Co zrobić aby buty wytrzymały dłużej?

0

Co zrobi aby buty wytrzymały dłużej?

Co zrobić aby buty wytrzymały dłużej?

Zdarzało się wymieniać buty dopiero gdy griptape skaleczył stopę przez dziurę w bucie. Używam różnego rodzaju „hacków” aby buty wytrzymały dłużej, chociaż jednocześnie nie przepadam za klejeniem butów. Buty do deski na szczęście ewoluowały i są zdecydowanie trwalsze, ale i tak dalej zużywają się szybko przy częstej jeździe. Ostatecznie wszystkie buty czeka taki sam los. Nie ma znaczenia czy jest to płótno, zamsz czy wysokiej jakości skóra. W końcu grip tape i tak zje Twoje buty.

Jest kilka sposobów na przedłużenie żywotności ulubionych butów. Nawet jeśli dasz im życie na kilka tygodni dłużej one odwdzięczą Ci się dając Ci trochę więcej czasu na pozbieranie kasy na nowe. Możesz przedłużyć trwałość swoich butów przez:

- nałożenie kleju superglue na szycia buta, w miejscach gdzie but styka się z griptapem przy robieniu trików
- użycie zamszowych łat ze starych butów aby zakryć dziury
- zastosuj Shoe Goo do zaklejania dziur, pęknięć i wytarć (lub wersja tańsza, ale nie tak skuteczna – klejpała czyli klej na ciepło)
- unikaj hamowania tylko stopami

9 porad aby zwiększyć wytrzymałość butów

Niektóre z porad będą pomagały naprawić obecne buty, a niektóre będą wskazówkami na co zwrócić uwagę przy wybieraniu butów do jazdy. To kwestia wyboru odpowiednich butów, nie wszystkie są trwałe.

Najpierw zobaczmy, które obszary najprawdopodobniej zużywają się najszybciej.

1. Lokalizacja wrażliwych miejsc

Jest kilka obszarów na butach, które niszczą się szybciej niż inne. Wpływ ma na to jakie triki aktualnie robisz najczęściej. Jeśli robisz częściej kickflipa niż heelflipa to musisz zadbać o czubek buta bardziej niż ktoś kto wykonuje częściej heel’a. Jeśli na razie nie jesteś gotowy na flipy i po prostu ćwiczysz ollie, upewnij się, że masz zabezpieczony bok buta. Najwrażliwsze miejsca to przód buta, którym wykonujesz kopnięcie, „kołnierz” buta, którym wykonujesz heel’a, bok buta, którym wykonujesz ollie. Sznurówki również mogą pękać. Rozważ wzmocnienie następujących obszarów:
- sznurowadła i ich bezpośredni obszar
- palce
- obszar pięty
- podeszwy

2. Nałóż klej na szwy

Gdy masz już nową parę butów rozważ nałożenie super glue na szwach buta w miejscach gdzie może się zetknąć z gripem. Bardzo możliwe, że od czasu do czasu będziesz musiał ten proces powtórzyć, ale zapobiegnie to rozerwaniu się butów.

Klej nakładaj tylko na szwy. Nie używaj super glue do łatania dziur. Spowoduje to, że stracisz przyczepność. Jeśli nie masz pewności, które to miejsca – sprawdź swoje stare buty aby sprawdzić gdzie nałożyć klej. Najprawdopodobniej do podklejenia będzie dobre przynajmniej jedno z następujących miejsc (jeśli nie wszystkie): obszar palców (kickflip), bok Twojego buta (ollie), kołnierz buta (heelflip).

3. Zamszowe buty są lepsze niż szmaciane

Będziesz potrzebować zamszowych lub skórzanych butów. Przynajmniej cholewka, pięta i nos buta powinny być z zamszu. Zamsz jest zalecany ponieważ zapewnia najlepsze wyczucie deski. Najlepiej kupować buty znanych marek deskorolkowych ponieważ większość z nich ma mocniejsze szwy oraz wzmocnione miejsca, które się najczęściej zużywają. Materiał wykonania ma znaczenie, zamszowe i skórzane buty są o wiele trwalsze niż płócienne. Grip tape niszczy buty i nie jest to wcale odkrywcze bo jakby nie patrzeć jest to papier ścierny.

Jeśli to możliwe, nie kupuj płóciennych butów, chyba, że jest lato i Twoje stopy potrzebują trochę świeżego powietrza ;) Płócienne buty mogą się zetrzeć w jeden dzień przy intensywnej sesji i najlepiej używaj ich tylko do cruisingu i longboardu. Buty skórzane też mogą wytrzymać długo. Zależy to od jakości skóry i jej warstw.

4. Zaklejaj dziury

Najczęstszym sposobem łatania dziur w bucie jest ich zaklejanie. Możesz użyc klejpały czyli kleju do klejenia na ciepło lub shoe goo, który jest przeznaczony do naprawy butów na deskę. Częsta zmiana butów wydaje się marnotractwem. Shoe goo po nałożeniu twardnieje, tworząc warstwę gumy i chroni but pokryty klejem. Klejpała działa podobnie, ale jest zdecydowanie bardziej sztywna i zostawia ślady na gripie.

Jeśli masz dziurę na wylot, zabezpiecz wnętrze buta np. taśmą klejącą. Po przyklejeniu taśmy możesz zacząć zaklejać dziurę. Wyciśnij trochę kleju (nie za dużo) i upewnij się, że otwór jest wypełniony. Kolega mi poradził aby użyć kostki lodu do rozprowadzania kleju. Dzięki temu można uzyskać gładką powierzchnię. Używanie palców sprawi, że Shoo Goo się do nich przuklei i będą nierówne plamy (moje buty tak często miały..)

5. Użyj zamszu ze starych butów

W sklepach obuwniczych można czasem kupić samoprzylepne zamszowe łaty. Działa jak plaster – naklejasz w miejscu gdzie jest dziura i po problemie. Jeśli u Ciebie nigdzie takich łat nie ma lub wolisz zaoszczędzić lub masz trochę wolnego czasu – możesz wykorzystać zamsz ze swoich starych butów. Dlatego lepiej nie wyrzucać starych zniszczonych butów. Mogą przedłużyć życie nowym. Możesz zaczekać na pojawienie się dziur lub zastosować je zapobiegawczo. Nie ma znaczenia, której łaty użyjesz – czy kupnej czy tej zrobionej przez Ciebie. Oba warianty spełniają swoją rolę.

6. Sznurówki

Zrywanie sznurówek jest dość powszechnym zjawiskiem. Możesz próbować innego zawiązania sznurówek na bucie aby zapobiec kontaktowi z griptapem. Możesz je zaklejać taśmą izolacyjną jak jeździsz w bowlu lub na rampie i często lądujesz na kolanach. Słyszałem, że niektórzy podklejają sznurówki klejem. To ostatnie rozwiązanie do mnie nie przemawia, ponieważ po podklejeniu, nie można już regulować sznurowadeł. Kolejną jeszcze rzeczą, którą można zrobić jest pominięcie dwóch najniższych dziurek.

Jeśli ten problem Ciebie dotyczy i często rwiesz sznurówki z butów warto mieć przy sobie kilka zapasowych par lub możesz korzystać ze skórzanych sznurowadeł, które są mocniejsze. Naprawdę trudno jest wyeliminować ten problem do zera. Czasem warto rozważyć kupno butów wsuwanych.

7. Nowy grip

Masz nowiutką deseczkę, a wszystkie ławki w okolicy już wiedzą, że będą katowane. Jednocześnie czujesz jaki nowy grip jest mocny i boisz się o swoje również nowe buty. Szczerze mówiąc, Grip tape po to jest abyś miał przyczepność z deską i prędzej czy później zniszczy buty. Możesz delikatnie zeszlifować grip używając np. skrawków, które Ci zostały po wycinaniu przyklejonego gripu. Zmniejszy to tarcie i wydłuży żywotność butów.

Zawsze można rozważyć zakup trochę mniej przyczepnego gripu. Mob Grip i Grizzly są najbardziej szorstkie i przyczepne. Jessup jest trochę bardziej przyjazny dla butów.

8. Grip tape DKL

Grip tape odgrywa największa rolę w szybkości ścierania butów. Możesz rozważyć zakup taśmy antypoślizgowej zaprojektowanej przez DKL. Nie jest standardowym gripem, nie posiada właściwości ściernych i ma drobne, gładkie wybrzuszenia na powierzchni. Tekstura jest dość gładka, więc na początku może być konieczne przyzwyczajenie się do niego. Zmiana gripa na DKL na pewno ochroni Twoje buty przed szybkim zużyciem. Nie każdy lubi na nim jeździć, ale warto sprawdzić samemu aby wyrobić własne zdanie.

9. Zwykłe buty

Warto podkreślić, że jakość ma ogromne znaczenie. Nie ma sensu kupować butów nie przeznaczonych na deskorolkę lub trampek. Jeśli masz swoje ulubione buty, które w Twoim odczuciu wytrzymują wystarczająco długo to może warto kupić po prostu jeszcze raz taki sam model.

Podsumowanie

Istnieje kilka sposób aby przedłużyć butom życie. Ja zaczynam bardzo często myśleć o tym dopiero jak pojawią się pierwsze małe dziurki. To, jak długo wytrzymają Twoje buty zależy najbardziej od gripa, tego jak często i w jakim stylu jeździsz na deskorolce. Niestety nie ma butów, które się nie niszczą od deski. Upewnij się, że dbasz o nie, a one Ci się odwdzięczą możliwie długim żywotem.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl