Czy jesteś za wysoki na deskorolkę?

0

czy-jestes-za-wysoki-na-deskorolke

Czy jesteś za wysoki na deskorolkę? Nie sądzę.

Istnieje powszechne przekonanie, że wysocy ludzie nie mogą jeździć na deskorolce. Na forach deskorolkowych nie brakuje początkujących skejtów, którzy czasem pytają: „Czy jestem za wysoki na deskorolkę?”.

Czy wysokim ludziom trudniej jest jeździć na deskorolce? Nie! Wysokim ludziom nie jest trudniej jeździć na deskorolce. Jednak skejci, którzy są wyżsi, powinni dokonać pewnych zmian, aby zapewnić sobie najlepszą możliwą jazdę i zapobiec urazom, w tym używać odpowiedniego sprzętu zabezpieczającego i wybrać odpowiedni rozmiar deskorolki.

Jak wzrost wpływa na jazdę na deskorolce?

Jazda na deskorolce opiera się na fizyce. Skejci wyglądają jakby przeciwstawiali się grawitacji, a dla osób, które nie uważały w szkole wygląda to jak magia. Prawda jest jednak inna – skejci nie przeciwstawiają się grawitacji – używają jej. Jazda na deskorolce polega na wykorzystaniu fizyki na swoją korzyść. Deskorolka nie ma żadnych ograniczeń wagi ani wzrostu. Deskorolka to tylko ciężka praca, praktyka i podnoszenie się po wielu upadkach.

Ale, że fizyka…?

Jak skejci korzystają z fizyki? Nie chodzi o posiadanie tytułu naukowego, a tylko o wykorzystanie grawitacji i pędu. Weźmy na tapetę Ollie. Ollie to jeden z najbardziej podstawowych trików na deskorolce. To podstawa wielu bardziej skomplikowanych trików. Mówiąc najprościej ollie to skok. Jest to skok, w którym skejt i deska unoszą się razem. Każdy potrafi rozpoznać ollie gdy go zobaczy. Niesamowitą częścią jest to, jak deska wydaje się być przyklejona do stóp. Skejt może podskoczyć na kilkadziesiąt centymetrów, a mimo to deska jest cały czas pod nim.

Jak to działa? Ollie polega na współpracy grawitacji ze środkiem ciężkości. Podczas tego triku działają trzy siły: waga skejta, siła grawitacji i siła wypychania podłoża. Kiedy te siły się łączą – równoważą się nawzajem. Dzięki temu deska nie nabiera rozpędu i toczy się wraz ze skejtem.

Środek ciężkości

Większość aspektów jazdy na deskorolce dotyczy środka ciężkości danej osoby. Środek ciężkości lub środek masy to hipotetyczny punkt, w którym grawitacja działa na obiekt.

Spróbuj balansować ołówkiem na palcu. Nie da się go zrównoważyć na końcach ołówka jeśli kładziemy go w pozycji poziomej. Musisz pracować ze środkiem lub jego środkiem ciężkości.

Jak zrównoważyłbyś człowieka na hipotetycznym gigantycznym palcu? Wyśrodkowałbyś ciało. Dla większości ludzi środek ciężkości znajduje się gdzieś wokół pępka. Zrozumiałe jest, że środek ciężkości osoby zależy od jej wzrostu. Niżsi ludzie mają niższy środek ciężkości.

Wiele trików na deskorolce zależy od środka ciężkości. Weźmy jako przykład wcześniej wspomniane ollie. Skejt ugina kolana nie tylko aby wyżej się wybić, ale tez w ten sposób obniża środek ciężkości. Wysocy skejci muszą zrównoważyć swój środek ciężkości, który jest wyżej. Pomoże w tym odpowiedni sprzęt oraz dużo praktyki.

Większa wysokość, większa podatność na obrażenia

Jazda na deskorolce nie jest ani łatwiejsza ani trudniejsza dla wyższych osób. Nie oznacza to jednak, że wysokie osoby są w niekorzystnej sytuacji. Jak się okazuje, wyżsi sportowcy częściej doznają kontuzji niezależnie od dyscypliny.

Pewien chirurg ortopeda z Teksasu – Dr Eeric Truumees – omówił kiedyś niebezpieczeństwa związane z byciem aktywnym, gdy się jest wysokim. W wywiadzie dla Huffington Post ujawnił, że wyżsi ludzie są bardziej podatni na kontuzje. Oprócz podatności na urazy, wysocy ludzie zwykle doznają większych obrażeń niż ich niscy kumple. Dlaczego tak jest? Według badań wysocy ludzie maja wolniejszy czas reakcji. No i jakby na to nie patrzeć – upadają z większej wysokości ;)

Właściwie dobrany sprzęt może zmniejszyć ryzyko obrażeń. Warto również nosić kask.

Odpowiedni sprzęt

 Jazda na deskorolce z odpowiednią deskorolką robi sporą różnicę. Wybierając deskorolkę, weź pod uwagę swój wzrost, a w skrajnych przypadkach rozmiar buta. Wysoka osoba nie powinna sięgać po jakąkolwiek deskę na początku, wskoczyć na nią i cieszyć się jazdą. Deskorolki są dostępne w różnych rozmiarach blatów.

„Mini deski” są odpowiednie dla młodszych i niższych jeźdźców. Większość dorosłych może jeździć na dowolnym komplecie w rozmiarach od 8.0” do 8.5” czy nawet 9” jeśli potrzebuje większej stabilności.

Warto tez nosić odpowiednie buty do jazdy na deskorolce. „Buty skate” to nie tylko modowa deklaracja. Te buty są specjalnie zaprojektowane aby lepiej się jeździło na desce.

Porównując rozmiar buta do szerokości deski, pamiętaj, że to tak naprawdę nie ma kluczowego wpływu. Jasne, że jak masz duże stopy to szerszy blat może być dobrym pomysłem, ale w większości przypadków nie ma to większego znaczenia. Blat po prostu nie powinien być zbyt wąski. Najlepiej się wybrać do lokalnego skateshopu i wypróbować kilka wielkości przed zakupem. Zdecyduj się na blat, na którym jest Ci najwygodniej.

Wyżsi ludzie na ogół czują się pewniej na szerokich blatach.

Kto jest najwyższym profesjonalnym skejtem?

Obecnie najwyższym zawodowym skejtem jest Ron Whaley, który mierzy niecałe 202 centymetry. Whaley działa w branży od lat 90-tych. Od 2020 roku spędza czas na projektowaniu deskorolek dla firmy Santa Cruz. Co z deskorolką? Whaley jest nadal aktywny, ale teraz głównie publikuje filmy ze sztuczkami w swoich mediach społecznościowych. W wywiadzie dla magazynu Big Brother na początku lat 90-tych Whaley żartował ze swojego niezwykłego wzrostu: „Myślę, że to jeden z powodów dla których jestem pro. Po prostu to, że jestem najwyższy. To nowość”. Chociaż to stwierdzenie oczywiście jest żartem Whaley zdecydowanie zyskał rozgłoś ze względu na swoją postawę. Chociaż może jest najwyższy to nie jest w tym osamotniony. Pan Whaley ma wielu wysokich kolegów, którzy również nie mieli problemu aby zostać zawodowymi skejtami.

ron-whaley

Inni wysocy skejci

Tony Hawk
Nawet ludzie nie jeżdżący na deskorolce znają to nazwisko. Tony Hawk ma ponad 192 centymetry wzrostu. Wzrost nigdy nie był przeszkodą dla tej gwiazdy. Hawk zaczął jeździć na deskorolce w wieku dziewięciu lat. Swój pierwszy sponsoring dostał gdy miał 12 lat. W swojej znakomitej karierze Tony Hawk wygrał ponad 70 konkursów, w tym złote medale na dwóch X-Games. Pobił światowe rekordy, stał się pierwszym skejtem, który wykonał trik o nazwie 900.

Tony oficjalnie wycofał się z zawodów w 1991 roku. Nadal jeździ na desce dla przyjemności. Przed przejściem na emeryturę, w wolnym czasie, udało mi się założyć kilka lukratywnych biznesów, w tym wartą miliardy serię gier wideo.

tony-hawk

Andrew Reynolds
Andrew Reynolds znany jako “The Boss” w kręgach deskorolkowych. Jego wzrost prawdopodobnie przyczynia się do tej reputacji. Mając niecałe 189 centymetrów wzrostu z pewnością dominuje obecnością ;)

Po ukończeniu szkoły średniej do Reynoldsa zwróciła się firma Birdhouse, zajmująca się deskorolkami Tony’ego Hawka. Wkrótce porzucił swoje dawne życie, aby rozpocząć życie na deskorolce w Kalifornii. Nie minęło dużo czasu, zanim Reynolds zdobył uznanie. W 1998 roku magazyn Thrasher przyznał Andrew Reynoldsowi tytuł Skatera Roku. Andrew miał wtedy zaledwie 20 lat.

Po opuszczeniu Birdhouse, Andrew Reynolds założył własną firmę deskorolkową. Firma Baker Skateboards było podsumowaniem jego stylu życia „stoner-skater-punk”. Baker Skateboards szczyci się również lista utalentowanych skejtów.

andrew-reynolds

Podsumowanie

Jazda na deskorolce to bardzo przyjemna aktywność fizyczna. Dzięki niej jesteś cały czas aktywny oraz ma również świetny element społecznościowy.

Nikt nie jest za wysoki na deskorolkę. Deskorolka jest dla każdego! :) Jak nie wierzysz – odwiedź swój lokalny skatepark i sam się o tym przekonasz. Na pewno zobaczysz ludzi o różnym pochodzeniu, wzroście lub wadze. Deskorolka kocha wszystkie swoje dzieci.

Jeśli Twój wzrost powstrzymuje Cię przed próba jazdy na deskorolce – niepotrzebnie. Czas spróbować! :) Pamiętaj aby wybrać odpowiednią deskorolkę, aby zmniejszyć ryzyko kontuzji. Jeśli potrzebujesz w tym pomocy – chętnie Ci jej udzielę!

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl