101 porad dla każdego

0

101 porad dla każdego

101 porad dla każdego

Słyszałem wiele wskazówek dotyczących deski. Niektóre z nich wydają się oczywiste, ale założę się, że jest kilka, o których nie słyszałeś. Postanowiłem usiąść na tyłku i je wszystkie spisać. Jeśli przyda Ci się chociaż kilka to znaczy, że było warto ;)

Rada nr 1
Zaczynaj powoli, bardzo ważna jest sama jazda, triki takie jak ollie czy kickflip przyjdą później.

Rada nr 2
Nigdy nie jesteś za stary,  nie pozwól aby wiek Cię zniechęcił do nauki jazdy na deskorolce. Metryczka wskazuje pełnoletność osiągniętą dawno temu? No to co? Pomyśl jeszcze raz. Jasne, deskorolka po trzydziestce jest nieco trudniejsza, ale daj spokój. Dalej jest przed Toba perspektywa zastania świetnym raiderem. Podczas tej podróży na pewno będziesz się świetnie bawić.

Rada nr 3
Odpuść sobie jazdę gdy jest mokro i pada. Szkoda sprzętu i ryzyko gleby jest znacznie większe.

Rada nr 4
Jeśli zaczynasz upewnij się, że jeździsz regular albo goofy.

Rada nr 5
Podczas swojego pierwszego wyjścia na deskę rozejrzyj się za spotem bez kamieni ,z gładkim asfaltem. Może jakiś parking?

Rada nr 6
Podczas swojej pierwszej wycieczki na skatepark pamiętaj o uszanowaniu ogólnych zasad. Nie zajeżdżaj innym drogi i nie siadaj na przeszkodach.

Rada nr 7
Małe i twarde koła są świetne do trików natomiast duże miękkie koła są idealne do cruizowania. Chcesz robić obie te rzeczy? Wybierz coś pomiędzy.

Rada nr 8
Nie dawaj innym za często jeździć na Twojej desce. Może to trochę egoistyczne, ale każdy inaczej balansuje na deskorolce co wpływa na bushingi.

Rada nr 9
W portfelu pusto? Najważniejsze są trucki. Wybierz dobre trucki, reszta może być tańsza. Z czasem sobie wymienisz na lepsze.

Rada nr 10
Jak nosisz deskę unikaj stykania gripa z materiałem ponieważ zniszczysz sobie ubrania.

Rada nr 11
Masz czipsa, który wystaje z deski? Wbij go z powrotem ;)

Rada nr 12
Jeździj w butach przeznaczonych na deskorolkę. Zwykłe trampki nie wytrzymają zbyt długo.

Rada nr 13
Nowe trucki i gumki (bushingi) potrzebują chwilę zanim się ułożą i się do nich przyzwyczaisz. Może to potrwać kilka sesji.

Rada nr 14
To nic, że niektórzy nawet młodsi jeżdżą lepiej. Każdy kiedyś zaczynał.

Rada nr 15
Nie bój się pytać. Każdy chętnie podzieli się wiedzą.

Rada nr 16
Jeździj na desce ze znajomymi lub poznaj nowych ludzi na skateparku. Samotne sesje bywają rozwojowe, lecz najszybciej się rozwiniesz jeżdżąc w towarzystwie.

Rada nr 17
Nie rzucaj deską jak się wkurzysz. Szkoda sprzętu i można komuś zrobić krzywdę.

Rada nr 18
Niech nikt Ci nie narzuca tego jak jeździsz czy trzymasz swoją deskę. Wiedz, że odpychanie mongo lub mallgrab mają swoje minusy ale rób jak chcesz.

Rada nr 19
Jeśli czujesz się bardzo niepewnie na początku i boisz się, że wjedziesz w kogoś na skateparku to większe szanse na pusty skatepark masz w godzinach porannych.

Rada nr 20
Nie „postarzaj” swojej deski i trucków specjalnie ją zarysowując aby wyglądała jakbyś przegrindował całe miasto. Opowieści o takich typkach potem krążą latami ;)

Rada nr 21
To nie jest popularna opinia – ale noś kask. Zwiększy Twoją pewność siebie no i zadbasz o bezpieczeństwo.

Rada nr 22
Jeśli coś Ci się wydaje dla Ciebie naturalne, ale ktoś to krytykuje to możesz to z czystym sumieniem olać. Nie każdy robi tak samo triki i każdy ma swój styl, natomiast jeśli coś  teraz robisz niepewnie i bez stylu – również się nie przejmuj. Z każdym powtórzeniem będzie lepiej.

Rada nr 23
Niektóre triki wymagają solidnych podstaw. Jeśli chcesz się nauczysz robić kickflipy – powinieneś mieć opanowane solidne ollie.

Rada nr 24
Nie masz gdzie usiąść w przerwie sesji? Usiądź na desce. Będziesz miał dupnego customa ;)

Rada nr 25
Nie lubisz zadrapań na swojej desce? Powieś ją na ścianie, a do jazdy możesz sobie sprawić deskę bez grafiki. Przeznaczeniem deski jest jazda na niej. W końcu ją zniszczysz i wymienisz na nową.

Rada nr 26
Staraj się jeździć w czystych miejscach. Jeśli są kamyczki łatwiej o glebę

Rada nr 27
Jeśli jesteś początkujący unikaj zatłoczonych miejsc. Jeśli nie masz jeszcze kontroli nad deskorolką to ktoś może ucierpieć.

Rada nr 28
Jesteś już trochę starszy? Rozciągaj się przed sesją i po. Jeśli tego nie zrobię czuję się zesztywniały następnego dnia.

Rada nr 29
Jeśli chcesz zrobić jakiś trik – ćwicz. Katuj, nie pierdol. Jeśli ogarnia Cię frustracja – zrób na chwilę krok wstecz. Zrób kilka razy trik, który lubisz albo po prostu pojeździj. Wróc do katowania za chwilę albo jutro.

Rada nr 30
Czyść swoje łożyska przynajmniej raz na sezon. Brud zawsze znajdzie drogę do ich wnętrza.

Rada nr 31
Rzuć okiem co jakiś czas czy wszystkie nakrętki się trzymają. Czasem lubią się poluzować.

Rada nr 32
Używaj nakrętek samohamownych. Nie będą się tak łatwo same odkręcały. Rozpoznasz je po plastikowym pierścieniu w środku.

Rada nr 33
Używaj speedringów – podkładek, które zawsze są w komplecie z truckami. Zmniejszają tarcie przy łożyskach.

Rada nr 34
Chcesz zmienić grip? Jeśli go trochę podgrzejesz suszarką do włosów będzie łatwiej odkleić. Najprościej zacząć od taila lub nosa.

Rada nr 35
Masz bąbelek powietrza po przyklejeniu gripa? Przebij go szpilką i delikatnie przyklej wystające miejsce.

Rada nr 36
Nie używaj wody do czyszczenia deskorolki.

Rada nr 37
Chcesz jednocześnie cruizować i robić triczki? Wybierz kółka 56-58mm około 90-95a

Rada nr 38
Chesz cruizować? Dołóż podkładki pod trucki i zmień koła na miękkie 60mm+

Rada nr 39
Chcesz mieć kilka wlep na swojej deskorolce? Nie ma problemu, unikaj tylko nosa, taila lub środka. Mogą być wyczuwalne podczas slidów oraz pewnie je zedrzesz.

Rada nr 40
Skateboarding to częste poświęcenie i determinacja. Twój mózg będzie Ci często powtarzał, że coś jest trudne i tego nie zrobisz. Wtedy spróbuj jeszcze raz.

Rada nr 41
Nie słuchaj za głośno muzyki podczas cruizowania po ulicach miasta. Trzeba mieć oczy dookoła głowy.

Rada nr 42
Telefon. Co z nim zrobić? Gdy się uczyłem kickflipa wypadł mi z kieszeni prosto na ekranik. Od tamtego czasu zawsze mam ze sobą plecak lub przynajmniej nerkę.

Rada nr 43
Jesteś po kontuzji? Upewnij się, że jesteś już w pełni zdrowy przed powrotem na deskę aby nie odnowić kontuzji.

Rada nr 44
Pierwszy „drop in” jest przerażający, ale jak już masz go za sobą okazuje się banalnie łatwy. Pochyl się do przodu i jazda!

Rada nr 45
Nie jeździj jak jest lód na ulicy. Bardzo łatwo o glebę.

Rada nr 46
Myśl pozytywnie. Czasem niektóre sesje mogą być frustrujące, już to pisałem, ale warto się wtedy cofnąć na chwilę. Złość nigdy nie pomoże.

Rada nr 47
Deska sama skręca? Wydaje dziwne odgłosy? Sprawdź trucki! Deskorolka nigdy nie jedzie idealnie prosto jak nie ma na niej skejta.

Rada nr 48
Deskorolka to wspaniały sposób na poznanie nowych ludzi. Wspólna pasja jednoczy.

Rada nr 49
Jak nie umiesz nazwać każdego triczka jaki ktoś robi to się nie przejmuj. Z czasem te nazwy poznasz, a jeśli nie umiesz czegoś nazwać to niech to Cię nie powstrzymuje przed próbowaniem.

Rada nr 50
Ludzie będą robić uwagi. Tak po prostu jest. Jestem po trzydziestce i słyszę uwagi, że w tym wieku nie wypada XDD Jak bardzo życie takich ludzi musi być smutne skoro czują potrzebę mówienia żebyś się nie cieszył sobą.

Rada nr 51
Skate trainery może działają, może nie. Niektórzy używają piłeczek tenisowych do trenowania trików, niektórzy pęknięć w asfalcie, a jeszcze inni mają to gdzieś i liczą się z upadkami.

Rada nr 52
Chcesz być lepszy i silniejszy? Jesteś na tyle zmotywowany? Popracuj na siłowni nad swoim tułowiem. Nie chodzi o to aby być kulturystą. Joga jest również bardzo pomocna. Nie taka w stylu „Ummmm kocham matkę ziemię posiedzę i pomedytuje 8 godzin”. Są odmiany bardziej dynamiczne, które na pewno Cię wzmocnią.

Rada nr 53
Czasem warto posłuchać wewnętrznego głosu. Strach często będzie Cię powstrzymywał przed pełnym oddaniem. Sam też będziesz w stanie wyczuć co należy poprawić i czy już jesteś gotowy do niektórych trików lub poręczy.

Rada nr 54
Nie ma czegoś takiego jak kolejność nauki trików. Oczywiście jest pewna zależność, ale rób to na co masz ochotę. Jazda jest bardzo ważna.

Rada nr 55
Nie skupiaj się na innych. Skup się na sobie. Niektórzy będą się rozwijać trochę szybciej, inni trochę wolniej. Każdy ma swój wewnętrzny strach do pokonania. Ważne abyś był lepszy od siebie z poprzednich sesji.

Rada nr 56
W jeździe na desce chodzi o zabawę. Jeśli nie przynosi Ci żadnej frajdy zrób sobie przerwę. Możesz zobaczyć w tym czasie najnowsze edity ;)

Rada nr 57
Jest kilka domowych sposobów na ćwiczenie balansu jak na zewnątrz pada i nie ma gdzie jeździć. Możesz wziąć stary blat, napełnić butelkę wodą i masz DIY balance boarda ;) Możesz na nim ćwiczyć na dywanie lub na macie do jogi.

Rada nr 58
Zwykle blat wytrzymuje około 6 miesięcy w zależności jak często jeździsz i w jakim stylu. Niektórzy muszą zmieniać blaty co 2-3 tygodnie.

Rada nr 59
Dobrej jakości koła wytrzymają bardzo długo. Tanie kółka zetrą się w przeciągu kilku miesięcy.

Rada nr 60
Trucki są najtrwalszą częścią deskorolki i wytrzymają najdłużej. Warto zainwestować w takie z górnej półki.

Rada nr 61
Trucki dzielimy na niskie, wysokie i średnie. Każda firma ma swoją rozmiarówkę. Brak standardów czasem jest denerwujący przy wyborze nowych trucków jak chce się spróbować czegoś nowego.

Rada nr 62
Nowe trucki czasem wydają odgłosy zanim gumki się delikatnie wyrobią i ułożą.

Rada nr 63
Każda z części się z czasem psuje i trzeba ją wymienić. To samo się dotyczy butów, ochraniaczy i hełmu.

Rada nr 64
Przy wyborze deski kieruj się ulubioną firmą oraz wspieraj lokalny skateshop.

Rada nr 65
Jazda na deskorolce nie jest tak niebezpieczna jak niektórym się może wydawać. Gra w piłkę nożną ma podobne ryzyko kontuzji.

Rada nr 66
Kupowanie blatów bez grafik jest najmniej obciążające dla Twojego portfela. Pomyśl jednak, że kupując blaty z grafikami wspiera się przemysł deskorolkowy.

Rada nr 67
Lżejsze trucki nie sprawią, że nagle zaczniesz robić wyższe ollie. To zależy od techniki.

Rada nr 68
Kompletne deskorolki są tańsze, ale nie będą tak wytrzymałe i dobre jak samodzielnie składane komplety.

Rada nr 69
Pomimo, że deskorolka zyskuje na popularności lokalne skateshopy mają trudności przez zalew tanich desek z chin dostępnych w internecie. Jeśli masz możliwość – kup lokalnie.

Rada nr 70
Klejpała to Twój przyjaciel. Przedłuży żywotność butów i jest bardzo budżetową i gorszą wersją kleju do butów Sho Goo.

Rada nr 71
Często łamiesz blaty? Może pomyśl o Flight Powell Peralty? Są droższe ale są zdecydowanie mocniejsze.

Rada nr 72
Nie używaj trampek do jazdy lub butów do piłki nożnej. Dedykowane obuwie wytrzyma najdłużej i będzie Ci wygodnie.

Rada nr 73
Jeśli chcesz być królem lokalnego bowla uzbrój się w większą deskę, będzie Ci wygodniej.

Rada nr 74
Jazda uliczna wymaga bardziej precyzyjnego kompletu. Standardem jest szerokość 8”, koła 52-54mm z twardością pomiędzy 95-101A.

Rada nr 75
Skejci ze sporą nadwagą powinni brać pod uwagę trochę szersze deski lub rozważyć Flight Powella Peralty.

Rada nr 76
Jest delikatna zależność pomiędzy wielkością buta, a szerokością blatu. Może to być wytyczna do zakupu pierwszej deski. Każdy ma jednak swoje preferencje.

Rada nr 77
Masz problem z lądowaniem triku? Zrób krok wstecz. Zrób sobie kilka zwykłym shuvit’ów, później znowu pokatuj z popem. Nie dajesz rady zrobić 3 schodków? Idź na chwilę poskakać przez 2 albo z krawężnika.

Rada nr 78
Chcesz kogoś nauczyć jeździć? Nie narzucaj mu swojego tempa, pozwól cieszyć się jazdą.

Rada nr 79
Noszenie ochraniaczy w miejscach już skaleczonych spowolni regenerację. Noś ochraniacze.

Rada nr 80
Pada cały dzień? Może jest jakiś podziemny parking w okolicy? Nie ma? To wyczyść łożyska.

Rada nr 81
Bolą Cię stopy od jazdy na deskorolce? To przejdzie.

Rada 82
Chcesz pogrindować po krawężniku? Nasmaruj go woskiem. Rada stara jak świat. Nie smaruj woskiem metalowych przeszkód lub copingów.

Rada 83
Nie chce Ci się nosić deski pod pachą? Są specjalne plecaki z paskami do przymocowania deskorolki.

Rada 84
Przechowuj swoją deskorolkę w suchym miejscu i najlepiej nie na podłodze, ponieważ ktoś może w nią wdepnąć.

Rada nr 85
Ćwiczysz manual? Pokombinuj z różnym ustawieniem nogi na tailu, bliżej kieszonki.

Rada nr 86
Lepiej mieć puste kieszenie podczas jazdy na deskorolce. Upadek na klucze boli, a przy upadku na telefon może zaboleć również portfel.

Rada nr 87
Unikaj piasku, trawy i wody. Te trzy rzeczy zniszczą Twoje łożyska.

Rada nr 88
Jest ładna pogoda ale są kałuże na skateparku? Niektóre obiekty mają swoich administratorów – zapytaj o szczotę, pewnie bez problemu ktoś Ci ją udostępni.

Rada nr 89
Staraj się turlać po upadku. Rozłoży to siłę upadku. Możesz wziąć przykład z piłkarzy ;)

Rada nr 90
Jak przyjeżdżasz na skatepark to rozejrzyj się jakie przeszkody są zajęte i w którym kierunku ludzie jeżdżą. Uważaj na innych.

Rada nr 91
Zapasowa para sznurówek w plecaku to zawsze dobry pomysł.

Rada nr 92
Nowy grip może Ci pociąć palce. Użyj starego gripu bądź resztek z nowego aby delikatnie oszlifować krawędzie nowego gripa.

Rada nr 93
Nie kupuj najtańszego kompletu. Możliwe, że wystarczy Ci tylko na dzień jazdy.

Rada nr 94
Nie hamuj tailem. Zrobi Ci się przez to bardzo ostry ogon, którym można zrobić krzywdę.

Rada nr 95
Uważaj jak jeździsz z plecakiem. Jak już jeździsz z nim to lepiej nie mieć w środku szkła ;)

Rada nr 96
Staraj się lądować na montażówkach. Łatwiej powiedzieć niż zrobić ale lądowanie na środku blatu może zakończyć jego żywot.

Rada nr 97
Nie rób powerslidów zbyt często jak masz tanie kółka. Możesz łatwo nabawić się płaskich miejsc i nieregularnego kształtu kółek.

Rada nr 98
Jak składasz sobie deskorolkę to upewnij się, że masz dobrą wielkość trucków do wielkości blatu.

Rada nr 99
Nie wyrzucaj swojego pierwszego kompletu. Będziesz żałować, nostalgia mocno.

Rada nr 100
Tanie łożyska będziesz musiał często zmieniać. Lepiej trochę dołożyć do lepszych łożysk i później o nie dbać.

Rada nr 101
Deskorolka to przede wszystkim dobra zabawa. Baw się dobrze!

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl