Dlaczego moje koła robią się żółte?

0

Dlaczego moje koła robią się żółte?

Dlaczego moje kółka robią się żółte?

Składając deskorolkę masz wiele opcji do wyboru, od rodzaju deski i jej grafiki po kolor Twoich kół. Wiele osób wybiera białe koła. Ładnie je widać w słoneczne dni i przykuwają wzrok. Po pewnym czasie możesz jednak zauważyć, że Twoje koła zaczynają z czasem tracić swą biel i zaczynają mieć żółtawy odcień. Dlaczego tak jest?

Dlaczego kółka do deskorolki zmieniają swój kolor na żółty? Głównym powodem, dla którego koła deskorolki zmieniają kolor na żółty jest to, że uretan reaguje na światło słoneczne i promieniowanie UV. Z czasem możesz skończyć z żółtymi kołami ponieważ wchłaniają również brud, oleje i inne materiały z podłoża.

Jeśli Twoje koła zaczynają nabierać żółtego odcienia – nie ma powodu do paniki. Zdarza się to dość często – zwłaszcza w przypadku tanich kółek. Zobaczymy dlaczego tak się dzieje oraz podam Ci kilka wskazówek jak je możesz wyczyścić chociaż ja się tym nigdy nie przejmowałem.


Przyczyny zmiany koloru na żółty

Niewiele osób się przejmuje tym, że ich kółka żółkną. Głównym powodem tego mamtowdupizmu jest fakt, że nie ma to absolutnie żadnego wpływu na bezpieczeństwo i niezawodność Twojej deski. No dobra, ale dlaczego białe koła z czasem stają się coraz bardziej żółte?
Spójrzmy:

Uretan uległ degradacji

Głównym powodem, dla którego kółka do deskorolki zmieniają kolor na żółty, jest to, że uretan z czasem ulega degradacji. Uretan jest wrażliwy na promienie słoneczne UV i materiał z czasem zaczyna tracić estetykę.

Dlaczego akurat kolor żółty, a nie np. czarny lub szary? Uretan w rzeczywistości zaczyna się od beżowo-żółtego odcienia. Jednak producenci kółek wybielają uretan tak aby uzyskać jasne, białe koła. Jednak w miarę zużywania się wybielacza i degradacji uretanu zaczyna pojawiać się „prawdziwy” kolor kółek.

Co to jest uretan?

Uretan został po raz pierwszy wprowadzony do świata deskorolki w latach 70-tych, a stoi za tym Frank Nasworthy. Materiał zyskał na popularności ze względu na swoją trwałość i możliwość nadawania dowolnego kształtu.

Uretan posiada wiele zalet, a oto niektóre z nich:
- Uretan to bardzo wytrzymały materiał, jest odporny na kwasy i rozpuszczalniki.
- Nie pozostawia śladów. Jest to idealne rozwiązanie jako materiał do kółek ponieważ nie spowoduje niepożądanych śladów i otarć jak w przypadku innych typów kółek.
- Może być produkowany w szerokiej gamie kolorów i dostosowany do dowolnego kształtu. Kolory również utrzymują się zdecydowanie dłużej.
- Uretan radzi sobie doskonale z ekstremalnymi warunkami pogodowymi. Niezależnie od tego czy jest bardzo gorąco czy bardzo zimno. Uretan znosi różnicę temperatur bezproblemowo. Jedynie przez promieniowanie UV może tracić na estetyce i żółknąć ale nie ma to wpływu na trwałość.

Olej, wosk i brud

Nie tylko ekspozycja na słońce powoduje żółknięcie kółek. Inną rzeczą jest nic innego jak toczenie się kółek po ziemi. Pomyśl o tym w ten sposób:
Jest wiele rzeczy, które lądują na ziemi. Niektóre naturalnie, a inne nie.
Bardzo upraszczając cały ten proces – oleje, brud i wosk są z czasem „wchłaniane” przez koła deskorolki. Może to pozostawić żółtawy osad.

Nie ma idealnego sposobu, który powstrzyma żółknięcie kół spowodowane ekspozycją na słońce lub gromadzeniem się wszelkiej maści brudu. Sumienny skejt, który regularnie czyści swoje koła może być w stanie bardzo spowolnić ten proces. Tylko po co?

nowe koła vs stare


Jak wyczyścić koła?

Jeśli obawiasz się, że kółka do deskorolki żółkną, możesz je wyczyścić raz na jakiś czas. Tak jak wspominałem wcześniej, uważam, że nie ma to sensu ponieważ przebarwienie nie ma żadnego wpływu na wydajność. Jeśli jednak chcesz sprawdzić czy przyniesie to jakiś efekt – śmiało. Tak naprawdę nie da się uniknąć brudu na ulicy ani promieni słonecznych. No chyba, że nie jeździsz na desce, ale skoro doczytałeś aż tutaj to Ciebie to pewnie nie dotyczy ;) No bo jak to nie jeździć na desce?

Wróćmy jednak do czyszczenia:
- odkręć nakrętki i zdejmij koła,
- wyciągnij łożyska z kół, możesz użyć ośki trucka jak nie masz czym wyciągnąć,
- umyj koła,
- dokładnie wysusz koła lub daj im wyschnąć zanim je zamontujesz z powrotem.

Możesz po prostu użyć szmatki i wody do wyczyszczenia kół. Jeśli to jednak nie pomaga, jest kilka innych sposobów. Możesz również użyć niektórych produktów gospodarstwa domowego. Zanurz koła w gorącej wodzie z kilkoma kroplami płynu do naczyń, a następnie wyszoruj do czysta. Płyn do naczyń usunie nagromadzony tłuszcz i oleje, które czasem są trudne do usunięcia, a zwłaszcza w okolicach łożysk. Jeśli dalej jesteś niezadowolony z osiągniętego efektu możesz użyć szczoteczki do zębów lub szczotki drucianej aby usunąć pozostały brud. Nie martw się o zarysowanie kółek szczotką. Jest to bardzo trudne i prawie niemożliwe do wykonania za pomocą szczotki.

Jakie są najlepsze kółka, które nie zrobią się żółte?

Niestety nie ma niezawodnej metody na pozbycie się żółtego odcienia z kółek. Dotyczy to nawet osób, które fanatycznie wręcz dbają o czystość swojej deski i myją koła i wszystkie części bardzo często. Jeśli naprawdę Ci to przeszkadza, najlepszą opcją jaka Ci zostaje jest zakup czarnych kółek lub każdego innego koloru – tylko nie białego.

Tanie kółka są znane z tego, że łatwiej żółkną niż droższe, wyższej jakości kółka do deskorolki. Dlatego ważne jest, aby nie oszczędzać na kołach. Będziesz mógł mieć pewność, że nie zżółkną zbyt szybko oraz pozostaną niezwodne i trwałe przez cały okres użytkowania.

Najlepsze kółka do deskorolek produkowane są przez Bones, Spitife, OJ. Istnieją jeszcze takie koła jak Organgatang i Venom, ale te koła przeznaczone są do longboardów i cruiserów. Zauważyłem, że Bones i Spitfire nie żółkną tak szybko jak koła innych producentów.


nowe vs stare koła


Podsumowanie

Żółknięcie kółek do deskorolki jest nieuniknione, ponieważ mają kontakt z olejami i brudem z podłoża, a także promieni UV słońca. Zakup wysokiej jakości kółek i regularne ich czyszczenie może pomóc, ale jest to trochę bezcelowe. Nie będzie to miało żadnego wpływu na osiągi, a koła służą do jazdy, a nie do patrzenia na nie.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl