Jazda w deszczu - czyli jak zepsuć deskorolkę

1

Jazda w deszczu – czyli jak zepsuć deskorolkę ;)

Niezależnie od tego, czy jeździsz na deskorolce, cruiserze czy longboardzie. Wszyscy mamy do czynienia ze złą pogodą, a deszcz jest naszym wrogiem numer jeden (kamyczki są niewiele dalej…). Niedawno nie wytrzymałem siedzenia w domu i udało mi się złapać okienko pogodowe, że nie padało ale niestety było morko. Moja deska straciła przyczepność, grip się wytarł, a łożyska domagały się czyszczenia.

Zdecydowanie nie polecam jazdy na deskorolce w deszczu lub gdy na zewnątrz jest mokro.
- Łożyska zaczną się niszczyć i rdzewieć od wewnątrz
- Gript tape może się odklejać, zdecydowanie szybciej wycierać i tracić przyczepność
- Deska można stracić popa jeśli nasiąknie wodą lub się nawet rozwarstwić
- Koła na wodzie nie mają przyczepności i łatwiej o przywitanie gleby buziaczkiem
- Trucki, montażówki i nakrętki mogą rdzewieć

Przyjrzyjmy się dlaczego jazda na deskorolce w deszczu to problem oraz co zrobić aby zminimalizować straty gdy się nie mogło usiedzieć na miejscu.

Dlaczego lepiej zrezygnować z jazdy w deszczu

Rozumiem, pada od wielu dni, jesteś stęskniony deski i możesz pomyśleć, że nic takiego się nie stanie. W rzeczywistości jest to poza Twoją kontrolą. Jest to po prostu bardzo złe dla prawie wszystkich elementów deskorolki. Oczywiście, są koła i łożyska, które poradzą sobie w trudnych warunkach, ale nawet koła tracą przyczepność na śliskich nawierzchniach. Spójrzmy  więc, jak deszcz i woda wpływają na poszczególne części.

1. Łożyska będą cierpieć
Naprawdę nie chcesz zmoczyć łożysk. Nawet jak nie były drogie, to tylko strata. Pod wpływem wody żelazo zacznie się utleniać, a kiedy ten proces się rozpocznie i pojawi się rdza - trudno to naprawić. Ważne jest, aby dbać o swoje łożyska, jeśli chcesz, aby służyły dłużej. Przyzwoite łożyska Bones mogą wytrzymać bardzo długo, jeśli od czasu do czasu je czyścisz. Ich czyszczenie jest łatwe i nie zajmuje dużo czasu.

2. Twój blat nasiąknie wodą
Głównym powodem, dla którego skejci odradzają jazdę w deszczu, jest to, że jest to szkodliwe dla Twojej deski. Blat składa się z kilku warstw drewna klonowego (a czasem bambusa) i jest sklejony żywicą epoksydową. Kiedy woda dostanie się do tych warstw, klej zacznie tracić spójność i warstwy mogą się rozchodzić. Może to spowodować rozwarstwienie, czyniąc ją bezużyteczną. Jeśli podczas jazdy na deszczu deska się nie rozwarstwiła, nadal możesz na niej jeździć, ale materiał już został osłabiony.

3. Koła się będą ślizgać na wodzie
Kółka do deskorolki są zazwyczaj twarde i mają mniejszą przyczepność w porównaniu do dużych, miękkich kółek do longboardów. Podczas gdy niektóre kółka do longboardów radzą sobie gdy jest mokro, to twarde kółka do deskorolki już nie. Nawet jeśli są miękkie, mała powierzchnia styku może nie uzyskać wystarczającej przyczepności i zaczniesz robić niechciany powerslide, gdy wykonasz ostry lub nawet łagodny zakręt. Kiedy nie masz kontroli nad deską łatwo o glebę.

4. Griptape będzie śliski
No dobra, grip jest tani, ale mimo to jest irytujące, gdy się zamoczy. Szczególnie już trochę wiekowy grip, straci przyczepność i sprawi, że powierzchnia będzie bardziej śliska. To nie koniec świata, ale jak woda wsiąknie w blat to jest problem. Gdy grip namoknie, może zacząć się odklejać i prawdopodobnie trzeba będzie go wymienić.

5. Trucki pewnie dadzą radę
Trucki to najmocniejsza część Twojej deskorolki. Najprawdopodobniej nic im się nie stanie jak się zmoczą raz czy dwa, ale w końcu zaczną rdzewieć. Najbardziej narażony na korozję jest kingpin, nakrętki i podkładki. Nawet hanger i osie mogą pokryć się rdzą. Pomimo, że trucki są najtrwalszą częścią i raczej dobrze zniosą deszcz – dobrze je wytrzeć po takiej sesji.

Co zrobić gdy deskorolka zmoknie?

Czasami deskorolki ulegają zmoczeniu, może od jazdy przez kałużę lub po prostu przez mokre buty. Może być to również nieudany grind po fontannie. Jeśli Twoja deska zamoknie, możesz ją rozebrać na części. Zakładam, że wiesz, jak rozkręcić deskorolkę. Teraz chwyć swojego skate toola i bierz się do ratowania ukochanej.

Zacznij od wyjęcia łożysk i ich prawidłowego oczyszczenia. Użyj np. zmywacza do paznokci, aby je wyczyścić, pozostaw do wyschnięcia na (papierowym) ręczniku i ponownie rozprowadź smar silikonowy, taki jak np. Bones Speed Cream. Możesz również użyć np. olej do maszyn do szycia. Jeśli w żaden sposób nie zakonserwujesz łożysk - nie wytrzymają długo, będą głośne, a metale zaczną się utleniać. Po ponownym włożeniu upewnij się, że koła nie są mokre.

Zdejmij trucki i osusz je ręcznikiem, to powinno wystarczyć. Trucki mogą poradzić sobie z odrobiną deszczu, jeśli potem je wysuszysz. Możesz również zdjąć nakrętkę kingpina i całkowicie zdemontować truck. W ten sposób możesz wysuszyć miejsca, do których normalnie nie możesz dotrzeć. Nie zapomnij też wysuszyć pozostałych śrub i nakrętek, gdy jesteś przy nich.

Wreszcie Twój blat. Możesz zostawić go na słońcu, ale są szanse, że nie świeci, skoro wracasz z deszczowej sesji. Spróbuj zebrać wodę z powierzchni za pomocą ręcznika papierowego, aby zapobiec jej wchłonięciu przez drewno klonowe. To może pomóc, ale nie będziesz w stanie usunąć całej wody z blatu. Podgrzanie może rozwiązać problem ale wkładanie blatu do piekarnika nie jest najlepszym pomysłem. Możesz rozważyć grzejniki lub tego typu miejsce. Jeśli Twój blat namókł to zacząłbym już się rozglądać za jego następcą.

Alternatywne miejsca do jazdy

Oczywiście możesz odwiedzić kryty skatepark, ale nie każdy jest w stanie tam pojechać z różnych powodów. Rozważ jazdę na desce w miejscach, takich jak garaż podziemny, opuszczony magazyn, przejścia podziemne, wiadukty lub wszystko, co zapewnia osłonę przed deszczem.

Możesz natknąć się na ochroniarza, ale na desce powinieneś być szybszy. Możesz też po prostu być uprzejmy i wyjść. Jasne, wyrzucenie ze spota ssie, ale rozpoczęcie kłótni i tak nie pomoże.

Garść rad na zakończenie

Przechowuj swoją deskę w suchym miejscu, takim jak garaż lub w domu i upewnij się, że nikt nie może na nią nadepnąć. Unikaj kałuż i mokrych miejsc podczas jazdy oraz unikaj jazdy po trawie lub błocie. Utrzymuj suche buty i staraj się nie jeździć, gdy są mokre. Szkodzi to przyczepności, a woda może zostać wchłonięta przez blat. Jeśli twoja deska zamoknie, zdemontuj ją jak najszybciej i wysusz wszystkie części. Wreszcie, nie zostawiaj deskorolki na zewnątrz na noc i nigdy nie zostawiaj jej na śniegu (a jak). W nocy i wczesnym rankiem mgła i wilgoć przedostaną się do Twojej deskorolki, co spowoduje jej niszczenie.

Podsumowanie

Nie jest to fizyka kwantowa jak na koniec stwierdzę, że nie polecam jazdy podczas deszczu. Grozi to zniszczeniem deskorolki. Gdy nie wytrzymasz i nie byłbyś sobą gdybyś nie poszedł na deskę pomimo deszczu pamiętaj, aby rozmontować deskorolkę i wysuszyć wszystkie elementy przed ponownym złożeniem. Sprawdź, czy możesz znaleźć suche miejsca do jazdy lub miejsca, które zapewniają osłonę przed deszczem.

Do napisania tego artykułu pchnęła mnie aktualna pogoda. Musiałem się czymś zająć aby nie iść na deskę i nie zafundować sobie późniejszego żalu… Może by tak się przeprowadzić do Kaliforni…?

Komentarze do wpisu (1)

15 kwietnia 2021

California Dreamin

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl