Jak się zachować na skate parku?

0

Jak się zachować na skateparku?

Jak zachować się na skate parku?

Twoja pierwsza wizyta na skate parku może być bardzo ekscytująca! Pełno świetnych przeszkód, ludzie dookoła klejący świetne triczki. Postaram się przybliżyć kilka niepisanych zasad, znanych potocznie jako etykieta skate parku.

Czym jest ta etykieta? Oprócz pisanych zasad obowiązujących w większości skate parków (godziny pracy, używanie kasków, ograniczenia wiekowe) istnieje jeszcze zbiór niepisanych zasad, których należy przestrzegać na skate parkach. Przestrzeganie tych zasad, czyli stosowanie odpowiedniej etykiety pomoże Ci nawiązać przyjaźnie, uniknąć kłopotów i nie będziesz mieć problemu z innymi skejtami. Wszyscy przychodzą na skate park po to aby się dobrze bawić.

Do rzeczy – jakie są te specyficzne zasady? Poniżej postaram się je przybliżyć.

1. Bądź uprzejmy

Nie odkrywamy tu Ameryki, ani koła na nowo. Zawsze gdy wybierasz się w nowe miejsce (czy to skate park, szkoła czy praca) ważne jest aby być grzecznym i uprzejmym. W końcu pierwsze wrażenie można zrobić tylko raz. Jeśli jesteś miłą i przyjazną osobą to inni ludzie odwdzięczą się tym samym.

Jeśli będziesz zachowywał się jak palant jakbyś był właścicielem skate parku i wszystkich będziesz krytykował to możesz spotkać się z tym samym. Bycie uprzejmym może być tak proste jak powiedzenie „Cześć” gdy się z kimś witasz.

2. Nie wandalizuj

Wandalizm jest nie tylko nielegalny, ale niszczenie skate parków to bardzo skuteczny sposób aby wkurzyć wszystkich skejtów. Nie zaśmiecaj, nie pluj, nie rzucaj na glebę niedopałków papierosów czy kapsli. Uszkodzenie przeszkód może stwarzać niebezpieczne sytuacje. Nikt nie chce nabawić się kontuzji i tym bardziej nie chciałbyś być odpowiedzialny za czyjąś kontuzję. Czyste i zadbane przeszkody sprawią, że skate park przetrwa dziesięciolecia.

3. Nie woskuj

Nie woskuj wszystkiego dookoła, tym bardziej jak jesteś w jakimś miejscu pierwszy raz. Sprawdź jaki jest stan przeszkód, przetestuj przeszkodę przesuwając po niej deskę. Jeśli przeszkoda jest nawoskowana, ale Tobie i tak za mało – nawoskuj swoją deskę i trucki.

4. Nie bądź „wężem”

„Węże” to osoby, które przecinają czyjąś linię lub najeżdżają w tym samym momencie na przeszkodę z drugiej strony. Nikt nie lubi takich osób i jest to pewny sposób aby kogoś wkurzyć. Poza tym jest to niebezpieczne. Zderzenia nigdy nie kończą się bez bólu lub kontuzji. Zobacz najpierw jakie jest „Flow” danego miejsca, kto gdzie katuje abyś czasem nie wyskoczył komuś jak diabeł z pudełka.

5. Nie przesiaduj na przeszkodach

Większość skate parków ma ławki lub trawę do siedzenia i spędzania czasu, więc nie siadaj na przeszkodach. Siadanie na rurkach, murkach czy fun boxach to świetny sposób na wkurzenie innych skejtów lub oberwanie przez przypadek deską. W najlepszym wypadku będziesz miał wosk na ubraniach.


scooter kid

6. Pozycja gotowości

Pozycję gotowości należy przyjmować w zależności od tego czy jesteś gotowy czy nie. Stali bywalcy skate parków szukają innych, gotowych na rozpoczęcie swojej linii aby uniknąć wyskoczenia komuś czyli bycia wężem. Jeśli np. stoisz na szczycie mini rampy i nie jesteś gotowy do zjazdu to nie wieszaj deski na krawędzi. Jeśli trzymasz deskę w pozycji jak do drop in oznacza, że jesteś gotowy aby wskoczyć.

drop in


Podobnie, jeśli jesteś gotowy do rozpoczęcia swojej linii. Wyglądaj tak jakbyś był – jeśli chcesz podbiec to trzymaj deskę za nos tak, jakbyś miał biec i wskoczyć na nią.

7. Nie mazgaj się

Nie wpadaj w napady złości. Jeśli upadniesz podczas wykonywania triku (wszyscy to robimy), nie panikuj i nie rzucaj deską. Nie turlaj się ze złości po ziemi z krzykiem (jeśli nie jesteś poważnie ranny). Śmiej się z upadku, ludzie będą się z Tobą śmiać. Wszyscy tam byliśmy i rozumiemy frustrację. Wściekanie się nie pomoże Ci skleić triku.

8. Niekończące się linie

Małe dzieci mają mnóstwo energii i mogą krzątać się po całym skateparku godzinami. Wjeżdżają w drogę każdemu i pomimo starań nikt nie jest w stanie przewidzieć dokąd zmierzają dalej. To sprawia, że niektórzy skejci nie mogą rozpocząć swojej linii.

9. Nie bądź lekkomyślny

Pamiętaj aby jeździć zgodnie ze  swoimi umiejętnościami. Nie oznacza to, że nie możesz próbować nowych trików i robić postępów. Wszyscy chcemy rozwijać swoją jazdę. Jeśli uczysz się dopiero ollie, nie próbuj go robić z 5 schodów. Niektóre skateparki mają przeszkody o różnym stopniu trudności. Zwiększaj sobie ten poziom również. Jak chcesz robić schody, zacznij od 2, później 3, 4 i później 5.  Nikt nie lubi być lub patrzeć jak ktoś zostaje poważnie zraniony.

10. Przestrzegaj regulaminu

Większość skate parków ma spisane zasady takie jak godziny otwarcia, kaski, zakaz wandalizmu, ograniczenia wiekowe itp. Ważne jest aby przestrzegać tych zasad aby uniknąć nadwrażliwości starych bab, które lubia uprzejmie coś donosić. Jeśli Twój skatepark ma toaletę i zostanie ona zdewastowana, właściciel zamknie obiekt, ponieważ wymiana toalet co tydzień jest zbyt droga.

Prywatne skateparki często mają opłaty. Czasem jest to dyszka, czasem więcej. Zapłać. To może się wydawać dla Ciebie sporo kasy, ale dla osoby, która zamarzyła o prowadzeniu swojego skateparku to może ledwo starczyć na światło. Koszt prowadzenia krytego skateparku może być bardzo wysoki. Rachunki za wodę, energię, ogrzewanie, podatki od nieruchomości, ubezpieczenie czy czasem czynsz.

Dlaczego skate parki bywają takie zatłoczone?

Skateparki oferują doskonały teren, idealne przeszkody i dają skejtom miejsce do jazdy gdzie nikomu nie przeszkadzają. Jeśli jest dla Ciebie zbyt tłoczno spróbuj się tam wybrać poza godzinami szczytu. Niestety w niektórych godzinach małe dzieci opanowują skatepark, które nie rozumieją etykiety. Ale od kogo mają się nauczyć skoro ich rodzice traktują skatepark jak plac zabaw?

zatłoczony skatepark

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl