Kiedy wymienić kółka?

0

Kiedy wymienić kółka?

Kiedy wymienić kółka od deskorolki?

Niedawno na lokalnym skateparku wpadłem na skejta, który już prawie nie miał kółek. To były prawdopodobnie najbardziej zjechane koła jakie kiedykolwiek widziałem. Jemu to w ogóle nie przeszkadzało. Jest kilka rzeczy, które wskazują na to, że czas kupić nowe koła.

Należy rozważyć wymianę kółek w deskorolce, gdy mają nieregularny kształt lub płaskie miejsca, które sprawiają, że cały towarzyszy Ci uczucie jazdy po kostce. Koła o nieregularnych kształtach są bardzo niewygodne oraz na pewno nie ułatwiają lądowania trików. Wszystko musi kiedyś zostać wymienione, taka jest naturalna kolej rzeczy. Średnica kół z czasem maleje z powodu tarcia i użytkowania.

Jaka jest żywotność kółek?

Niektóre koła wytrzymają Tobie dłużej od innych. Ma na to wpływ kilka czynników, które postaram się przybliżyć. Twardość kół jest mierzona twardościomierzem. Im wyższa liczba tym twardsze koła. Jak długo wytrzymają kółka do deskorolki, zależy od skali twardości, jakości wykonania, częstotliwości jazdy, średnicy kółek oraz preferowanego stylu jazdy.

Powierzchnia, po której jeździsz ma bardzo duży wpływ. Jeśli jeździsz po gładkim betonie przez cały dzień, Twoje koła wytrzymają dłużej niż jakbyś jeździł po nierównych nawierzchniach. Jeśli jeździsz tylko na mini rampach wykonanych z drewna lub stali to Twoje kółka wytrzymają dekadę. Jeśli masz trucki niskiej jakości, Twoje koła mogą również zacząć się chwiać z powodu nierównych osi. Co za tym idzie będą się ścierać w nieregularnym kształcie. Jeśli jesteś downhillowcem i prędkościami przerażasz nawet kierowców samochodów to należy się liczyć z częstą wymianą kół. To samo się tyczy powerslidów. Jeśli robisz je bardzo często to musisz się liczyć z tym, że kółka tracą swoją średnicę.

Dbanie o koła wydłuży ich żywotność. Pomyśl o zamianie lub odwróceniu kół i upewnij się, że inne części deskorolki (jak np. trucki) są w porządku. W pewnym momencie trzeba zmierzyć się z faktem, że potrzebujesz nowych kółek.

Dlaczego kółka się zużywają?

Kółka do deskorolki wykonane są z urethanu. Jest to materiał o wielu właściwościach. Ważnymi właściwościami, których potrzebują kółka do deskorolki to: twardość, kompresja, wytrzymałość na rozdarcie oraz odbicie.

Tak więc tarcie jest oczywiście głównym powodem zużycia kół, ale to nie wszystko. Twoje trucki mogą mieć wygięte osie co powoduje nierównomierny nacisk. Może się to zdarzyć w przypadku trucków każdej marki, ale trucki niższej jakości mają większe prawdopodobieństwo wystąpienia wady. Niska jakość gumek w truckach (bushingów), złe łożyska lub jakość samego koła również ma wpływ. Twoja waga, a nawet warunki pogodowe odgrywają pewną rolę.

Innym problem, który występuje z kółkami to potocznie zwane wheel bites czyli ugryzienia. Oznacza to, że Twoje koła są za duże i uderzają w deskę od spodu. Jeśli to jest niewielki problem to możesz posmarować woskiem te miejsca na spodzie blatu lub możesz założyć podkładkę pomiędzy truckami, a deską.

Kilka porad aby kółka służyły dłużej

Twoje koła zaczynają się kształtować po skręcie. Po jakimś czasie przybierają kształt stożka. Dość często zużywają się nierównomiernie, ponieważ prawdopodobnie preferujesz jedną stronę bardziej niż drugą (osobiście robię wszystko na front…). Możesz zamieniać koła miejscami co kilka miesięcy (ja to robię raz w miesiącu). Zależy jak często jeździsz na deskorolce. Obracanie kół na pewno wydłuży żywotność, a koła będą się zużywać bardziej równomiernie.

Zamiana kół miejscami:

- Zamień lewe tylnie koło z prawym przednim
- Prawy przód powinien iść do lewego tyłu
- Twoje lewe przednie koło zamień z prawym tylnym
- Prawy tył powinien iść na lewy przód

Możesz także po prostu obrócić kółko, co oznacza, że umieszczasz nadruk wewnątrz. Nie każdy tak robi, ponieważ lubi swoją grafikę.

Spotkałem się z teorią (nigdy w praktyce), że niektórzy ludzie zamrażają nowe koła aby były trwalsze. Nie ma żadnych dowodów, że to faktycznie działa, a rezultat raczej się mieści w błędzie statystycznym. Można także unikać robienia powerslidów, no ale jak to tak? Panie co pan.

Wymiana kół w 5 krokach

Krok 1
Użyj klucza lub skate toola aby odkręcić nakrętki z osi trucków. Zawsze staram się nałożyć nakrętki z powrotem na oś, z której pochodziły. To dlatego, że raz zniszczyłem sobie gwint, a jeszcze wtedy nie miałem skate toola z narzynką. Miej też oko na podkładki ponieważ lubią wsiąkać.

Krok 2
Jeśli chcesz to łożyska również możesz wyciągnąć. Łożyska są delikatne, więc nie używaj więcej siły niż jest to konieczne aby ich nie uszkodzić. Jeśli nie masz odpowiednich narzędzi, możesz użyć osi trucka.

Krok 3
Umieść łożysko w nowym kole i wepchnij je za pomocą narzędzia lub osi trucka. Postaraj się aby łożyska były prosto. Dodaj drugie łożysko i wciśnij je w koło. Jeśli korzystasz z tulejek pomiędzy łożyskami – pamiętaj aby je umieścić ponieważ będziesz musiał rozkręcać znowu. Ja ich osobiście nie używam.

Krok 4
Dodaj podkładkę z powrotem do osi trucka i umieść koło. Dodaj druga podkładkę i przykręć nakrętkę z powrotem na oś. Nie powinny być przykręcone zbyt ciasno ponieważ Twoje koło nie będzie się wtedy obracać. Upewnij się, że nie jest przykręcone zbyt słabo abyś podczas jazdy nie stracił nakrętki, a następnie kółka.

Krok 5
Powtórz poprzednie czynności, aż wszystkie cztery koła zostaną przymocowane.

Kontrola jakości kół

Kółka są testowane w kontrolowanych warunkach, aby sprawdzić zużycie, płynność itp. Oto kilka rzeczy, które są robione aby przetestować koła zanim trafią na deskorolkę:

- Maszyna tworzy płaskie miejsce na kółku aby sprawdzić jak duży nacisk może przyjąć powierzchnia. Po teście mierzy się płaskie miejsca z dokładnością co do 1/1000 cala.
- Maszyna do ścierania kół symuluje długotrwałe użytkowanie kółek. Mierzy zużycie i trwałość. Gdy maszyna wykona swoją pracę, koło jest ważone i waga jest porównywana z wagą przed testem.
- Tester sprawdza czy koła poruszają się płynnie i czy nie mają chybotania również z dokładnością co do 1/1000 cala. Koła, które nie przejdą testu są poddawane recyklingowi.
- Zanim koła trafią na rynek trafiają jeszcze do profesjonalnych skejtów aby ocenili koła i wyrazili osobiste wrażenia.

Dopiero po powyższych zabiegach koła trafiają do deskorolek i na półki skateshopów.

Najlepsze koła sprowadzają się do Twoich preferencji

Wybór odpowiednich kół pasujących do Twojego stylu może mieć ogromny wpływ na trwałość. Podczas gdy miękkie koła szybciej się zużywają, twarde koła się na longboard nie nadają.

Twardsze kółka są lepsze do zwykłych deskorolek, ponieważ ułatwiają wykonywanie trików. Nikt nie jest w stanie powiedzieć Ci, które koła są dla Ciebie najlepsze. Musisz się do tego przekonać.

Tak więc okoliczności mają znaczenie, aby wybrać odpowiednie kółka do Twojej deskorolki. Ogólnie rzecz biorąc, wybieraj twarde koła (100A+), gdy jeździsz po betonie, skateparku, mini rampach i w basenach. Wybierz nieco bardziej miękkie koła (95A-99A), gdy jeździsz dużo na ulicy i po asfalcie. Wybierz jeszcze bardziej miękkie koła (78-85A) jeśli wolisz cruisować i oczekujesz od swojej deskorolki płynnej jazdy.

Jeśli Twoje koła nie obracają się prawidłowo, nie oznacza to, że musisz je wymienić. Twoja deskorolka jest prawdopodobnie wolna z powodu zabrudzonych łożysk. To łatwo naprawić. Po prostu wyjmij łożyska i zanurz je w acetonie lub namocz w zmywaczu do paznokci. Obracaj je, aż zniknie kurz i brud. Daj im z godzinę na wyschnięcie. Po wyschnięciu nałóż lubrykant na bazie silikonu i gotowe. Nigdy nie używaj WD-40. Przykleja się do niego kurz i piasek, co jest przeciwieństwem tego co chcesz osiągnąć. Obszerniejszy artykuł o łożyskach możesz znaleźć tutaj.

Dbaj o swoje koła, aby nie musieć się martwić o zakup nowych. Częsta zamiana kół miejscami pozwoli przedłużyć ich żywotność. Jeśli widzisz na nich pęknięcia to znak, że trzeba kupić nowy zestaw.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl