Co to znaczy dobra deska?

0


Co sprawia, że nasza deseczka jest „dobra"? Deska desce nie równa

Blaty do deskorolki są dostępne w różnych kształtach, rozmiarach, w różnych kolorach i szerokościach oraz mogą być wykonane z różnych materiałów. Zasadniczo dobra deskorolka wykonana jest z 7-warstwowego drewna klonowego, renomowanego producenta. Zobaczmy, co sprawia, że nasza deskorolka jest dobra.

Krótko mówiąc, każda deskorolka renomowanej firmy, wykonana z 7-warstwowego drewna klonowego, która pasuje do Twojego osobistego stylu jazdy, jest wygodna, jest w dobrym stanie i podkreśla Twoją osobowość, to dobra deskorolka. Deska, na której jeździsz, zależy od osobistych preferencji. Pokaż swój styl dzięki ukochanej desce!

Przyjrzyjmy się różnym markom, materiałom konstrukcyjnym, kształtom i warsztatom stolarskim i dlaczego to ma znaczenie. Aby wybrać odpowiednią deskę, musisz również wiedzieć dlaczego niektóre rozwiązania się nie sprawdzają.

Marka ma znaczenie (czasami…)

Pomimo tego, co mówią twoi przyjaciele i ludzie w internecie, jeśli kupisz deskorolkę wyprodukowaną przez renomowaną markę - będzie to dobra deskorolka. Firmy takie jak Santa Cruz, Real, Enjoi,, Chocolate, Girl, Baker, Toy Machine, Deathwish, Powell Peralta itp. Oferują najwyższej jakości profesjonalne deski. Godne uwagi są również deski z naszego podwórka od Nervousa, Ravv oraz Fish Skateboards.

Zwykle są z tej samej półki cenowej (z kilkoma wyjątkami). Kupując jedną z tych marek, możesz być pewien, że otrzymujesz wysokiej jakości sprzęt.

To wcale nie oznacza, że niektóre mniejsze marki nie oferują również najwyższej jakości deskorolek. Marki takie jak Stereo, April, Skull Skates, Welcome, Hockey, Polar itp., Wszystkie sprzedają deski, które są tej samej wysokiej jakości, co większe firmy. W powyższym zestawieniu grzechem by było nie wymienienie polskich firm takich jak Nervous, Bizzy Skateboards, Locals Skateboards, Nibiru Raw Hide, Semper, Ravv czy Fish Skateboards.

Dzieje się tak, ponieważ istnieje tylko kilka warsztatów stolarskich, które produkują deski. Oznacza to, że zarówno duzi, jak i mali chłopcy mają swoje deski wyprodukowane w tym samym miejscu. (Więcej o produkcji za chwilę) Osobiście lubię kupować swoje deski od mniejszych miejscowych firm (takie jak np. Ravv), dzięki czemu mam unikalny blat oraz wiem, że wspieram lokalną scenę deskorolkową.

Drewno

Dobry blat to taki z 7-warstwowego klonu Canadian Rock. To takie proste. Jeśli patrzysz na deskorolkę i jest ona wykonana z czegoś innego lub sprzedawca nie może Ci powiedzieć, z czego jest – nie kupuj takiej dechy. Niektóre naprawdę tanie deski mogą być wykonane z niższej jakości materiałów, takich jak plastik, drewno balsy lub sosna. Kupno taniego blatu może zakończyć się szybkim jego połamaniem, a w najgorszym wypadku nawet kontuzją. Skąpy traci dwa razy.

Niektóre wysokiej jakości deski są wykonane z innych materiałów niż klon kanadyjski. Wiele dużych firm deskorolkowych oferuje deski z włóknem węglowym umieszczonym między warstwami klonu. Np. seria Flight od Powell Peralta lub VX od Santa Cruz. Te deski będą cię kosztować trochę więcej niż deska z drewna klonowego, ale mają wiele zalet w tym między innymi trwałość.

Kształt

Jak wspomniałem na początku, deski mają różne kształty i rozmiary. Dobra deskorolka pasuje do Twojego stylu jazdy. Longboard nie nadaje się na grindy.

Deskorolka typu fiszka nie nadaje się do jazdy po dużych rampach (albo w ogóle po rampach, ale hej! Nikt Ci nie będzie mówił jak masz jeździć). Wąska deskorolka szerokości 7,5” jest dobra do robienia flipów, ale nie jest tak dobra do jazdy w basenach lub na rampach.

Deska typu fishtail jest świetna do cruisingu, ale nie tak tak dobra, jeśli chcesz robić noseslidy. Kształt deski, który wybierzesz, powinien zarówno pasować do Twojego stylu jazdy, jak i pozwolić Ci wyrazić Twoją osobowość. Nie każdy reaguje z entuzjazmem na zawołanie Erica Kostona aby zrobić kickflipa ;)

Kształty deskorolki mogą być zarówno ekstremalne, jak i subtelne. Welcome Skateboards produkują deski z płaskimi częściami odciętymi od nosa i ogona, dzięki czemu nos i ogon nie są zaokrąglone , ale bardziej wielokątne.

Powell Andy Anderson Flight Deck jest ukształtowany zgodnie ze specyfikacjami Andy'ego, dzięki czemu może lądować w primo i łatwiej wykonywać triki typu freestyle. Kilka firm produkuje również deski symetryczne, w których nosek i ogon są tej samej wielkości i wymiarów – przykładem jest promodel Neena Williamsa z Deathwisha, który ma podwójny nos.

 Blat Deathwish Neen Williams

W większości przypadków kształt deski odnosi się do szerokości, wklęsłości i zwężenia. Szersza deska z łagodnym concave jest preferowana do dropów, parków, ramp i basenów. Węższa deska z głębokim concave, jest preferowana do technicznej jazdy ulicznej.

Produkcja

Jak wspomniano wcześniej, istnieje tylko kilka zakładów produkcyjnych, które produkują blaty i sprzęt dla dużych i małych firm. Każda z fabryk ma swoich fanów wg których produkuje najlepsze blaty. Niektórzy będą argumentować, że HLC ma najlepsze deski, podczas gdy inni przysięgają na zdrowie swoich rodziców, że najlepsze są blaty z NHS, a inni wolą rodzime produkty z Locals.

Każdy producent ma swoje własne procesy, a wszystkie ich deski mają swoje unikalne subtelności. Zawodowi skejci często mają swój ulubiony kształt. Z czasem będziesz miał również swój ulubiony blat.

Proces prasowania desek może się różnić w zależności od warsztatu. Niektórzy używają jednej prasy do desek. Inni robią do 5 desek jednocześnie. Niektórzy twierdzą, że potrafią odróżnić jakość od pojedynczej prasy do prasy do 5 desek. Ja jednak uważam, że byłoby bardzo trudno powiedzieć, jak deska była prasowana po prostu jeżdżąc na niej.

Jest jednak różnica w wklęsłości. Dolna deska w prasie wielopłytkowej będzie miała bardziej łagodne "wklęśnięcie" niż deska na górze stosu.

Sposób przenoszenia grafiki na blat różni się również technologią. Niektórzy używają systemu wymiany ciepła (trochę jak żelazko na koszulce), inni używają systemu transferu na zimno, a jeszcze inni ręcznego sitodruku.

Dopóki Twoja deska jest wyprodukowana w renomowanym warsztacie, będziesz miał produkt dobrej jakości, a wspierając lokalny rynek to tak jakbyś wspierał lokalną scenę.

Trucki, koła, łożyska i grip

Ten post dotyczy głównie blatów, ale deskorolka to coś więcej.  Trucki są równie ważne, a i warto wybrać trucki renomowanej marki. Independent, Thunder Trucks oraz Venture produkują najlepsze trucki do deskorolki, jakie możesz dostać. Roayl wchodzą w skład grupy powell Peralta, która także odpowiada za produkty wysokiej jakości. Dobre trucki wytrzymują wieki i są sercem i duszą Twojej deskorolki. Trzymaj się z dala od tańszych marek, jeśli możesz.

Jeśli chodzi o koła, zarówno Bones, jak i Spitfire oferują to, co najlepsze na rynku. W zależności od osobistych preferencji możesz wybrać twarde lub bardziej miękkie koła. Tanie koła mogą złapać flat spotka, ale Bones i Spitfire nie.

Łożyska są dość łatwe do dobrania, najczęstszym wyborem są Bones Reds. Nie musisz kupować drogich łożysk, zadbane i serwisowane łożyska wystarczą na dłużej.

A co z griptapem? Właściwie to nie ma znaczenia, chyba że chcesz mieć fantazyjną grafikę. Jedynie jak kupisz deskorolkę swojemu dziecku w markecie to możesz być pewny, że po tygodniu grip na takiej będzie gładki jak pupcia niemowlęcia.

Słabe deski

Co sprawia, że deska jest zła? Lista rzeczy, które decydują o złej deskorolce, może być nieskończona. Wystarczy kilka rażących przykładów, aby pomóc Ci dowiedzieć się, czego unikać.

Unikaj kupowania off-brandów - jeśli szukasz deski do kupienia, a nie słyszałeś o marce, poszukaj w Google i sprawdź, czy mają odpowiednią stronę internetową. Jeśli nie, nie kupuj tego. Unikaj kupowania desek w marketach i serwisach takich jak Amazon czy Allegro, chyba że masz pewność, że są dobrej jakości.

Uważaj na wypaczone lub uszkodzone deski – jeśli możesz sprawdź przed zakupem. Możesz nie zauważyć wypaczenia, jeśli jest ono bardzo niewielkie. Sprawdzam też, czy nie ma pęknięć, zanim kupię deskę. Jeśli deska nie jest uszkodzona sama w sobie, ale dolna grafika ma pęknięcia w farbie – to tez nie wróży zbyt dobrze. Może ta deska od jakiegoś czasu siedzi w sklepie lub doświadczyła poważnych zmian temperatury? Tak czy inaczej, unikam pękniętej grafiki. Dokładnie taki sam rygorystyczny proces przechodzi każdy blat, który pojawia się na przypau.pl

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl