Czy jazda na deskorolce pomaga w jeździe na snowboardzie?

1

Czy-jazda-na-deskorolce-pomaga-w-jezdzie-na-snowboardzie

Czy jazda na deskorolce pomaga w jeździe na snowboardzie?

Pamiętam jak pierwszy raz miałem snowboard na nogach. Na deskorolce jeżdżę już od jakiegoś czasu i te umiejętności bardzo pomogły mi w nauce jazdy na snowboardzie. Jeśli jeździsz na deskorolce, a w sezonie zimowym planujesz nauczysz się jeździć na snowboardzie – masz przewagę. Deskorolka pomaga bardzo szybko nauczyć się jazdy. Zarówno deskorolka jak i snowboard mają kilka cech wspólnych. Największą zaś różnicą jest to, że na snowboardzie Twoje stopy są przywiązane do deski za pomocą wiązań.

Co deskorolka i snowboard mają ze sobą wspólnego?

Duża część trików została przeniesiona z deskorolki na snowboard. Będzie Ci zdecydowanie łatwiej się ich nauczyć jeśli jeździsz już na deskorolce. Oprócz tego w obu przypadkach jeździmy bokiem jak również na ugiętych nogach. Tak samo skejci jak i snowboardziści mogą nabawić się podobnych kontuzji.

Postawa

Tak samo jak na deskorolce – jeździmy goofy albo regular. Jest również czucie deski. Jeśli umiesz jeździć na deskorolce, przyzwyczajenie się do snowboardu zajmuje mniej czasu. Kierowanie również posiada pewne podobieństwa – głownie jest to rozkładanie ciężaru na plecy i przód. W rzeczywistości samo skręcanie jest jednak inne. Jak wspomniałem – obie dyscypliny wymagają lekkiego zgięcia kolan aby utrzymać równowagę.

Triki i przeszkody

Kiedy patrzysz na skateparki i snowparki widzisz już na pierwszy rzut oka, co mają ze sobą wspólnego. Kiedy opanujesz podstawy snowboardu i będziesz mógł swobodne i wygodnie jeździć będziesz się świetnie bawić w snowparku. Nie będziesz miał problemów ze skokami czy 50-50. Będziesz robił postępy znacznie szybciej niż ludzie, którzy nigdy nie jeździli na deskorolce.

Różnice pomiędzy deskorolką, a snowboardem

Duża różnica między deskorolką, a snowboardem polega na tym, że jeździsz po śniegu zamiast po betonie. No i pojedziesz znacznie szybciej bez potrzeby odpychania się ;)

Ponadto stopy są przywiązane do deski, co uniemożliwia skakanie. Jest to coś, do czego naprawdę musisz się przyzwyczaić. Podobnie jak jazda na deskorolce, jazda na snowboardzie wymaga czasu i polega na zachowaniu kontroli.

Rozmiar deski to kolejna rzecz, którą należy wziąć pod uwagę. Rozmiar deskorolki dotyczy własnych preferencji, ale jeśli chodzi o rozmiar snowboardu – ma on znacznie. Zdecyduj się na większą deskę jeśli chcesz jeździć po puchu czyli świeżym śniegu, natomiast jeśli kręcą Cię triki – kup mniejszą deskę. Upadki na śniegu nie bolą tak bardzo jak na betonie, ale lód to już zupełnie inna historia.

Hamowanie

Jeśli chodzi o zwalnianie to niestety nie możesz po prostu używać stopy. Trzeba nauczyć się powerslide czyli ślizgu, wciskając krawędź w śnieg przy delikatnym odchyleniu do tył. Ponadto Twoje stopy są szerzej rozstawione, co na początku może wydawać się trochę dziwne. Jeśli chodzi o rozkład ciężaru podczas jazdy na snowboardzie to należy często go przekładać na przód i tył.

Skręty i zawracanie

Kolejną rzeczą, o której należy wspomnieć jest technika skręcania oraz zawracania. Na deskorolce po prostu wystarczy się pochylić w kierunku, w którym chcesz skręcić jednocześnie lekko naciskając na pięty lub palce u nóg. Kiedy chcesz skręcić na desce snowboardowej - wykonujesz skręty całym ciałem.

pozycja-na-desce

Koszty jazdy na snowboardzie

Snowboarding jest dużo droższy w porównaniu do skateboardingu. Nie tylko sprzęt, taki jak deska, buty i odzież ale także bilety na wyciąg mogą być drogie. Kompletna deskorolka z górnej półki kosztuje około tysiąca złotych. Jeśli tyle wynosi cały Twój budżet to zapomnij o sprzęcie z górnej półki. Sama deska bez wiązań może być dwa razy droższa, a co z resztą? Jazda na deskorolce jest zdecydowanie tańsza.

Deskorolka kontra snowboard – co jest łatwiejsze?

Nie wypowiem się tutaj w imieniu wszystkich. Niektórzy twierdzą, że jazda na deskorolce jest łatwiejsza, a inni, że jazda na snowboardzie jest dziecinnie prosta. Oba głosy zawierają trochę prawdy, ponieważ jest kilka aspektów, których łatwiej się nauczyć podczas jazdy na snowboardzie i na odwrót.

Nauka jazdy na snowboardzie jest trudniejsza

Jazda na deskorolce jest łatwiejsza do nauczenia, jeśli mówimy o cruisowaniu i odpychaniu się. Kiedy już zrozumiesz jak działa zachowanie balansu na deskorolce, musisz tylko lekko naciskać stopami podczas kierowania. Jazda na snowboardzie jest nieco trudniejsza niż jazda na deskorolce.

Triki na deskorolce są dużo trudniejsze niż na snowboardzie

Z drugiej strony triki na deskorolce są znacznie trudniejsze. Cały czas mam problemy z ollie bs 180, natomiast na snowboardzie zrobiłem to pierwszego dnia. W deskorolce jest część „mentalna”, która sprawia, że jest to trudniejsze. Trzeba naprawdę zaangażować się w wykonanie sztuczki aby ją wylądować.

Strach jest często przyczyną niepowodzenia sztuczek. Na przykład boardslide jest znacznie trudniejszy na deskorolce. Trzeba posiadać już bardzo solidne fundamenty aby zapanować nad deską. Boardslide na snowboardzie jest dużo łatwiejszy. Wystarczy mały skok – który dzięki wiązaniom jest dużo łatwiej zrobić – i już jesteś na przeszkodzie. Nie musisz się martwić ustawieniem nóg, ponieważ są przywiązane i samej powierzchni, na której się ślizgasz jest dużo więcej na snowboardzie niż na deskorolce.

triki-na-desce-i-na-snowboardzie

No to co jest łatwiejsze? Deska czy snowboard? Myślę, że prawda leży po środku. Nauczysz się szybciej jeździć na deskorolce, ale triki są trudniejsze. Jazda na snowboardzie jest trudniejsza, ale sztuczki są łatwiejsze. Zarówno deskorolkarze jak i snowboardziści są zgodnie, że jazda na deskorolce jest bardziej bolesna gdy zdarzy się gleba. Lepiej się ląduje na śniegu niż na betonie ;)

A może snowskate?

Co otrzymasz gdy połączysz deskorolkę i snowboard? Snowskate ;) Jeśli nie możesz się zdecydować co wybrać możesz pośmigać na snowskate. Ma podobny rozmiar i kształt jak zwykły blat do deskorolki, ale jest kilka różnić. Występuje w 4 różnych typach, również składa się z kilku warstw drewna, ale spód jest wykonany z solidnego tworzywa sztucznego i posiada od 5 do 7 rowków, które zapewniają przyczepność.

Na górze deski snowskate ma specjalny plastikowy grip (coś w rodzaju antypoślizgu), a niektóre mają nawet nierdzewne stalowe kołki. Zwiększa to przyczepność między stopami, a deską. To zupełnie inne doświadczenie niż jazda na deskorolce czy snowboardzie. Jeśli chcesz spróbować czegoś nowego – zrób to!

Jeśli jeżdżę na snowboardzie to czy mogę jeździć na deskorolce?

Tak jak skejci nienawidzą zimy, snowboardziści nie przepadają za latem (z wyjątkiem tych, którzy robia jedno i drugie). Jeśli chodzi Ci po głowie nauka jazdy na deskorolce poza sezonem snowboardowym to nie ma na co czekać – zrób to ;)

Prawdopodobnie łatwiej jest nauczyć się jeździć na deskorolce, jeśli już wiesz, jak jeździć na snowboardzie. Twoje stopy są bliżej siebie i możesz w każdej chwili zeskoczyć ;)

Jeśli chodzi o bardziej techniczne rzeczy, prawdopodobnie będzie Ci się ich trudniej nauczyć. Ollie na deskorolce jest zupełnie inne niż na snowboardzie.

Podobnie jak w przypadku snowboardu, nauka jazdy na deskorolce oznacza opanowanie podstaw, zanim przejdziesz do bardziej technicznych sztuczek. Zacznij powoli i nie rób czegoś co sprawia, że nie czujesz się komfortowo. Jak już będziesz jeździć i będziesz pewny siebie, zacznij ćwiczyć triki. Zacznij od tych podstawowych, nie próbuj od razu robić kickflipa…

snowboard-meme-wcale-sie-nie-przewrocilem

Podsumowanie

Zarówno jazda na deskorolce, jak i na snowboardzie to wspaniałe sporty do uprawiania z kilkoma przyjaciółmi. To bardzo zdrowe, a podczas zabawy spalisz dużo kalorii. Obie dyscypliny wiążą się z pewnym ryzykiem, więc pamiętaj aby dostosować to co chcesz robić do własnych umiejętności. Do zobaczenia na desce, nie ważne jakiej! ;)

 

Komentarze do wpisu (1)

26 grudnia 2023

Przydatny wpis, milutko się czytało. Pozdrawiam ♡

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl