24 wskazówki jak przezwyciężyć strach podczas jazdy na deskorolce

0

24-wskazowki-jak-przezwyciezyc-strach-podczas-jazdy-na-deskorolce

24 wskazówki jak przezwyciężyć strach podczas jazdy na deskorolce

Pamiętam jak pierwszy raz przeskoczyłem mały pachołek :D Bałem się tego bardziej niż to było warte, ponieważ w głowie miałem swoją pierwszą w życiu próbę przeskoczenia czegokolwiek i pierwszą bliznę od deski :D W pewnym momencie zachęcany przez przyjaciół po prostu to zrobiłem. Nie było bólu, udało mi się w pełni poświęcić i zaufać sobie, że to potrafię.

Jedynym sposobem na pokonanie strachu przed jazdą na deskorolce jest zaangażowanie się i pewność, że jesteś gotowy. Jeśli próbujesz sztuczki, która jest poza Twoim poziomem umiejętności istnieje ryzyko, że zrobisz sobie krzywdę. Musisz sobie zadać pytanie, czy jesteś gotowy. Jeśli tak, po prostu to zrób. Jeśli nie – ciesz się jazda i buduj swoją drogę ćwiczeniami do danego triku.

Strach na deskorolce jest zupełnie normalny. Bez niego łatwiej się zranić, ale bardzo często może powstrzymać. Chociaż strach jest racjonalny, czasami trzeba go przezwyciężyć i po prostu to zrobić. Musisz być w stanie w pełni się zaangażować i mieć pewność, że możesz to zrobić. Jeśli brakuje Ci umiejętności, skup się najpierw na prostszym triku i buduj swoją pewność siebie na deskorolce, aż będziesz gotowy.

  • Warto znać podstawy
  • Strach jest normalny
  • Naucz się upadać
  • Zaangażuj się i nie myśl za dużo
  • Bądź pewny siebie ale nie myl odwagi z odważnikiem :D

 

Powoli buduj trik

Wiele sztuczek wymaga kilku ruchów i składa się z różnych faz. Znajdź trik, który jest trochę powiązany, ale łatwiejszy i jego opanuj, a następnie spróbuj znowu. Nie ma co spędzać zbyt wiele czasu, jeśli nie możesz tego zrobić. Czasem szybciej wyjdzie jeśli skoncentrujemy się na innym triku i później wrócimy do wymarzonego. To zupełnie normalne, przetworzenie wszystkiego przez mózg zajmuje trochę czasu. Jednego dnia wydaje się, że nie możesz nic zrobić, a tydzień później wszystko wchodzi z pierwszej.

Spróbuj na trawie

Jest to pomocne, ale nie działa w przypadku wszystkich sztuczek. Jeśli np. boisz się zrobić swojego pierwszego bonelessa to próba na trawie sprawi się idealnie. Łatwiej jest się zaangażować, jeśli wiesz, że Twoje lądowanie będzie miękkie. Warto tez przeprowadzić glebę kontrolowaną aby wiedzieć czego się spodziewać na ulicy ;)

Pamiętaj, że istnieje ogromna różnica w ćwiczeniu czegoś w miejscu, a w jeździe. Staraj się ćwiczyć w ruchu aby po opanowaniu triku w miejscu nie musieć się go uczyć jeszcze raz w jeździe ;)

Opanuj podstawy

Wielu świeżych skejtów po prostu omija elementarne kroki i zaczyna ćwiczyć ollie i kickflipy. Zdobycie podstaw pomoże Ci zrobić postępy o wiele szybciej niż zaangażowanie się w triki, które nie są na poziomie początkującym.

Uwierz w siebie

Dasz radę! Jeździsz już jakiś czas i znasz podstawy. Powiedz sobie, że robiłeś już trudniejsze rzeczy i przypomnij sobie, że to nie zawsze boli jak upadasz. Dasz radę to wylądować!

strach-podczas-jazdy-na-deskorolce

Spójrz strachowi w oczy

Możliwe, że ta podstawowa emocja próbuje powiedzieć, że nie jesteś gotowy. Wsłuchaj się w swój strach i zadaj sobie pytanie, czy rzeczywiście jesteś gotowy. Niektóre rzeczy są bardziej niebezpieczne gdy nie jesteś gotowy. Nigdy nie ignoruj swojego strachu. Zamiast tego postaraj się go użyć jako narzędzia. W głębi duszy wiesz, kiedy jesteś gotowy.

Nie zmuszaj przyjaciół do popychania Cię, gdy Twój strach jest słuszny. Nie ma jednak nic złego w przyjaznej rywalizacji i zachętach.

Upewnij się, że jesteś gotowy

Czasami masz rację, po prostu nie jesteś gotowy na sztuczkę. Upewnij się, że masz umiejętności i pewność, że możesz to zrobić. Jeśli znasz podstawy, poczuj się komfortowo i zachowaj równowagę. Jeśli ledwo umiesz ollie to kickflip będzie złym pomysłem.

Nie ignoruj strachu

Strach jest całkowicie racjonalny i bez niego nie moglibyśmy przeżyć. Dlatego też małe dzieci tak szybko zaczynają jazdę na deskorolce. Nie widzą żadnych zagrożeń. Mam przyjaciela, który czasem dość lekkomyślnie patrzył na niektóre próby ;) Świetnie jeździł ale od czasu do czasu odniosił poważne kontuzje – taki kompromis. Ja raczej wolę trochę wolniejszy progres ale pozostanie w jednym kawałku :D

Naucz się przewracać

Jedną z rzeczy, które możesz zrobić aby przezwyciężyć strach jest ustalenie w jaki sposób prawdopodobnie upadniesz. Możesz poszukać skrawka trawy i poćwiczyć upadanie. Kiedy po nieudanej próbie deska ucieknie spod nóg będziesz wiedział jak upaść aby następnie wstać i spróbować znowu. Jeśli nosisz ochraniacze, spróbuj zrobić się na nich ślizgać, natomiast jeśli nie nosisz sprzętu to spróbuj się potoczyć. Nigdy nie chowaj rąk za plecami kiedy upadasz.

Wyląduj na jednej nodze

Po prostu wyląduj na jednej nodze jeśli się boisz postawić obie stopy na desce. Jeśli to możliwe, postaraj się wylądować najpierw tylko przednią nogą, a potem tylną. Niekoniecznie to musi być w tej kolejności. Wkrótce zdobędziesz wystarczającą pewność siebie i będziesz w stanie złapać wymarzony trik.

Muzyka nakręca

Muzyka może pomóc Ci się zmotywować. Motywacja jest silniejsza niż strach, więc włącz swoją ulubioną muzyką, aby się nakręcić. Przygnębiająca muzyka nie pomoże ;)

Wyobraź sobie trik

Myśl tylko o sztuczce, którą zamierzasz zrobić. Wizualizuj każdy najmniejszy szczegół. Może to zabrzmieć trochę dziwnie, ale skup się na oddechu i ciele. Powoli wdech i wydech oraz rozluźnienie mięśni. Pomoże Ci się to skupić, uwolnić napięcie w ciele i przygotuje Cię do zaangażowania. Jeśli Twoje mięśnie są napięte i jesteś zestresowany, nie pomożesz prawidłowo poruszać ciałem.

Nie bój się strachu

To frustrujące, strach Cię powstrzymuje i możesz się nawet na siebie za to wściekać. Gniew nie prowadzi na ciemną stronę ;) Możesz go wykorzystać na swoją korzyść i przekuć w motywację.

Padłeś? Powstań.

Tak już jest. Zaliczyłeś glebę? Musisz tylko wrócić na swoją deskę i spróbować jeszcze raz. Jeśli zrezygnujesz po upadku, następnym razem będzie trudniej. To wszystko jest częścią deskorolki.

hill-bomb

Noś ochraniacze

Sprzęt ochronny pomaga budować pewność siebie, ale haczyk polega na tym, że możesz czuć się zbyt pewnie i możesz podejmować zbyt duże ryzyko. Chociaż ochrona pomaga zmniejszyć wpływ upadku, ale zawsze bądź pewny, że jesteś gotowy.

Nie wyolbrzymiaj

Czasami gdy próbuję czegoś nowego, tuż przed tym jak to robię, coś w moim umyśle szepcze mi, że tego nie zrobię i zaliczę glebę. Myślenie o tym tylko może Cię powstrzymać ponieważ Twoje mięśnie się zepną i nie zareagują. Trzeba myśleć tylko o sukcesie i wylądowaniu triku.

To nie koniec świata

Strach jest integralną częścią jazdy na deskorolce. Kilka siniaków to nie koniec świata. Możesz czuć się trochę obolały następnego dnia, ale możesz sobie powiedzieć, że to zrobiłeś lub przynajmniej próbowałeś. Nie powinieneś się wycofywać.

Zrób sztuczkę, którą opanowałeś jako pierwszą

Próbujesz czegoś w kółko? Porób coś innego przez kilka minut. Najlepiej jakiś triczek, w którym już się pewnie czujesz. Cokolwiek – shuv ita, manuala czy pocruisuj sobie trochę. Sprawi to, że zapomnisz o strachu i doda Ci pewności siebie.

Zaangażuj się

Zaangażowanie jest kluczowe. Jeśli tego nie zrobisz to może skończyć się kontuzją. Wycofanie w ostatniej chwili często kończy się upadkiem np. przy dropach. Jest pewien punkt bez powrotu, w którym po prostu nie można już złożyć broni i trzeba się zaangażować do końca. Albo się zaangażujesz, albo upadniesz próbując uniknąć upadku (dziwne prawo ale tak jest).

Porażka jest opcją

Jak już jeździsz trochę to wiesz, że sztuczki nie zawsze się kleją z pierwszej. Jak już wspominałem, trzeba to powoli budować. Czasem trzeba przegrać kilka bitew zanim wygrasz wojnę. To jest jak w życiu. Nie ma sukcesu bez porażki. Nie przejmuj się tym. Tak – to może być frustrujące, ale wtedy warto przejść do czegoś innego. Kiedy jesteś sfrustrowany to nie pomoże Ci zrobić postępów.

drop-in-po-raz-pierwszy-w-zyciu

Obejrzyj kilka filmików

Obecnie istnieje mnóstwo filmów i poradników, które dokładnie pokazują technikę lądowania sztuczki. Oglądanie filmów nie pomoże Ci uzyskać potrzebnej pamięci mięśniowej, ale z pewnością pomoże Ci dowiedzieć się jak prawidłowo ustawiać stopy.

Ćwicz z ziomkami

Jeśli jest ktoś kogo znasz i potrafi to czego Ty się uczysz, nie bój się prosić o wskazówki. Wielu skejtów chętnie Ci pomoże. Wszyscy wiemy jak frustrujące może być nauczenie się nowej sztuczki. Nawet jeśli oboje dopiero zaczynacie, możecie się nawzajem obserwować i wskazywać co robicie źle, a co dobrze. Towarzystwo sprawia też, że jazda na deskorolce jest o wiele przyjemniejsza, a zobaczenie jak Twój przyjaciel robi sztuczkę jest bardzo motywujące do zrobienia tego samemu.

Nie musisz być prosem

Jazda na deskorolce polega na zabawie i postępach. Popychanie siebie do granic jest dobre, ale można przesadzić, a to może spowodować utratę motywacji. Jest kilku skejtów, którzy po prostu mają odpowiednie geny i robią naprawdę szybkie postępy. Musisz sobie przypomnieć, że chcesz się nauczyć nowej umiejętności, a to wymaga czasu. Nie martw się, wszyscy byliśmy w tym miejscu.

Nie patrz na innych, skup się na sobie.

Chociaż wydaje się, że nie odnosi się to za bardzo do strachu, to w pewnym sensie tak jest. Każdy z nas zna kogoś, kto się rozwija w niesamowitym tempie i ląduje każdego dnia nowy triczek. Każdy rozwija się we własnym tempie. Jeśli denerwujesz się tym, co mogą zrobić inni, skończysz na próbach robienia sztuczek, na które nie jesteś gotowy. Zrobisz sobie krzywdę i możesz się bać podejść drugi raz do danego triku, ponieważ miałeś złe doświadczenia.

Nie bój się jeździć w miejscach publicznych

Wielu początkujących skejtów boi się jeździć w miejscach publicznych. Ten strach pojawia się w każdym wieku, a jazda na deskorolce jest trochę niezręczna jeśli się dopiero zaczyna odpychać. Naprawdę trzeba olać to co myślą inni. Żaden skejt nie będzie się z Ciebie śmiać, ponieważ wszyscy tam kiedyś byliśmy. Każdy kto jeździ lub jeździł na desce wie, że trudno się tego nauczyć. Wiedzą, że to wymaga wytrwałości i poświęcenia. Jeśli inny skejt z Ciebie drwi to pewnie jest po prostu dupkiem. Zignoruj to, robisz to dla siebie.

Podsumowanie

Jedynym sposobem na nauczenie się nowych sztuczek i robienie postępów to zaangażowanie się. Upadniesz, to jest nieuniknione – to część deskorolki. Wiele osób rzuca jazdę na deskorolce, ponieważ robi sobie krzywdę próbując robić triki, na które nie są gotowi. Nie pomijaj podstaw, upewnij się, że masz odpowiednią równowagę i kontrolę nad deską. Pomijanie podstaw może potencjalnie utrudnić naukę jazdy na deskorolce. Nie przejmuj się tym, co myślą inni. Jeździsz dla siebie i dla nikogo innego. Pamiętaj też, że strach jest całkowicie normalny i nie zawsze należy go ignorować. Zadaj sobie pytanie czy rzeczywiście jesteś gotowy aby się zaangażować, czy może lepiej najpierw spróbować czegoś innego. Teraz wyjdź i zaangażuj się! Odnieś zwycięstwo i do zobaczenia na desce :D

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl