Jak przetrwać zimę na deskorolce?

0

jak-przetrwac-zime-na-deskorolce

Jak przetrwać zimę na deskorolce – wskazówki na chłodne dni

Jazda na deskorolce przy złej pogodzie to zazwyczaj zły pomysł. Deszcz lub śnieg może czasem pokrzyżować nasze plany. Trzeba się wtedy wykazać kreatywnością i wymyślić alternatywne sposoby aby nadal doskonalić swoje umiejętności. To nie jest koniec świata jeśli mieszkasz w pobliżu krytego skateparku, opuszczonych budynków, masz do dyspozycji piwnicę lub garaż. Spójrzmy więc jakie mamy opcje, aby jeździć na deskorolce poza sezonem i utrzymać odpowiedni poziom dopaminy. Oto kilka pomysłów na jazdę na deskorolce zimą, jesienią lub podczas deszczowych dni. Warto posiadać też starą deskorolkę ze starymi truckami i łożyskami, których nie będzie aż tak żal.

Gdzie jeździć kiedy jest zimno lub pada?

Nie odkrywam Ameryki stwierdzając, że można jeździć na krytych skateparkach, ale jest też kilka mniej oczywistych opcji do wyboru. Możesz skupić się na swojej sile i równowadze aby utrzymać formę, dpóki pogoda się nie poprawi, ale siłowania nie jest dla wszystkich. Jeśli jeździsz na deskorolce podczas złej pogody (zwłaszcza gdy jest zimno), pamiętaj aby być odpowiednio ciepło ubranym. Dobrze też wtedy jeździć na swojej starej deskorolce ponieważ deszcz, śnieg, lód oraz wysoka wilgotność powietrza wpływa negatywnie na deskę.

Garaż lub piwnica

Wielu skejtów zaczyna od swojego garażu aby nauczyć się podstaw. Zdarza się, że są zawstydzeni i boją się wyjść jeździć z innymi – jak już niejednokrotnie wspominałem – nie ma ku temu żadnych powodów. Każdy kiedyś zaczynał i wszyscy wiemy, że jest to trudne. Tak czy inaczej alternatywą na zimowe dni jest garaż lub piwnica. Nawet jak jest mało miejsca to w zależności od tego co chcesz ćwiczyć możesz wykazać się kreatywnością i stworzyć kilka przeszkód. Uważaj aby nie uszkodzić samochodu ;)

Ćwiczenie w domu na dywanie

Na początku dywan może dodać trochę odwagi. Szczególnie gdy jesteśmy jeszcze początkujący. To nie zawsze jest najlepszy pomysł jeśli mieszkasz w bloku. Twoi sąsiedzi mogą nie docenić Twojego poświęcenia ;) Czasem nie ma wyjścia, a to lepsze niż nic.

Kryty skatepark

Warto o nich też wspomnieć, lecz niestety nie każdy mieszka blisko takiego miejsca. Warto wtedy zebrać kilku znajomych na taką wyprawę, podzielicie się kosztami paliwa, a z ekipą zawsze się fajnie jeździ.

kryty-skatepark-zajezdnia-wroclaw

Urbex czyli opuszczone budynki

Może to nie zawsze jest legalne, ale w zależności gdzie mieszkasz opuszczone budynki mogą być dobrym miejscem na jazdę na deskorolce. Zanim zaczniesz sesję w takim miejscu zawsze sprawdź czy nie ma stłuczonego szkła lub gruzu, który może spowodować upadek lub zranienie. Jeśli znajdujesz w takim miejscu igły to lepiej się jak najszybciej ulotnij i unikaj tego miejsca.

miejscowka-szplin-ramps

Zadaszone parkingi

Jeśli masz taki w pobliżu – to jest bardzo dobre miejsce do jazdy. Fajna nawierzchnia, możliwość rozkładania małych przeszkód – idealny spocik na zimę. Minusem jest na pewno to, że nie każdy docenia obecność skejtów. W zależności od popularności parkingu można być wyrzuconym.

Mini rampa po deszczu?

Jeśli chcesz jeździć na swojej lokalnej mini rampie, a nadal jest mokra to weź ze sobą ściągaczkę do podłogi. W zależności od temperatury powierzchnia szybko wysycha.

Ostatnia opcja – salon w domu

Nie radzę tego, ale jeśli nie masz innej opcji to rozważ salon. Sam próbowałem tego tylko kilka razy, a ostatnim razem miałem glebę i deska mi uciekła prosto w wazon… Po tym zdarzeniu nie przekonam żony, że jazda w salonie to dobry pomysł ;) Jeśli już się zdecydujesz na to rozwiązanie to warto mieć kawałek dywanu lub matę do jogi.

Czy można jeździć na deskorolce zimą?

Jazda na desce zimą jest z pewnością możliwa, a wszystko zależy od miejsca zamieszkania. Ci, którzy mają szczęście mieszkać w słonecznej Kalifornii, pewnie nawet o zimie nie myślą. Rozgrzanie mięśni na zimnie zajmuje więcej czasu, a gleba bardziej niż zazwyczaj. Osobiście nie lubię tego w zimie. Z kolei deskorolkę kocham bardziej i dlatego nawet zimą jeżdżę. Muszę jedynie pamiętać o dłuższej i trochę bardziej intensywnej rozgrzewce. Z tym jest różnie…

Co innego robić gdy pogoda ssie

Jeśli nie masz skateparków, garaży, przejść podziemnych ani żadnych opcji na horyzoncie to wciąż jest kilka rzeczy związanych z deskorolką do zrobienia. Wykaż się kreatywnością ;) Możesz obejrzeć kilka filmów, pojeździć na fingerboardzie, pograć w gry lub poćwiczyć balans. Jeśli masz szczęście mieszkać w pobliżu gór to jazda na snowboardzie lub łyżwach to tez dobry sposób na utrzymanie formy.

Snowskate

Snowskate są specjalnie wykonane tak aby sprawdzały się na śniegu. Sam na oryginalnym nigdy nie jeździłem, ale zawsze jak spadnie śnieg sięgam po któryś ze starych blatów i na nim zjeżdżam z okolicznych pagórków. Jest to świetna zabawa, na którą chyba nigdy nie będę za stary :D

snowskate-leszno-przypau

Balance Board

Można ćwiczyć swoje umiejętności na specjalnej desce do balansowania. Jeśli nie masz kasy to możesz wykorzystać stary blat i dużą (2-3litry) butelkę po jakimś napoju.

Gry

Od biedy zawsze można pograć w Tonego Hawka, S.K.A.T.E lub Skater XL. Przy tych gierkach się zawsze dobrze bawię i pozwalają przetrwać niepogodę.

Plusy i minusy jazdy na deskorolce na mrozie

Tak naprawdę nie ma wielu plusów ale to kwestia perspektywy. Podczas zimowych sesji poznasz kilka niecodziennych okoliczności. Jest to świetne dla Twojej pamięci mięśniowej i zdolności przewidywania nieoczekiwanych sytuacji. Śliskie i oblodzone powierzchnie wymagają pełnej uwagi. To może być również wyzwanie – jak długiego powerslide możesz zrobić? A może właśnie taka nawierzchnia pozwoli Ci odkryć sekret powerslide?

Największym minusem jest tak naprawdę czas potrzebny na rozgrzewkę i to, że upadki bolą bardziej zimą. Pamiętaj aby mierzyć siły na zamiary.

Czy deszcz, upał lub zimno są szkodliwe dla mojej deskorolki?

Drewno jest materiałem organicznym, więc ekstremalne ciepło lub zimno może uszkodzić deskę. Wilgoć jest najgorsza, ponieważ rozpuszcza klej, a griptape może się zacząć odklejać. Zalana wodą deska traci popa i może się rozwarstwić. Twoje trucki mogą wiele znieść, ale Twoje łożyska nigdy nie powinny być mokre. Jeśli tak się stało to warto je od razu rozłożyć, wyczyścić i po wszystkim nasmarować smarem Bones Speed Cream. Zasolone drogi są również bardzo szkodliwe dla łożysk i bardzo trudne do czyszczenia.

Jaka jest najlepsza temperatura do jazdy na deskorolce?

To zależy od tego, co sam osobiście lubisz. Najczęściej pada odpowiedź, że jest to 18 oC - 21 oC. Najlepiej bez wiatru i deszczu. Mi nie przeszkadza jazda też w nieznośnym upale, ale dużo ludzi wtedy chowa się przed słońcem w cieniu drzew, a na mnie patrzy jak na wariata.

Podsumowanie

Zima jest do bani dla skejtów. W zależności gdzie mieszkasz może być lepiej, ale może być też gorzej. Ten czas trzeba jak najlepiej wykorzystać przed sezonem wiosennym. To dobry czas na utrzymanie formy. Trenuj, idź pobiegać i zadbaj o kondycję przed wiosną. Warto udać się do krytego skateparku chociaż raz na dwa tygodnie aby odświeżyć pamięć mięśniową. Na pewno będziesz się też dobrze bawił nawet jak to będzie całodzienna wycieczka. W zasadzie to już będzie ostatni wpis przed świętami dlatego wszystkim wam życzę wszystkiego najlepszego, zdrowia, aby każdy triczek zawsze wchodził z pierwszej i szóstki w totka! :D tylko nie wszyscy na raz ;)

mikolaj-na-deskorolce

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl