Czy rozmiar deski ma znaczenie?

0

Czy-rozmiar-deski-ma-znaczenie

Czy rozmiar deski ma znaczenie?

Byłem świadkiem, a nawet uczestniczyłem w wielu burzliwych dyskusjach na temat rozmiaru deskorolki. Często jest doradzane aby zwracać uwagę na rozmiar buta, wzrost skejta lub patrzeć na metryczkę. Moim zdaniem te czynniki są mało istotne przy wyborze odpowiedniego rozmiaru blatu.

Rozmiar deskorolki w większości przypadków nie ma znaczenia. Wiele zależy od Twoich osobistych preferencji i preferowanego stylu jazdy. Rozmiar buta, Twój wzrost, waga lub wiek prawie nie mają znaczenia przy wyborze odpowiedniego blatu dla Ciebie (jest kilka wyjątków ale o tym kawałek dalej). Jeśli masz wątpliwości idź do lokalnego sklepu z deskorolkami i przetestuj kilka desek – jest to najlepszy sposób na wybór odpowiedniej wielkości.

Najwięcej zależy od preferowanego stylu jazdy. Jeśli chcesz robić dużo trików to 9-calowa deska będzie trudniej wpadała w rotację niż np. 7.75”. Jeśli chcesz jeździć w bowlu to z kolei na 7.75” będzie ciężko utrzymać równowagę przez co jazda będzie trudniejsza. Sprawdźmy razem kiedy rozmiar ma znaczenie.

Jaki rozmiar jest „bezpiecznym” wyborem?

Na tapetę jako pierwsze pójdą najbardziej popularne rozmiary wśród początkujących czyli od 8.0” do 8.25”. Ten pierwszy może obracać się nieco szybciej, a drugi jest bardziej stabilny (jednocześnie nadal dobrze się obracając). Bez względu na to, na jaki rozmiar się zdecydujesz z czasem możesz zwiększyć rozmiar lub zmniejszyć. Upewnij się tylko, że trucki są odpowiednio dobrane do rozmiaru blatu.

Jeśli planujesz jeździć na desce w bolwu, parku i jednocześnie nie rezygnować z jazdy ulicznej to 8.25” będzie rozmiarem uniwersalnym. Taka deska dobrze się obraca i zapewnia stabilność podczas szybkiej jazdy w bowlu lub na rampie.

Ponad 20 lat temu najbardziej popularnym rozmiarem był 7.75”, a każdy większy blat wydawał się absurdalnie duży. Czasy się jednak zmieniają i blaty też mają coraz lepsze profile.


 

Czy rozmiar buta ma znaczenie?


Rozmiar buta nie ma znaczenia (z kilkoma wyjątkami). Znam dobrze zbudowanych skejtów ze stopami trochę mniejszymi od kajaków, a i tak ulubionym blatem jest maksymalnie 8.0”. Zależy do czego jesteś przyzwyczajony i co jest dla Ciebie najwygodniejsze. Jeśli masz szerokie stopy to szerszy blat na początek będzie dla Ciebie korzystniejszy, ponieważ będziesz mieć więcej miejsca na ustawienie stóp. Będziesz czuł większy spokój ducha, nie będą Ci się plątać niepotrzebne myśli w głowie podczas nauki jazdy. Osoby o małych stopach nie muszą się w ogóle martwić o rozmiar. „standardowe” rozmiary są w porządku.

Deska dla Guliwera

Twój wzrost nie ma znaczenia. Jest wielu sławnych wysokich skejtów, którzy jeżdżą na deskach o regularnych rozmiarach. Ważne jest jak wspomniałem wcześniej – Twój komfort. Mam jednego wysokiego znajomego, który nadal jeździ na 7.75”, ponieważ do tego się przyzwyczaił i tak najlepiej się czuje na desce. Najbezpieczniejszy wybór jeśli na wszystkich patrzysz z góry, a to będzie Twoja pierwsza deska? Wybierz coś pomiędzy 8.25”, a 8,5”.

Deska dla niskich ludzi

Jeśli jesteś niski i się tym (niepotrzebnie) przejmujesz to już Cię uspokajam – tak naprawdę masz mniej zmartwień. Każdy rozmiar będzie dla Ciebie odpowiedni. Najbezpieczniejszy wybór? Tak jest, zgadłeś – 8.0” – 8.25”.

Nawet dziecięce deskorolki są trochę nonsensowne, ponieważ maluchy kompensują wielkość deski przyjmując pozycję bardziej podobną do przykucnięcia. Jasne, nieco mniejsza i węższa deska pomaga trochę dzieciom, ale to nie jest jakaś znacząca różnica.

Deska dla ludzi z nadwagą

Jako ciężka osoba potrzebujesz większej stabilności, ponieważ jesteś bardziej podatny na kontuzję. W takim przypadku zalecam szerszy blat. Wybierz coś pomiędzy 8.25”, a 8.5”. Jeśli to czytasz to spodziewam się, że zastanawiasz się nad wyborem swojej pierwsze deski. Rozważ jeszcze zakup kasku i ochraniaczy – bezpieczeństwo przede wszystkim. Dodatkowym aspektem, na który powinieneś zwrócić uwagę to wymiana gumek w truckach (bushingów). Fabryczne mogą być dla Ciebie zbyt miękkie. Dla większych ludzi polecam wymianę na twardość 94A/96A. Warto tez zakupić w takim wypadku wzmacniany blat taki jak np. Flight Powell Peralta lub Santa Cruz VX. Wytrzymają więcej złych lądowań niż klasyczna deska z siedmiowarstwowego klonu.


Wybór deski, a styl jazdy

Moim zdaniem szerokość blatu ma znaczenie w zależności od typu jazdy, który preferujesz. Jazda uliczna różni się od jazdy w bowlu lub na rampie i wymaga innego rozmiaru deski. Ponadto, jeśli czujesz, że potrzebujesz większej stabilności – po prostu zwiększ trochę rozmiar blatu.

Jeśli masz w pobliżu skateshop – idź tam i wypróbuj kilka rozmiarów. Samo stanie na desce jest o wiele lepszym rozwiązaniem niż teoretyzowanie na temat rozmiaru buta, wzrostu czy wagi.

Poniżej kilka zalecanych rozmiarów dla różnych stylów. Pamiętaj, że to tylko wskazówka, nikt nie chce Ci mówić jak masz przeżyć swoje życie ;)

Jazda uliczna

Wszystko pomiędzy 8.0”, a 8.25” jest dobrym wyborem do jazdy ulicznej. Pomimo tego jest wielu skejtów, którzy jeżdżą na 8.5” na ulicy (np. Ben Degros). Wiem, za bardzo Ci ułatwiłem, ale tak długo jak wybierasz pomiędzy 8.0”, 8.125” lub 8.25” – nie możesz się pomylić. Możesz później iść szerzej lub węziej.

Kiedy już będziesz lepszy, sam się dowiesz co lubisz bardziej, a co trochę mniej. To jest również element najpiękniejszej przygody w życiu czyli jazdy na deskorolce.

Jazda na skateparku

Ten sam rozmiar co na ulicę. Jeśli będziesz jeszcze co jakiś czas jeździł w bowlu to możesz zaczać od 8.25”. Jak już wspominałem ten rozmiar jest świetny zarówno do jazdy ulicznej jak i do tego aby od czasu do czasu wskoczyć do basenu ;)

Jazda w bowlu

Jeśli chcesz aby bowl i baseny były Twoim drugim domem to poszukujesz szerszego blatu. Możesz spotkać ludzi, którzy jźdzą na 10.0” oldschoolowym blacie. Takie 10” nie jest idealne do flipów, ale do samych misek jest świetna. Bezpieczny wybór to 8.5” – 9.0”. Te rozmiary zapewniają dużą stabilność i trochę więcej wybaczają, jeśli Twoje stopy nie są odpowiednio ustawione.

Jazda na minirampie

Niestety bardzo rzadko jeżdżę na minirampie ponieważ nie ma żadnej w okolicy, więc używam swojej standardowej deski 8.25”. Gdy zbuduje sobie minirampe albo uda się przekonać włodarzy miasta do postawienia jednej lub kilku to wtedy będę jeździł na 8.5”. Przyzwyczajenie się do szerszego blatu chwilę zajmuje, ale po pewnym czasie nie chce się wracać na węższą deskę. Chcesz coś pośrodku? 8.25” będzie idealnym wyborem, jest nieco bardziej responsywny i nadal zapewnia stabilność.

Podsumowanie

Na początku XXI wieku 7.75” był w zasadzie standardowym rozmiarem deski. Obecnie przesuwa się to w kierunku 8.25, a większość oferowanych kompletów jest w rozmiarze 8.0”. Liczy się to gdzie chcesz jeździć i w jakim stylu. Odradzałbym początkującym deskę mniejszą niż 8.0”. Na mniejszej naprawdę jest ciężko się utrzymać i może to być frustrujące doświadczenie dla początkującego. Jeśli pomimo tego tekstu ciągle się wahasz – idź do lokalnego sklepu i stań chociażby na blacie, który leży na podłodze. Wypróbuj kilka rozmiarów i wybierz ten, który Ci podpowiada serce ;)

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl