Jak dobrać odpowiednie trucki do deskorolki?

0

Jak-dobrać-odpowiednie-trucki-do-deskorolki

Jak dobrać odpowiednie trucki do deskorolki?

Trucki do deskorolki są najważniejszą częścią Twojej deski. Są jej sercem i posiadają duszę ;) Trucki maja ogromny wpływ na to, jak Twoja deska skręca, jak działa oraz jest to część, która jest najtrwalsza. Istnieje wiele różnych trucków do deskorolek, niektóre lepsze od innych, w zależności od tego co chcesz robić. Ten luźny wywód na temat trucków pomoże Ci podjąć decyzję, które trucki będą dla Ciebie najlepsze. Pewnie już wiesz, że rozmiar ma znaczenie ;) Sprawdź co jeszcze jest istotne.

Jest kilka czynników, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze odpowiednich trucków do deskorolki. Które będą dla Ciebie odpowiednie? Po pierwsze – szerokość osi trucka powinna pasować do szerokości Twojego blatu i na odwrót. Najważniejsza jest odpowiednia szerokość, ale to nie wszystko. Po drugie – zastanów się co chcesz robić na deskorolce. Czy skupisz się na jeździe ulicznej i triczkach czy może będziesz jeździć na mini rampie. Twardośc gumek, rodzaj podstawy czy podkładki mogą mieć znaczenie. Zwykle „standardowa” wersja trucka jest świetna, ale jeśli masz budżet to przemyśl czy nie chcesz może lżejszej wersji lub tytanowej. Może lubisz robić te wszystkie rzeczy i szukasz wszechstronnego zestawu trucków?

Wielkości trucków

Trucki są w różnych rozmiarach, a marki tak naprawdę nie mają standardu. Warto mieć na uwadze i przeczytać specyfikację przed zakupem. Najważniejsze jest dobranie odpowiedniej szerokości. Wszystkie marki podają swoje dane w opisie produktu, a jeśli pójdziesz do lokalnego skateshopu to Ci tam na pewno pomogą. Jeśli chcesz zrobić zakupy u nas również służę pomocą ;) Jeśli czytasz ten artykuł w środku nocy, a poszukujesz odpowiedzi natychmiast to ta tabelka może Ci pomóc.

trucki-zestawienie-wielkosci-wedlug-producentow

Wybór odpowiedniej szerokości

Jak wspomniano, upewnij się, że blat deskorolki pasuje do szerokości osi trucka. Nie przejmuj się dokładnym wyborem co do milimetra. Najważniejszą rzeczą jest to, aby nie były szersze niż Twój blat, ponieważ to zmniejszy responsywność i może powodować wheel bite.

trucki-dobrane-do-szerokosci-blatu

Zbyt wąskie trucki? Nie ma powodu do paniki!

Czemu tak? Zbyt wąskie trucki do blatu mogą oznaczać niewygodną jazdę. Nie będziesz w stanie zobaczyć swoich kół i możesz mieć wrażenie, że latasz na dywanie jak Aladyn. To nie jest takie złe jak wybranie zbyt szerokich trucków co do blatu. Jeśli akurat masz do dyspozycji węższe trucki to zmniejszasz ryzyko wheel bite. Największym problemem z jakim trzeba się zmierzyć jeżdżąc na wąskich truckach jest mniejsza stabilność, więc jeśli jeździsz po kątach lub bowlach to może stanowić problem. Deska jest bardziej „zwinna” i będziesz mógł szybciej skręcać, ale będzie to kosztem stabilności. Nie zakładaj trucków od 8 do deski 8,75” to będzie dobrze ;)

Zbyt szerokie trucki mogą powodować problemy

Podczas gdy szerokie trucki zapewniają większą stabilność, to jeśli masz je szersze niż blat może to prowadzić do wielu problemów. Jeśli sa tylko delikatnie szersze to nie stanowi to żadnego problemu, a niektórzy skejci wolą szersze trucki. Pamiętaj, że jeśli Twoje trucki są zbyt szerokie dla Twojej deski to ze swojego wachlarza trików możesz wykreślić wszystko z primo, ponieważ Twoja deska będzie ustawiać się pod kątem, gdy będziesz starał się wylądować na boku. Innym problemem, z którym możesz się spotkać jest uderzenie stopami o wystające koła. Jeśli jesteś wysokim skejtem to pewnie Ci się to nie przytrafi.  Ostatnią rzeczą, o której należy wspomnieć jest to, że deska będzie mniej responsywna, co przełoży się na to, że robienie flipów będzie nieco trudniejsze.

Wysokość trucków

Wysokość trucków to odległość pomiędzy kołem, a blatem. Odległość jest mierzona pomiędzy podstawą trucka, a hangerem (wieszakiem). Wysokośc trucków to osobista preferencja, ale ogólna zasada jest taka, że im bliżej ziemi jesteś tym masz większą stabilność. Na rynku istnieją trucki niskie, średnie i wysokie. Niektóre marki oferują wysokie trucki, które są takie same jak niskie trucki innych marek co może być mylące. Wysokość trucka to nie jest coś czym musisz się martwić gdy jesteś początkującym skejtem. Po pewnym czasie odkryjesz własne preferencje.

Wybierz wysokie trucki jeśli chcesz jeździć po okolicy lub królem okolicznego bowla. Wybierz miskie gdy chcesz jeździć po ulicy i napawać się jazdą techniczną. Jeśli chodzi o koła:
niskie trucki wymagają kół od 50 do 53 milimetrowych,
średnie trucki wymagają kół od 53 do 56 mm,
wysokie trucki do 60 mm. Podkładki podwyższające mogą zwiększyć wysokość, pozwalając na większe koła.

Wyższe trucki nie oferują większego popa w porównaniu do niższych trucków. Niektórzy twierdzą, że wyższe trucki oddalają ogon od podłoża co z technicznego punktu widzenia jest prawdą, ale teoria sprowadza to do tego, że nie przekłada się to na to, że nagle zaczniesz wyżej skakać. Najważniejsza jest technika, a te kilka milimetrów tak naprawdę nie da Ci większego popa. Jeśli uważasz, że to Ci pomaga – to w porządku. Najważniejszą rzeczą jest jeździć na desce tak jak lubisz i preferujesz.

Niskie trucki

Niskie trucki do deskorolki oferują największa stabilność, ale trzeba uważać z wyborem zbyt dużych kół. Niskie trucki mają około 46 do 49 mm. Wszystkie koła o średnicy od 48 mm do 53 mm są zwykle w porządku dla niskich trucków. Jak chcesz jeździć na większych kołach to trzeba zastosować podkładki, ale to jest wbrew celowi posiadania niskich trucków. Równie dobrze można kupić wyższe trucki. Jeśli będziesz miał za duże koła to może powodować wheel bite co przekłada się na przegląd gleby z bliska.

Jeśli jesteś bardziej technicznym skejtem i lubisz jazdę uliczną to niskie trucki pozwalają na lepsze grindowanie, flipy i zapewniają większą stabilność przy wyższych prędkościach. Są mniej skrętne i oferują mniejsza przyczepność w porównaniu do wysokich trucków. Nie można mieć ich za bardzo rozkręconych. Niskie trucki wymagają trochę sztywniejszego ustawienia.

bede-twoim-najwiekszym-koszmarem

Średnie trucki

Ponieważ średnie trucki są wszechstronne i świetnie nadają się wszechstronnej jazdy na deskorolce. To dobra opcja jeśli lubisz jeździć na mini rampie ale lubisz tez jeździć po ulicy. Można do nich założyć trochę większe koła w porównaniu do niskich trickuch, ale zazwyczaj nie większe niż 56mm, a i taki rozmiar może przełożyć się na konieczność skręcenia trochę trucków na sztywniejsze aby uniknąć zetknięcia koła z blatem. Podkładki tak jak w wersji niskiej są pewną opcją, ale równie dobrze można się zdecydować na wysokie trucki.

Wysokie trucki

Wysokie trucki świetnie nadają się do jazdy na mini rampach, bowlach i wszelkiego rodzaju kątach. Zazwyczaj są w wysokości od 53,5 mm do 58 mm. Są bardziej skrętne w porównaniu do niskich trucków ze względu na wyższy profil. Jeśli lubisz jeździć na większych kołach, zdecydowanie powinieneś wybrać wysokie trucki. Ponieważ lepiej skręcają, dają poczucie surfowania podczas jazdy na większych kołach. Można jeździć na nich dość luźno, jednocześnie nie martwiąc się o ugryzienia koła w blat ;) Wysokie trucki oferują mniejszą stabilność przy wyższych prędkościach (Jak np. Hill bombing). Dzięki temu, że oś znajduje się dalej od blatu można zdecydować się na koła od 53 do 58 mm.

trucki-independent

Podsumowanie

Mam nadzieję, że będzie Ci trochę łatwiej wybrać odpowiedni model dla siebie. Jeśli masz jakieś pytania – śmiało pytaj, a ja postaram Ci się pomóc. Rzadko kto posiada tylko jedną deskę do wszystkiego ;) Tak jest tylko na początku pięknej podróży jaką jest jazda na deskorolce ;)

gdyby-honda-robila-trucki-do-deski

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl