Kiedy wymienić blat?

0

Kiedy wymienić blat w deskorolce

Kiedy powinienem zmienić blat w deskorolce?

Zawsze czekałem na ostatnią chwilę z wymianą blatu. Albo gdy już się po prostu złamał, albo gdy ogon był tak zeszlifowany, że mógł pozostawiać blizny po bliskim kontakcie ze skórą. Deski niestety nie są wieczne i musisz czasem przyznać przed sobą, że przyszedł czas na zmianę. Po wymianie zawsze byłem zachwycony i nie mogłem się sobie nadziwić dlaczego nie zrobiłem tego wcześniej…

Czyli kiedy wymieniamy deskę?

Pojawienie się chipsów, pęknięć czy „żylety” to zagrożenie bezpieczeństwa. Gdy tylko nos lub ogon zacznie odpryskiwać kawałkami drewna (chipsami) – powinniśmy zacząć rozważać zmianę blatu na nowy. Bardzo dużo zależy od Twojego stylu jazdy, jeśli jeździsz dużo to nawet jeśli wizualnie deska wygląda jeszcze bardzo dobrze to może już nie mieć popa. Na nowych blatach dużo łatwiej robić triki. Jeśli natomiast Twój budżet jest napięty to możesz rozważyć tymczasowe naprawy.

Jak często wymieniamy deskę?

To zależy jak często jeździsz i jaki jest Twój styl. Jeśli jeździsz tylko na mini rampie, twoja deska wytrzyma znacznie dłużej niż w przypadku jazdy ulicznej. W przybliżeniu mniej więcej to wygląda tak: Jeśli często jeździsz na deskorolce, np. Kilka godzin dziennie na ulicy, musisz bardzo często wymieniać swój blat - 1,5 do 2 miesięcy, chyba że na Twojej desce nie ma śladów zużycia. Czy jeździsz tylko kilka razy w tygodniu? Wymieniaj blat raz na kwartał. Jeśli jesteś surferem polskich ulic i tylko cruisujesz prawdopodobnie blat starczy Ci na kilka lat. Jeśli jeździsz tylko na mini rampach, szanse na chipsy są niewielkie, więc wymieniaj swój deck mniej więcej co 6-12 miesięcy.

Więc jak powiedziałem, to są tylko szacunki, jeśli będziesz robić 900 przez cały dzień lądowane na środku blatu – szybko będziesz musiał dokonać zmiany. Jakość twojej deski i pech naprawdę wpływają na żywotność.

Dlaczego wymiana blatu jest ważna?

Głównie ze względów bezpieczeństwa. Kiedy na przykład złamie ci się ogon, możesz upaść lub źle stanąć i skręcić kostkę. Nie wymieniasz blatu tylko dla własnego bezpieczeństwa. Weź pod uwagę innych skejtów i osoby postronne, które mogą dostać Twoją deską z razor tailem. Zwykle cierpią kostki, pięty achillesowe i golenie. Jeśli reszta deskorolki jest w porządku, wystarczy kupić nowy blat. Jeśli masz napięty budżet, rozważ zakup pustego decku. Czyste blaty mogą być trochę nudne, ale są tanie i tak samo dobre jak każde inne. Poza tym te fantazyjne grafiki nie będą wieczne, jeśli lubisz ślizgać się na desce. Oczywiście to od Ciebie zależy, czy chcesz wymienić swój blat. No chyba, że złamiesz go na pół lub zgubisz ogon ;)

Żyleta czyli razor tail

Wiesz dlaczego to się nazywa żyleta albo brzytwa? Sądzę, że wiesz, a jeśli nie to przyjdzie dzień, że się dowiesz ;) Nawet niezbyt mocne uderzenie takim ogonem w kostkę lub ścięgno Achillesa może zakończyć Twoją sesję. Pamiętaj również, że krzywdę możesz wyrządzić innemu uczestnikowi parku!
Aby nie robiła Ci się brzytwa na ogonie – nie hamuj nim. Im częściej hamujesz ogonem tym bardziej robi się on ostry.

Jak naprawić „razor taila”?

Gdy krawędź ogona Twojej deskorolki staje się ostra – należy coś z tym zrobić. Najszybszym rozwiązaniem jest zakup nowego blatu. Co jeśli akurat nie możesz sobie na to pozwolić? Jest kilka sposobów jak sobie z tym poradzić.

Możesz go trochę zgolić, aby pozbyć się ostrych krawędzi. Jeśli są pęknięcia, możesz je uszczelnić za pomocą kleju lub uszczelniacza i założyć na to zaciski. To pomoże przez chwilę, ale w końcu będziesz musiał wymienić swój blat na nowy. Oto jak krok po kroku naprawić ogon deskorolki:

1. Użyj zacisku, aby utrzymać swój deck na miejscu
2. Zeszlifuj ostre krawędzie
3. Uszczelnij ubytki po chipsach (możesz to zrobić szpachlą do drewna lub po prostu użyć klejpały)
4. Zostaw całość aby wyschła
5. Jeśli masz rozwarstwiony blat użyj kleju do drewna oraz zacisku
6. Wyrównaj wszystko papierem ściernym

Minusem takiej reanimacji jest strata części ogona. Może się to odbić na popie deseczki. W większości przypadków szlifowana część jest znikoma. Prawdopodobnie będziesz się musiał trochę przyzwyczaić do krótszego ogona, ale nie sprawi to, że nagle przestaniesz umieć pop shuv-it. Widziałem ludzi, którzy jeździli na desce wyglądającej jak ogryzek, a i tak ograliby mnie w skate.

Chipsy

Dość często nos odbija się od ziemi, a kiedy to się często zdarza - zaczyna się wykruszać. Czasami jest to mały chips, który nie jest wielkim problemem, ale z czasem będzie gorzej. Wyszczerbione deski mogą również powodować nieprzyjemne skaleczenia, więc rozsądnie jest wymienić lub naprawić swój blat, zanim się pogorszy. Podobnie jak ogon, możesz również naprawić nos.

Strata popa

Jeśli Twój blat do deskorolki traci pop, oznacza to, że nie możesz skoczyć tak wysoko, jak wcześniej. Zmniejszony pop utrudnia wykonywanie trików. Nie zawsze jest to łatwe do zauważenia, ponieważ Twoja deska stopniowo traci pop. Doświadczeni skejci zauważą stratę popa prawdopodobnie wcześniej niż początkujący.

Miękkie blaty się wyginają

Dzieje się tak w przypadku słabej jakości deskorolek lub gdy Twój blat jest mokry. Nie dbanie o swoją deskę i pozostawienie jej na deszczu lub w wilgotnym miejscu może spowodować nasiąknięcie wodą. Sam nie mam z tym żadnego doświadczenia, ale słyszałem narzekania innych.

Podsumowanie

Dbanie o blat deskorolki sprawi, że Twój związek z deskorolką będzie piękniejszy i będzie trwać dłużej ;) Pamiętaj aby nie zaniedbać również innych części deseczki. W tym wszystkim chodzi o Twoje bezpieczeństwo.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl