Kiedy wymienić łożyska?
Skrzeczące odgłosy, koła które nie obracają się dłużej niż kilka sekund, wkładanie bardzo dużo siły w odpychanie nawet w lokalnym skateparku na idealnie gładkiej powierzchni. To wszystko oznaki, że godziny naszych łożysk są już policzone.
Kiedy więc należy wymienić łożyska? Zrób to gdy po wyczyszczeniu i ponownym smarowaniu dalej się nie obracają. Jest jednak nadzieja, że możesz je uratować. Właściwa konserwacja i czyszczenie pomoże zaoszczędzić Ci parę złotych. Oto co powinieneś zrobić zanim zdecydujesz się na zakup nowego zestawu łożysk.
Dlaczego wymiana łożysk jest ważna?
Gdy stan łożysk zaczyna się pogarszać, musisz się zdecydowanie mocniej odpychać. Sesje będą bardziej męczące, a triki będzie ciężej wylądować. Najważniejszą rzeczą, o której należy pamiętać, jest to, że wadliwe łożyska mogą być niebezpieczne. Jeśli któraś z kulek pęknie, lub wyskoczy powodując, że reszta się przesunie może to zablokować koła. Nie trudno wysnuć wnioski, że doprowadzi to do zatrzymania deski i przywitanie gleby. Istnieje również szansa uszkodzenia koła przez ostry, metalowy odłamek. Łożyska nie są drogie, ale konieczność wymiany zestawu kół i łożysk już może być odczuwalna.
Jak sprawić by łożyska były z nami dłużej?
Najczęściej popełnianym błędem przez skejtów jest jazda na desce gdy jest mokro lub pada. Wilgoć ma bardzo destrukcyjny wpływ na łożyska i powoduje utlenianie. Nie tylko rdza, ale również woda szkodzi smarowi silikonowemu, który utrzymuje obroty łożysk. Gdy smar się rozpuści, tarcie wzrośnie, a to powoduje, że łożyska będą się zużywać.
Kolejnym problemem jest kurz i piasek. Jeśli jeździsz w środowisku z dużą ilością kurzu (np. z powodu wysokich temperatur), łożyska będą się zużywać szybciej. Brud i kurz dostaną się do łożysk i przylgną do smaru silikonowego. Kulki łożyskowe nie lubią brudu i będą powodować naprężenia w wewnętrznych pierścieniach łożyska. Kiedy tylko takie warunki masz do wyboru powinieneś częściej czyścić łożyska.
Przyzwoite łożyska za przyzwoitą cenę
Jestem pewien, że słyszałeś o łożyskach ceramicznych. Te fantazyjne łożyska, które przetrwają wieki. Jeśli szukasz czegoś co przetrwa kilka dekad to może być opcja dla Ciebie. Łożyska ceramiczne tak naprawdę wcale nie są potrzebne. Te wysokiej klasy łożyska są przeznaczone dla ludzi, którym głównym zajęciem jest hill bombing na longboardach. Nie chcesz przecież aby zawiodło Cię łożysko jak wyprzedzasz niedzielnych kierowców.
Lepszą opcją nie jest wybór najtańszych ani najdroższych łożysk. Najlepsze łożyska są produkowane przez Bones, Bones Swiss są lepsze i mogą przetrwać dekadę jeśli je odpowiednio konserwujesz. Są one wykonane z wysokogatunkowej stali i prawdopodobnie jest to najlepsza inwestycja dla deski. Są szybkie, niezawodne i przy odpowiedniej konserwacji nie trzeba ich wymieniać długi czas. Gdzieś kiedyś czytałem artykuł, że ktoś się chwalił, że zwykłe Redsy służyły mu 15 lat. Wydaję mi się to jednak trochę naciągane, zależy od tego jak często jeździsz oraz co robisz na desce. Kilka sezonów jednak wytrzymają.
Radziłbym jednak wybrać łożyska lepszej jakości. Naprawdę poczujesz różnicę w wydajności i zaoszczędzisz więcej energii na triczki.
Jak konserwować i czyścić łożyska?
Czyszczenie łożysk jest łatwe. Przygotuj się, że pobrudzisz sobie ręce. Kiedyś nasmarowałem łożyska olejem jak nie miałem nic pod ręką. Później dowiedziałem się, że to nie był najlepszy pomysł XD Brud się przykleja do oleju bardziej niż do smaru silikonowego, dlatego lepiej unikać smarowania łożysk oliwą z oliwek. Oliwa z oliwek jest lepsza w kuchni;)
Warto czyścić łożyska regularnie. Jeśli jeździsz na desce cały rok to warto to robić przynajmniej raz na kwartał. Konserwacja jest często pomijana, ale może zaoszczędzić sporo pieniędzy.
Nigdy nie smaruj brudnych łożysk, aby przyspieszyć ich obracanie. Jest to bezproduktywne i tylko wepchnie głębiej już osadzony kurz i brud. Na początku może Ci się wydawać, że kręci się szybciej ale również takie łożysko szybciej padnie.
Rzeczy, które będą Ci potrzebne zanim zaczniesz czyścić łożyska:
- scyzoryk (albo coś innego do podważenia osłonek łożysk – metalowych lub gumowych w zależności od typu i producenta).
- zmywacz do paznokci lub aceton lub alkohol izopropylowy
- kubek lub talerzyk, a najlepszy byłby dedykowany shaker do czyszczenia łożysk
- ręcznik papierowy lub chusteczki
- skate tool
- Bones Speed Cream lub olej do łożysk lub smar silikonowy do łożysk
Krok 1 – Zdjęcie łożysk
Odkręć nakrętkę, zdejmij z osi pierścienie oraz koła. Użyj osi trucka lub łyżki, a jeśli masz specjalne narzędzie do wyciągania łożysk to użyj jego. Ja zawsze używam osi trucka jako dźwigni. Zmuszenie ich do wyskoczenia z kółek jest łatwe i nie wymaga wiele siły. Upewnij się, że wszystkie nakrętki i pierścienie odłożyłeś na miejsce i nic nie zgub. Jeśli masz łożyska z metalowymi osłonami – usuń je scyzorykiem lub żyletką. Gumowe osłony są dużo łatwiejsze do zdjęcia.
Krok 2 – Mycie łożysk
Jeśli masz shaker to umieść w nim łożyska zgodnie z dołączoną instrukcją, jeśli nie to zanurz łożyska w kubku lub na talerzyku. Równie dobrze możesz użyć plastikowego kubka lub słoika. Napełnij go wybranym roztworem czyszczącym (zmywacz do paznokci lub aceton lub alkohol izopropylowy). Jeśli masz shaker to jedziesz z tematem jakbyś robił drineczka. Jeśli tylko talerzyk to pozwól swoim łożyskom trochę popływać. Jeśli robisz to w słoiku to dobrze go zakręcić i też trochę zamieszać aby usunąć brud. W zależności od stanu zabrudzenia Twoich łożysk może być konieczne powtórzenie tego procesu
Krok 3 – Suszenie łożysk
Owiń łożyska w stary ręcznik, ręcznik papierowy lub to co masz pod ręką i dobrze nimi potrząśnij. Jeśli zauważysz dużo brudu powinieneś powtórzyć krok 2 i wyczyścić je ponownie. Potrząsanie usunie roztwór czyszczący i pozostały brud. Gdy myślisz, że już są czyste, połóż je na kilku papierowych ręcznikach i pozostaw do wyschnięcia na około godzinę.
Krok 4 – Smarowanie łożysk
Gdy udało Ci się wyczyścić łożyska deskorolki nadszedł czas aby użyć Bones Speeed Cream lub innego smaru silikonowego jaki masz pod ręką. Nie nakładaj go zbyt dużo. Kropla czy dwie na łożysko w zupełności wystarczą.
Pamiętaj, że jeśli używasz oleju, twoje łożyska będą się szybciej brudzić i będziesz musiał częściej je konserwować.
Krok 5 – Zakładanie łożysk
Ponowne umieszczenie łożysk w kołach czasami może okazać się trudne. Niektóre łożyska nie sprawiają w ogóle oporów, a inne po prostu nie chcą wejść. Jeśli masz z tym trudności – posmaruj je też smarem delikatnie po wewnętrznej stronie. To naprawdę pomoże. Lepiej je trochę ubrudzić niż ryzykować zgnieceniem części wewnętrznych łożyska (zależnych od jakości wykonania łożyska). To była by straszna strata i niepotrzebny problem i to jeszcze akurat po czyszczeniu. ;)