Czy schudnę od longboardu?

0

czy schudnę od longboardu?

Czy schudnę od longboardu?

Jazda na longboardzie to świetna zabawa i bardzo dobry sposób na powrót do formy lub na jej utrzymanie. Nie jest to tak intensywne jak jazda na „zwykłej” desce i robienie trików ale spalisz kalorie.

Longboarding pomaga schudnąć i spala od 300 do 400 kalorii na godzinę w zależności od rodzaju deski, na której jeździsz. Im mocniej i szybciej się odpychasz, tym więcej kalorii spalisz. Cruisowałem sobie po mieście w celu poszukiwania nowych spotów na zwykłą deskę i nie powiem, było to bardzo wyczerpujące. Rzućmy okiem jak longboard pozwoli Ci zrzucić kilka kilogramów, ponieważ to, że schudniesz jest pewne.

Ile kalorii spalę podczas jazdy na longboardzie?

Według badań wykonanych przez Harvard osoby ważące od 57 kg do 84 kg będą spalać od 300 do 420 kalorii na godzinę. Może to być mniej skuteczne niż bieganie lub jazda na rowerze, ale z pewnością jest to bardzo przyjemny sposób na spalanie kalorii.

Można przyjąć, że tygodniowo będziemy spalać od 2 100 kalorii do 2 940 kalorii jeśli będziemy jeździć codziennie przez godzinę. To całkiem dobry wynik jak na spalanie kalorii podczas zabawy. Na początku swojej przygody z deskorolką pewnie nie będziesz jeździć codziennie (chociaż mogę się mylić). Początkujący będą czuć się obolali, chociaż również spalą więcej kalorii podczas balansowania na desce. Brak umiejętności i techniki przyczyni się na początku do spalania tłuszczu kosztem skurczów stóp. Potraktuj to jako łagodny trening ;) Bardzo ważne jest tez to co jesz i pijesz.

Im mocniej i częściej będziesz się odpychał tym większa będzie ilość spalanych kalorii. Łożyska wysokiej klasy oraz dobre kółka ułatwią Ci utrzymanie prędkości. Kiepskie łożyska i koła sprawią, że Twój trening będzie bardziej intensywny ale trochę mniej przyjemny. Należy mieć również na uwadze, że szacunki spalonych kalorii są uzależnione od sylwetki i kondycji skejta.

Czy longboarding to dobre ćwiczenie?

Jazda na longboardzie to ćwiczenie cardio, sprawiające, że nasze serce szybciej bije co skutkuje silniejszym układem sercowo-naczyniowym. Dla tych, którzy nie lubią biegać, a rower ich nudzi – longboard jest świetną alternatywą. Jasne, może nie spalisz tyle kalorii jak przy powyższych, ale będziesz się na pewno dobrze bawić, nauczysz się nowych umiejętności i poprawisz równowagę.

Istnieje kilka stylów jazdy na longboardzie:
- Cruising – zwykle uprawiany na trochę mniejszej desce lub zwykłej deskorolce, wymaga częstszego odpychania
- Longboarding – typowy longboard z większymi kołami i dłuższym blatem. Wymaga mniej odpychania i siły
- Taniec na longboardzie – jest to dość intensywny styl i spala pewnie tyle samo kalorii co robienie trików na zwykłej deskorolce. Wymaga dużo umiejętności i wytrzymałości
- Downhill – „bombardowanie” wzgórz czyli zjazd najszybciej jak tylko potrafisz z drogi o dużym nachyleniu. Wymaga dużego doświadczenia i umiejętności. Daje porządny zastrzyk adrenaliny i nie jest zalecany dla początkujących.
- Slalom – wymaga bardzo dużo balansowania i „pompowania” podczas jazdy, przez to jest wyczerpującym ćwiczeniem.
- Free ride – jazda dowolna ;) podobna do zjazdu ze wzgórza ale przy zdecydowanie niższych prędkościach. Mile widziane robienie spinów i powerslidów.

Początkującym będzie najlepiej się po prostu surfowało na longboardzie lub cruiserze. Podczas przejażdżek na pewno dowiesz się, co Ci się najbardziej podoba. Pamiętaj, że możesz odczuwać skurcze stóp na początku ponieważ nie jesteś przyzwyczajony do odpychania oraz możliwe, że będziesz mieć problemy z równowagą, co może powodować drobne niedogodności. To z czasem minie, nie przejmuj się tym nawet. Pamiętaj aby pić wodę podczas jazdy i unikaj tupania nogą, które może się zdarzać na początku zamiast odpychania .

Jakie są pozytywne skutki jazdy na longboardzie?

Nie dość, że deskorolka to nie tylko zdrowe ćwiczenie, które przynosi dużo radości to jeszcze przyczynia się do ogólnego zdrowia psychicznego. Możesz pobyć na zewnątrz i złapać trochę witaminy D, może jest lokalna społeczność, z którą możesz spędzać czas i poznawać nowych ludzi. Oto kilka korzyści:
- większa siła i wytrzymałość mięśni,
- darmowa witamina D, a darmo to uczciwa cena XD,
- przebywanie na świeżym powietrzu,
- poprawia jakość snu,
- poprawia nastrój, a endorfiny redukują stres,
- pozwala poznać nowych ludzi,
- niezapomniany przypływ adrenaliny.

Które mięśnie pracują podczas jazdy?

Longboarding nie zapewni Ci sylwetki kulturysty, ale działa na więcej mięśni niż się spodziewasz. Oczywiście lwią część pracy wykonają nogi, ale będziesz ćwiczył też mięśnie tułowia, w tym mięśnie brzucha.

Po prostu balansując na longboardzie, już wykonujesz trening. Kiedy nauczysz się pompować, staje się jeszcze bardziej intensywnie. Pompowanie wymaga nie tylko nóg, ale także działa na korpus. Pchanie, zwalnianie i przyspieszanie angażuje wiele mięśni. Oto kilka mięśni, które pracują podczas jazdy na longboardzie:
- triceps – duży mięsień z tyłu górnych kończyn, zajmujący 2/3 powierzchni ramienia,
- biceps – duży mięsień, który znajduje się z przodu ramienia, zajmujący jego 1/3 powierzchni między barkiem, a łokciem,
- deltoid – mięśnie naramienne tworzące zaokrąglony kontur ludzkiego barku,
- trapezius – mięśnie czworoboczne rozciągające się na karku i ramionach, kończy się prawie na środku pleców,
- rectus abdominis – mięśnie brzucha, mięsień prosty, mięśnie skośne brzucha oraz mięśnie poprzeczne brzucha,
- latissimus dorsi – mięsień najszerszy grzbietu.

Brzmi nieźle, c’nie? Po pierwszej sesji lub następnego dnia pewnie będziesz miał zakwasy, chociaż to zależy od ogólnej sprawności. Z czasem minie, a to po prostu oznacza, że stajesz się silniejszy.

Skateboarding vs Longboarding

Jazda na deskorolce i longboardzie to dwie zupełnie inne rzeczy. W jeździe na longboardzie zdecydowanie bardziej liczy się wytrzymałość, za to jazda na zwykłej deskorolce jest bardziej intensywna. Rzućmy okiem na różnice:
- jazda na deskorolce wymaga więcej odpychania i balansowania, z kolei jazda na longboardzie jest łatwiejsza i mniej męcząca,
- godzina intensywnej jazdy na deskorolce może spalić do 800 kalorii w zależności od wagi,
- longboarding jest świetny gdy chcesz się najpierw nauczyć jeździć zanim wskoczysz na właściwą deskorolkę ;)
- longboarderzy są mniej narażeni na kontuzje, ale do bardzo szybkich zjazdów trzeba mieć cojones.

Czy mogę jeździć na longboardzie jak mam nadwagę?

Tak, możesz i jeśli masz wysokiej jakości longboard to udźwignie małego słonia ;) Zwróć uwagę na to czy Twoja deska nie jest zbyt elastyczna, ponieważ będzie Ci to utrudniać naukę. Unikałbym zakupu tanich longboardów w miejscach, które się tym nie specjalizują, zazwyczaj mają elastyczne deski i średniej jakości komponenty.

Czy longboardy mają limit wagi?

Na niektórych longboardach jest informacja, że wytrzymają np. 120 kg, rzeczywistość jest jednak dużo bardziej przyjazna. Jeśli masz dobrej jakości sprzęt to udźwignie sporo więcej. Nawet samo pękanie longboardu to nie jest jednosekundowy proces. Nie musisz się obawiać, że podczas przemierzania miejskiej dżungli nagle zrobisz szpagat w najmniej oczekiwanym momencie. Jeszcze raz podkreślę – ważne aby deska nie była zbyt elastyczna. Zmniejszy to Twój komfort jazdy.

Dieta

Jeśli całymi dniami jeździsz na longboardzie, a efektów nie widać to pewnie trzeba zmienić dietę. Jedz warzywa, owoce i staraj się unikać słodkich napojów i przekąsek. Jedz dużo białka, aby budować mięśnie. Mniejsze spożycie kalorii oznacza, że stracisz na wadze. Wysypiaj się i regeneruj, aby organizm mógł przyzwyczaić się do ćwiczeń. Nie warto się przetrenować, nie spiesz się. Jeśli chcesz stracić dużo na wadze w krótkim czasie to prawdopodobnie się wypalisz. No i fajnie zjeść sobie kebsa raz na jakiś czas z fryteczkami. Pamiętaj aby to nie było na śniadanie, obiad i kolację tylko raz na jakiś czas ;)

Słowo na niedzielę

Jazda na longboardzie jest bardzo zdrowa oraz sprawia mnóstwo frajdy. Będziesz trenować nogi, mięśnie brzucha, stabilizujące mięśnie bioder i pleców, ręce pracują, a pośladki będziesz miał twarde niczym kobalt. Nie ma wielu treningów, które mogą sprawić tyle frajdy jak jazda na longboardzie lub deskorolce. Długoterminowo jest to tańsze niż karnet na siłownie, możesz to robić kiedy chcesz (no chyba, że pada to możesz popsuć deskę). Pamiętaj aby zawsze zabierać ze sobą wodę!

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl