Tensor. Zobacz na jakich truckach jeździ Twój ulubiony raider. Skejci uliczni częściej wybierają niskie i średnie trucki gdy z kolei fani rampy i bowla częściej sięgają po wysokie trucki. Wszystko się sprowadza do tego abyś znalazł swój ulubiony kształt, rozmiar i producenta. Jeśli możesz sobie na to pozwolić to nie zaszkodzi wypróbować kilka różnych marek dopóki nie znajdziesz swojego numer jeden. Dobre trucki zdecydowanie wpływają na wrażenia z jazdy.

Za indykami poszedłbym w ogień, ale bardzo lubię tez jeździć na Venture, Thunderach i Tensorach. Każdy ma swoje wady i zalety. Wydaje mi się, że moje Independent wytrzymują bardzo dużo mojego trzaskania i uciekania deski przy katowaniu triczków ;)

Czy mogę wymienić pojedyncze części w truckach?

Oczywiście, że tak. Możesz wymienić podstawę, hanger, wszystkie gumki (nawet od pivotów), kingpin, nakrętki i montażówki. Możesz wymienić gumki (bushingi) na takie jak lubisz – możesz mieć bardziej miękkie jak lubisz miękko jeździć lub twarde jak lubisz jeździć sztywno.

Wiesz jakie ja lubię trucki. Jakie są Twoje ulubione?

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl