Dlaczego moja deskorolka sama skręca?

0

Dlaczego moja deskorolka sama skręca?

12 powodów dlaczego Twoja deskorolka sama skręca

Bardzo lubię robić serwis swojej deskorolki. Sprawia mi to przyjemność i pozwala się wyciszyć. Nie lubię natomiast gdy moja deska zaczyna żyć własnym życiem. Zwykle łatwo znaleźć przyczynę i większość deskorolek nie jedzie prosto jak nie ma na niej skejta i delikatnie skręca. Nie ma to znaczenia jeśli można na niej jechać prosto, a balansowanie nie sprawia żadnych kłopotów.

Powodem tego, że deskorolka sama skręca mogą być:
- zużyte łożyska,
- poluzowane śruby
- poluzowane trucki
- zużyte koła
- wygięte osie
- czasem blat
Niektóre deski same skręcają w prawo, a niektóre w lewo.

Jeśli jesteś początkujący i dopiero zaczynasz, może to również oznaczać, że przyzwyczajasz się do utrzymywania równowagi i to nie deskorolka sama skręca ;). Zupełnie nowa deskorolka powinna być całkiem prosta, chyba, że masz komplet, który cierpi na wadę produkcyjną. Nie mam na myśli tanich deskorolek z supermarketów. Jeśli taką posiadasz, prawdopodobnie właśnie znalazłeś przyczynę dlaczego Twoja deska sama skręca.

Dlaczego deskorolka sama skręca w prawo lub w lewo?

W celu znalezienia przyczyny i rozwiązania tego problemu możesz przejść przez każdy punkt z poniższej listy. Poradnik jest ogólny i przeznaczony jest również dla miłośników cruiserów i longboardów. Staraj się pamiętać o tym, że deskorolki bardzo rzadko jadą w idealnej linii prostej gdy na niej nikt nie stoi. Często początkujący mają więcej problemów z jazdą na desce i trudniej jest skorygować kierunek jazdy. Gdy już będziesz się czuł pewnie na desce nawet tego nie zauważysz.

1. Złe lub zniszczone gumki
Jedną z najczęstszych przyczyn są pęknięte lub już mocno sfatygowane gumki (bushingi). Są to elementy w Twoich truckach. Zginają się i reagują na każdy Twój ruch, w zależności od twardości pomagają płynnie skręcać.

Z biegiem czasu, gumki i osłonki przegubów (pivot) tracą swoją elastyczność. Wpływ na to maja warunki jazdy, uderzenia, często skręca się w jedną stronę częściej niż w drugą co powoduje nierówne zgniatanie. Oznacza to, że jedna strona może być bardziej zgnieciona niż druga.

Spróbuj stojąc na deskorolce się przechylić w kierunku przeciwnym do kierunku, w którym Twoja deska sama skręca. Prawdopodobnie powinno się to wyrównać.

Jeśli Twoje bushingi wyglądają nadal przyzwoicie, sprawdź czy są równo dociśnięte. Spróbuj je wyrównać przez regulację nakrętki i upewnij się, że oba trucki mają mniej więcej taką samą siłę dokręcenia. Po takim zabiegu warto zrobić krótką sesję aby sprawdzić rezultat.

Jeśli zauważysz pęknięcia lub rozwarstwienia – wymień je. Nie jest to duży wydatek, a robi ogromną różnicę. Upewnij się, że masz bushingi dobrej firmy, ponieważ niektórzy używają taniego poliuretanu.

2. Za mocno lub za słabo dokręcone trucki
Możliwe, że jeden truck jest dokręcony mocniej od drugiego, powodując, że deskorolka sama skręca. Jeśli Twoje trucki są bardzo słabo skręcone – to również może powodować, że sama skręca. Upewnij się, że oba trucki są dokręcone podobnie.

Inną przyczyną może być mały ruch osi trucka w miseczce (pivot). Jeśli się porusza to może znaczyć, że powinieneś ją wymienić (jeśli wykazuje oznaki zużycia). Jeśli nie, poluzuj trochę trucki, wyprostuj wszystkie gumki (razem z pivotem) i skręć ponownie. Czasami wystarczy dobrze wszystko wyregulować.

3. Zniszczona miseczka w trucku (pivot cup)
Podobnie jak wszystkie gumki w truckach – miseczki czyli inaczej zwane pivoty również się zużywają. Aby sprawdzić w jakim są stanie trzeba rozkręcić truck. Sprawdź czy wszystko pasuje jak należy i czy nie ma na nim żadnych pęknięć.

4. Tani komplet z marketu lub sklepu z zabawkami
Jeśli masz deskorolkę, która była kupiona jako kompletna w supermarkecie lub w sklepie z zabawkami to masz najprawdopodobniej zabawkę. Większość ludzi ma problem z odróżnieniem profesjonalnej deskorolki od zabawki, nawet rodzice, którzy myśleli, że kupili Ci fajny prezent.

Zakręć w rękach kołami i zobacz jak długo się kręcą. Jeśli od 2 do 4 sekund to masz kiepską deskorolkę. Jeśli tylko jedno się kręci krótko to prawdopodobnie wina łożyska lub za mocno dokręconej nakrętki.

5. Zużyte koła
Zdecydowana większość skejtów ma swoją ulubioną stronę w którą skręca, co powoduje, że z jednej strony się szybciej ścierają. Oznacza to, że jedno lub dwa koła mają mniejszą średnicę niż inne co powoduje, że deskorolka skręca w jedną stronę. Możesz to naprawić zamieniając koła miejscami lub po prostu je odwrócić. Po zamianie kół miejscami może minąć trochę czasu zanim deska znowu będzie jechała prosto ponieważ koła muszą się wyrównać.

6. Wygięta ośka w truckach
Nie jest to najczęściej występująca przyczyna, ale to nie znaczy, że nie może się Tobie wydarzyć. Nawet delikatnie wygięta ośka może pociągnąć za sobą następne nieszczęścia takie jak zniszczenie łożysk i zablokowanie się kół. Aby sprawdzić czy Twoja oś (lub osie) są wygięte – zdejmij koła i sprawdź czy są proste. Jeśli któraś oś jest skrzywiona – jak najszybciej wymień trucki. Jeśli to nie to czytaj dalej.

7. Zniszczone łożyska
Uszkodzone łożyska mogą powodować chybotanie kół i ostatecznie prowadzić do upadku. Sprawdź czy łożyska są nadal w jednym kawałku. Jak już to robisz, to dobrze je przy okazji wyczyścić. Łożyska zbierają kurz i brud, a prawidłowo zakonserwowane będą Ci służyć zdecydowanie dłużej.

8. Krzywy blat
Bardzo rzadkie zjawisko jeśli masz profesjonalny blat. Najczęściej można się z tym spotkać przy tanich kompletach. Połóż swój zestaw na ziemi i zobacz czy wszystkie cztery koła dotykają podłoża. Jeśli jedno lub dwa koła nie dotykają podłoża (a koła są równe) – zdejmij trucki.

Ponownie połóż blat na ziemi, zobaczysz czy jest zniekształcony. Jeśli jest zniekształcony i nowy to powinieneś go zwrócić do sklepu. Jeśli już go posiadasz jakiś czas to wypaczenie mogło powstać przez zbyt mocno przykręcone trucki lub nawet przez nieregularny kształt kół.

Jeszcze jedna bardzo ważna rzecz - jeśli nie wszystkie koła dotykają podłoża to może być również przez nierówno skręcone trucki, a nawet koła. Zanim się zdecydujesz na zakup nowego blatu sprawdź wszystko dokładnie. Beznadziejnie wydać kasę na blat, gdy przyczyną są np. trucki.

9. Jazda mongo
Odpychanie się mongo to znaczy, że odpychasz się swoją przednią nogą. Teoretycznie to nie jest nic złego i każdy może się odpychać jak mu wygodnie, ale w praktyce jest tak zdecydowanie trudniej utrzymać równowagę i może Ci się wydawać, ze deska sama skręca.

10. Sterowanie przez przechył
Twoja deskorolka może zacząć skręcać w jednym kierunku ponieważ zawsze obracasz się przód lub tył. Może to powodować zgniecenie bushingów z jednej strony. Możesz zamienić gumki lub trucki miejscami. Zajmie trochę czasu zanim znów się wyrówna, ale może to pomóc.

11. Podstawa trucków lub deformacja otworów montażówek
Baaaardzo sporadycznie deskorolka zaczyna sama skręcać gdy podstawa trucków jest pęknięta. To naprawdę jeden przypadek na milion ale jeśli się zdarzył akurat Tobie i przeczytałeś o tym tutaj to warto o tym wspomnieć.

Sprzęt się zużywa podczas jazdy, tym bardziej jeśli jeździsz agresywnie i katujesz każdy napotkany murek. Peknięcia w pobliżu otworów montażowych nie są rzadkie (po intensywnym użytkowaniu), ale zdeformowany otwór montażowy zdarza się odświętnie. Sprawdź jak wygląda ich stan u Ciebie oraz czy podstawa trucka nie jest krzywa. Niektórzy producenci oferują części zamienne do trucków w postaci podstaw.

12. Nakrętki, śrubki i pozostałe bambetle
Jako ostatni punkt na liście upewnij się, że wszystkie śruby i nakrętki są prawidłowo przykręcone.
- Duża nakrętka na trucki powinna być dokręcona
- Upewnij się, że koła są prawidłowo zamocowane
- Sprawdź czy nakrętki z boku osi są wystarczająco dokręcone
- Montażówki (śrubki, którymi są przymocowane trucki do deski) nie powinny się ruszać
- Upewnij się, że między łożyskami nie ma wadliwej przekładki

Deskorolka nigdy nie jedzie idealnie prosto

Podsumowując jest 12 prawdopodobnych powodów dlaczego Twoja deska sama skręca. Mam nadzieję, że to rozwiązało Twój problem. Miej na uwadze, że deskorolki nigdy nie będą jeździć w 100% idealnie prosto bez osoby na niej.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl