Czy skate tool jest niezbędny?

0

Czy-skate-tool-jest-niezbedny

Czy skate tool jest niezbędny?

Przyjdzie taki moment, że będzie trzeba wykonać trochę pracy przy deskorolce. Czy to będzie dokręcanie lub luzowanie trucków, może wymiana blatu, a może czyszczenie łożysk. Niezależnie od tego co będziesz chciał zrobić będą Ci potrzebne jakieś narzędzia. Przyjrzyjmy się temu co będziesz potrzebować aby zostać deskorolkowym mechanikiem ;)

Czy skate tool jest niezbędny? Tak i nie

Tak naprawdę niekoniecznie potrzebujesz dedykowanego narzędzia do deskorolki, ale wtedy potrzeba 3 różnych kluczy, 1 śrubokręta oraz 1 klucza imbusowego. Zaletą skate toola jest to, że posiada to wszystko w sobie oraz jest wygodny w obsłudze.

Jakie są rozmiary śrub i nakrętek w deskorolce?

Nakrętki na ośki trucków – 1/2”
Nakrętki osi utrzymują koła na swoim miejscu. Do ich poluzowania potrzebny jest klucz ½”. Potrzebujesz klucza nasadowego lub płaskiego aby odkręcić te nakrętki w celu wymiany kół, łożysk lub zamiany kół miejscami.

Kingpin – 9/16” lub imbus 5,5 mm
Nakrętka na kingpinie ma rozmiar 9/16”. Czyli do odkręcenia kingpina w celu wymiany gumek, poluzowania lub dokręcenia trucków potrzebujesz klucza płaskiego lub nasadki 9/16”. Nasadka jest dużo wygodniejsza przy pracy z kingpinem.

Niektóre odwrócone kingpiny nie mają nakrętki 9/16” ale zamiast tego mają śrubę imbusową 5,5mm, która trzyma wszystko razem.

Montażówki – nakrętka 3/8” i imbus 1/8” lub śrubokręt krzyżakowy
Montażówki trzymają trucki razem z blatem. W zależności od rodzaju swoich montażówek będziesz potrzebować śrubokręt krzyżakowy lub imbus oraz klucz nasadkowy lub płaski 3/8”.Jak zmieniasz blat pamiętaj, że śrubokrętem lub imbusem trzymasz montażówkę, a dokręcasz nakrętkę. Jeśli będziesz tak „dociągał” nakrętkę to nie porwiesz gripu przy łbach śrubek.

Czy warto posiadać skate toola?

Uważam, że warto posiadać swojego skate toola. Dzięki niemu możesz zaoszczędzić dużo czasu, a mając dobre narzędzie masz wszystko w jednym miejscu. Nie wszystkie skate toole są takie same. Tanie narzędzie może być czasem frustrujące w użyciu ponieważ może się okazać, że do gwintowania osi trucków musisz zdejmować trucki itp. Wysokiej jakości narzędzie takie jak np. Silver Skate tool pozwala szybko złożyć lub naprawić deskę.

im-gonna-use-your-skate-tool-quickly-aaaand-its-gone

Lista przydatnych narzędzi

Istnieją inne przydane narzędzia podczas pracy przy swojej deskorolce, ale żadne z nich nie jest w 100% potrzebne. No chyba, że wszystko robisz sam.

Nóż
Nóż się przydaje przy wycinaniu gripa czyli przy każdorazowym wymianie blatu. Możesz użyć scyzoryka, noża uniwersalnego lub tapeciaka. Ja osobiście korzystam z tapeciaka, ponieważ ma długie i wąskie ostrze. Jeden z moich ziomków w ogóle nie używa noża jak naklada nowy grip i wyrównuje papier na brzegach truckami :D Pozdro Kacpi! :D

Metalowy pilnik
Kolejne przydatne narzędzie do pracy przy nakładaniu nowego papieru to metalowy pilnik. Pocieraj nim wzdłuż krawędzi deski, aby zetrzeć „ziarno” griptape, tworząc ładną linię do cięcia. Nie jest to całkowicie konieczne. Możesz użyć dowolnego kawałka metalu, takiego jak klucz, boczna część tapeciaka, truck, klucz czy śrubokręt. Pilnik do metalu wykonuje pracę szybciej. Niektórzy nie oznaczają krawędzi przed cięciem, ale wtedy znacznie ciężej jest ładnie wszystko wyciąć.

Narzynka 5/16”
Narzynka służy do gwintowania osi trucków. Bywa tak, że zewnętrzne gwinty osi są tak zniszczone, że nie można ponownie nakręcić nakrętek. Tutaj przyda Ci się narzynka. Gwinty osi się niszczą jeśli deska często ląduje na primo, a nie masz kół przeznczonych do freestyle ;)

Praska do łożysk
Prasa do łożysk robi to co sugeruje jej nazwa. Pomaga wcisnąć łożyska w koła. Nie jest to narzędzie bez którego nie da się żyć. Możesz ustawić łożyska na osi trucka, umieścić koło nad łożyskiem i użyć ciężaru ciała aby wcisnąć łożysko w koło.

Dlaczego potrzebujesz skate toola?

Potrzebujesz tylko 10 narzędzi aby naprawić deskorolkę, więc po co kupować dedykowane narzędzie? No cóż, oczywiście nie chcesz nosić ze sobą wszystkich tych narzędzi ponieważ je łatwo zgubić. Oto kilka powodów, dla których polecam posiadanie skate toola.

Skate tool jest bardziej ekonomiczny
Odpowiednie narzędzie kosztuje w przedziale 50 – 120 zł. Większość kluczy, narzynek czy śrubokrętów jest sprzedawana w zestawach, a nie pojedynczo, więc musiałbyś kupić zestaw kluczy, zestaw kluczy imbusowych, zestaw śrubokrętów oraz zestaw narzynek.

zestaw-narzedzi

Jeśli nie potrzebujesz tych wszystkich dodatkowych narzędzi to nie ma sensu ich kupować. Jeśli potrzebujesz ich do innych rzeczy to prawdopodobnie masz już większość z nich.

Skate tool jest wygodniejszy
Dedykowane narzędzie do deskorolki ma wszystkie potrzebne narzędzia w sobie (z wyjątkiem noża). Latwo wrzucić go do kieszeni, plecaka lub schowka w samochodzie i zabrać ze sobą na sesyjkę na skateparku. Nie odkryję ameryki jeśli stwierdzę, że 10 osobnych narzędzi jest trudniejsze do przenoszenia. Mogą Ci zająć miejsce w plecaku i nie zmieścisz wody lub innego złocistego gazowanego płynu.

Są dobrej jakości
Jeśli kupujesz narzędzie renomowanej firmy takiej jak Silver, Rush czy Independent too możesz być pewny, że będzie Ci służyć bardzo długo. Podobnie jak w przypadku pozostałego sprzętu – dostajesz to za co płacisz. Unikaj nieznanych marek, prawdopodobnie ich jakość jest powodem dlaczego są najtańsze. Kupiłem kiedyś klucz na ali – dość szybko mi się złamał. Skąpy często płaci dwa razy.

Jakie narzędzie wybrać?

Standardowy T-tool
To jest najczęściej spotykany typ skate toola. Są dostępne u wielu różnych producentów i wykonają swoje podstawowe zadanie. Nie ma grzechotki, pilnika ale jest wygodny do przenoszenia. Najtańsza podstawowa opcja. Jeśli jestem typem, który często gubi rzeczy to może być dobry wybór dla Ciebie.

skate-tool-t-tool

Profesjonalny klucz Silver
Mój ulubiony skate tool. Jest niedrogi, lekki, dobrze wykonany, ma prawie wszystko czego potrzeba, ładnie mieści się w kieszeni plecaka. Uwielbiam jego pilnik, a system zapadkowy (grzechotka) sprawia, że dokręcanie śrub jest dziecinnie proste. Jedyny minus to fakt, że nie posiada narzynki. W porównaniu z tanim narzędziem – zaoszczędzisz dużo czasu. Będziesz w stanie wymienić części znacznie szybciej. Jest to naprawdę solidne narzędzie, a jakość zauważysz gdy tylko wyjmiesz go z opakowania.

silver-professional-skate-tool

Podsumowanie

Tak jak w przypadku wszystkiego – dostajesz to za co płacisz. Na własnej skórze się przekonałem, że klucze z ali to straszne gówno. Lepiej kupić trochę lepsze narzędzie aby już na stałe zamieszkało w plecaku, który zabierasz na deskę. Przez to, że prowadzę sklep często jeżdżę na desce w godzinach, w których jestem sam na skateparku. Posiadanie własnego klucza nie raz uratowało moją sesję gdy musiałem wymienić łożysko. Niejednokrotnie tez użyczałem narzędzie innym skejtom ;) Także do zobaczenia na desce! Jak będziesz potrzebować klucz to Ci pożyczę :D Piona!


Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl