Czy fiszka jest dobra dla początkujących?

0

Czy-fiszka-jest-dobra-dla-poczatkujacych

Czy fiszka jest dobra dla początkujących skejtów? Plusy i minusy Fiszki

Fiszki to małe deskorolki, które są lekkie, łatwe do przenoszenia i dostępne w każdym możliwym kolorze. Czy deski typu fiszka są dobre dla początkujących? To zależy. Fiszki można spotkać w trzech rozmiarach: 22”, 27” i 32”.

Warianty 22” i 27” są zbyt małe i niestabilne dla nowych skejtów. Kolejnym minusem jest to, że są śliskie, a elastyczny blat utrudnia utrzymanie równowagi. Twoje stopy będą wystawać, a nogi będą bliżej siebie w porównaniu do zwykłych deskorolek. Nie popełnij błędu i nie zaczynaj swojej przygody z deskorolką na małej fiszce.

Co to jest fiszka?

Istnieje wiele firm, które oferują plastikowe deskorolki i w rezultacie prawie każda plastikowa deskorolka jest określona jako fiszka. W naszej dyskusji będziemy odnosić się 22” Fish Skateboards.

Fiszka do mała, lekka deskorolka z odlewanego plastiku, która często sprzedawana jest jako kompletny zestaw (zmontowany z blatem, kołami i truckami) w skateshopach. Niektórzy producenci oferują możliwość zakupu osobno komponentów aby zaprojektować swój idealny zestaw.

Fiszki posiadają szerokie (około 3” szerokości) miękkie (około 80a w skali twardości) poliuretanowe kółka. Fish Skateboards używa w swoich produktach szybkich łożysk wysokiej jakości. Hangery od trucków mają 3” szerokości i są przeznaczone do użytku z deską typu fiszka, dzięki czemu posiada możliwość ostrego skrętu zgodnie ze swoim przeznaczeniem.

Kształt deski typu fiszka jest bardzo klasyczny, czyli „retro”. Kształt wzorowany jest na niektórych oryginalnych deskorolkach z lat 60-tych i 70-tych XX wieku. Są dość wąskie (od 6” do 7” w najszerszym miejscu), mają nieco spiczasty nos, maksymalną szerokość osiągają w miejscu mocowania przedniego trucka i zwężają się stopniowo w kierunku ogona. Mają kicktail, ale przód jest płaski. Przednie trucki są również ustawione dość blisko końca nosa.

Fiszki od Fish Skateboards są dostępne w niemal każdym możliwym do wyobrażenia kolorze. Są również dostępne z ekranowaną grafiką na dnie blatu. Deska typu fiszka nie ma griptape. Zamiast tego ma specjalnie uformowaną górę blatu w ramach procesu produkcyjnego.

Do czego służą fiszki?

Deski typu Fiszki zostały zaprojektowane jako deski typu cruiser i sprawdzają się bardzo dobrze do wszelkiego rodzaju dojazdów jak np. szkoła czy praca. Są małe i lekkie, dzięki czemu bez problemu zmieszczą się w plecaku.

Kółka są większe i bardziej miękkie niż większości deskorolek przeznaczonych na ulicę lub na skatepark, dlatego są w stanie poradzić sobie z pęknięciami, kamykami i trudniejszym terenem.

Lekki rozmiar, duże miękkie koła i dobre łożyska pozwalają skejtowi uzyskać szybką prędkość na tej desce, przy minimalnym odpychaniu.

Ogon pozwala jeźdźcowi łatwo podnieść przód podczas pokonywania krawężników i dużych pęknięć. Są idealne do cruisowania!

fiszki

Czy fiszka jest dobra dla początkujących?

Tu w zasadzie nie można dać jednoznacznej odpowiedzi. Dlatego odpowiadam:

Może – dla małego i młodego początkującego fiszka jest opcją aby nauczyć się podstaw takich jak równowaga, jak pchać, obracać się i jak cruisować. Ponieważ rozstaw osi jest tak mały, a koła są szybkie, deska typu fiszka może prawie skręcać w miejscu! Są zbudowane do cruisowania i w tym sobie radzą świetnie. Jeśli nauczysz się cruisować szybko i ciasno skręcać na fiszce to również nabędziesz umiejętność jazdy na każdym innym kształcie deski. Oczywiście z pewnymi korektami swojej postawy.

Nie – Jeśli już nie kwalifikujesz się do opisu „mały i młody skejt” to fiszka dla Ciebie może być zbyt mała i mało stabilna. Trucki są regulowane, więc można je dokręcić aby zwiększyć stabilność, jednak ponieważ ma tylko 22”, stopy są blisko siebie i nie jesteś w stanie kucać tak łatwo jak przy dłuższej desce. Szersza, bardziej przykucnięta postawa sprawia, że skejt jest bardziej stabilny niż wąska, bardziej wyprostowana postawa. Dla osoby dorosłej deska typu fiszka będzie prawdopodobnie zbyt mała aby czuć się na niej wygodnie. Włożysz więcej wysiłku w to aby nauczyć się na niej wygodnie jeździć niż w przypadku klasycznej deskorolki.

Czy na fiszce można się uczyć trików?

W tym przypadku odpowiedź jest jedna:

Nie – Fiszki nie są dobrą opcją dla początkujących, którzy chcą się uczyć trików. One są stworzone do cruisowania, a nie do wykonywania zaawansowanych sztuczek. Na fiszkach możesz nauczyć się odpychać, jeździć na drugiej nodze, powerslidów, manuali i ruchu podczas swobodnego cruisowania. Triki, w których nie odrywasz się od ziemi, to prawdopodobnie wszystko, czego możesz się nauczyć jako początkujący. W internecie można obejrzeć klipy ludzi, którzy wykonują kicflipy i tróje na fiszkach, ale możesz być pewny, że nie nauczyli się ich robić na fiszkach. Biorąc pod uwagę mały rozmiar, miękkie kółka, brak griptape i tylko jeden kicktail będziesz miał trudności z nauczeniem się wykonywania technicznych trików. Fiszka jest trudna do złapania i wylądowania triku. Sztuczki grindowe również są bardzo trudne do nauczenia, ponieważ deska jak i trucki są bardzo wąskie, a koła duże, miękkie i szerokie.

Kiedy kupić fiszkę?

Fiszka to opcja dla kogoś mniejszego, kto chce nauczyć się jeździć na deskorolce i nie ma aspiracji do robienia trików. Dla początkujących, zwłaszcza drobnych osób, fiszka jest doskonała opcja do nauki równowagi, pchania i gruntowania podstaw deskorolki.

Pamiętaj, ze o wiele trudniej jest nauczyć się jeździć na deskorolce na małej fiszce w porównaniu z klasyczną deskorolką.

Jeśli chcesz nauczyć się cruisować, dojeżdżać do szkoły, do pracy, do sklepu na rogu i chcesz to robić na desce, która zmieści się w Twoim plecaku, szafce lub pod biurkiem – fiszka to świetna opcja.

Jeśli jesteś dzieckiem z większymi stopami lub osobą dorosłą lepiej obejrzeć jakie cruisery posiada Fish Skateboards w swojej ofercie ;)

Podsumowanie

Jeśli jesteś dorosłym początkującym, który chce się nauczyć podstaw jazdy na deskorolce – lepiej przejrzeć ofertę cruiserów, ponieważ fiszka do nauki jest zbyt mała. Jeśli jesteś małoletnim i drobnym początkującym – fiszka może być dla Ciebie odpowiednim wyborem. Jeśli wewnętrzny głoś podpowiada Ci jednak, że będziesz skakał, robił grindy i inne triki to warto pomyśleć nad złożeniem deski z miękkimi kołami i po opanowaniu podstaw zmienić koła i zdjąć podkładki 😉

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl