Jak szybko można jechać na deskorolce?
Jeśli chodzenie wszędzie Cię nudzi i szukasz szybszego sposobu na poruszanie się po mieście, dojazd do pracy lub do szkoły to warto rozważyć jazdę na deskorolce ;) Jednym z najczęstszych pytań, które możesz zadać szukając deski dla siebie jest to jak szybko mogę jechać?
Średnia prędkość deskorolki może wynosić od 8 do 19 km/h. Te widełki zawierają tak naprawdę uśrednione wszystkie rodzaje terenu i umiejętności. Doświadczony skejt może zwyczajnie jeździć około 15 km/h i jest to dla niego chleb powszedni. Longboardy są szybsze i ich średnia prędkość to 13 – 17 km/h podczas jazdy na płaskim podłożu.
Na średnią prędkość jazdy na deskorolce może wpływać wiele czynników, takich jak doświadczenie jadącej osoby, ukształtowanie terenu, otoczenie oraz materiały, z których wykonano deskę i rozmiar kół.
Jak szybka jest deskorolka?
To jak szybko jesteś w stanie jechać zależy od rodzaju nawierzchni i otoczenia, Twojego doświadczenia i poziomu umiejętności w jeździe na deskorolce, a także całego zestawu (średnica kółek, łożyska, waga).
Powszechnie wiadomo, że lepszej jakości deskorolka w połączeniu z doświadczonym skejtem „będzie szybsza” niż deskorolka niższej jakości odpychana się przez niedoświadczonego skejta.
Rekord świata w największej osiągniętej prędkości na deskorolce wynosi 146,73 km/h (91,17 mp/h) i zdobył go Pete Connolly w 2017 roku.
Jak szybki jest longboard?
Jak sama nazwa wskazuje, longboard różni się od deskorolki tym, że jest dłuższy. Deskorolka ma zwykle 28-34 cale długości i 7-10 cali szerokości. Dla porównania longboard ma zazwyczaj 35-60 cali długości i około 9-10 cali szerokości. Im dłuższa i szersza deska, tym łatwiej jest utrzymać równowagę.
Longboardy są generalnie szybsze niż deskorolki ze względu na większy rozstaw osi (odległość między truckami) i większe koła. Średnie prędkości dla longboardów wahają się od 9,5 do 22,5 km/h. Podczas zjazdów downhillowych normą jest osiąganie prędkości rzędu 80 – 100 km/h.
To, jak szybko możesz jechać na longboardzie, będzie zależeć od Twojego stylu jazdy i umiejętności, poziomu sprawności, który odnosi się do zdolności pchania i pompowania, a także od wagi, rodzaju deski, stopnia nachylenia drogi i zdolności do wystarczającego hamowania.
Downhill na longboardzie
Zjazdy na longboardzie są przeznaczone dla ludzi, którzy kochają adrenalinę i zależy im na jak najwyższych prędkościach. Najlepsi skejci uprawiający downhill zjeżdżają ze wzgórz z prędkością 80 – 100 km/h. Są to poważni skejci, którzy są niesamowicie dobrzy technicznie jednocześnie będąc entuzjastami sportów szybkościowych i chcą przekraczać kolejne granice bez niepotrzebnego ryzyka.
Najszybsza prędkość zjazdu na longboardzie, jaką kiedykolwiek zarejestrowano wyniosła 91,17 mp/h (146,73 km/h) i została osiągnięta przez Pete Conolly’ego 16 września 2017 roku w Quebec w Kanadzie.
Wpływ terenu na średnią prędkość jazdy na deskorolce
Nawierzchnia otoczenia, po której jeździsz znacząco wpływa na Twoją średnią prędkość jazdy na deskorolce. Podróżowanie po niszczejących miejskich drogach i chodnikach może obniżyć średnia prędkość, ponieważ będziesz musiał unikać każdego pęknięcia i wyboju – z wyjątkiem sytuacji gdy masz wystarczająco dużo umiejętności, aby móc takie przeszkody przeskakiwać.
Złe drogi, ruch uliczny, krawężniki i schody mogą mieć wpływ na średnią prędkość na obszarach miejskich. Musisz również wziąć pod uwagę swoje umiejętności aby zatrzymywać się na znakach stopu i światłach. W przeciwnym razie przyspieszanie bez wiedzy jak odpowiednio zahamować może być niezwykle niebezpieczne.
Osoba dojeżdżająca do pracy na deskorolce (zatrzymująca się na światłach) może zwykle przejechać 1,5km w około 8 minut osiągając średnią prędkość 12 km/h. Ilość podjazdów, płaskich terenów i pagórków na Twojej trasie również będzie miała wpływ na średnią prędkość.
Jak doświadczenie wpływa na średnią prędkość na deskorolce?
Istnieje bezpośrednia korelacja między Twoją średnią prędkością jazdy na deskorolce, a poziomem Twoich umiejętności lub doświadczenia. Zazwyczaj nie poruszasz się szybciej niż prędkość chodzenia jeśli jesteś początkującym. Ćwicząc i doskonaląc swoje umiejętności, możesz zbliżyć się do kogoś, a czasem nawet go wyprzedzić z prędkością roweru.
W gęstych obszarach miejskich z popękanymi i nierównymi nawierzchniami Twoje umiejętności i poziom doświadczenia będą miały jeszcze większy wpływ na prędkość. Bardziej doświadczony skejt może z łatwością omijać pewne przeszkody lub je po prostu przeskakiwać. Twoja średnia prędkość jazdy będzie z czasem wzrastać w miarę rozwoju umiejętności.
Podczas podróży na dłuższych dystansach po płaskim terenie średnia prędkość jazdy wynika bezpośrednio z umiejętności odpychania. Odnosi się to do częstotliwości i skuteczności Twoich pchnięć. Bardziej doświadczony jeździec będzie miał wyższy poziom sprawności co przekłada się na jakość i siłę odepchnięć, które mogą znacznie zwiększyć średnią prędkość poruszania się na desce.
Większe koła zwiększają prędkość deskorolki
Kółka odgrywają znaczącą rolę w szybkości, z jaką może jechać Twoja deskorolka. Dzieje się tak, ponieważ większe koła będą się toczyć znacznie szybciej niż mniejsze. Pomocne są również bardziej miękkie koła, ponieważ mają lepszą przyczepność i pochłaniają więcej wstrząsów z podłoża. Miękkie koła mogą być wolniejsze podczas toczenia, ale zapewniają doskonałą amortyzację, która pozwoli płynnie pokonywać niektóre przeszkody, a to oznacza, że będziesz pokonywać większy dystans w krótszym czasie.
Najlepsze koła do jazdy miejskiej mają średnicę 65 mm lub większą i twardość od 78A do 85A.
Longboardy są zazwyczaj dużo szybsze niż deskorolki, ponieważ są większe i domyślnie mają większe kółka. Tak więc, jeśli jesteś zainteresowany zwiększeniem prędkości, może rozważ drugi komplet ;)
Longboardy pokonują asfalt znacznie szybciej i z mniejszym wysiłkiem i gładko przetaczają się przez pęknięcia i niewielkie kamyczki. Ich rozmiar sprawia, że są o wiele bardziej stabilne przy wysokich prędkościach.
Podsumowanie
Deskorolki są o wiele szybsze niż chodzenie. Eksperymentowanie z wielkością deski i kółek przełoży się pozytywnie na Twoje umiejętności i doświadczenie. Będziesz się w stanie odnaleźć w każdej sytuacji i na każdej desce ;) Ciekawe kiedy w Polsce będzie taka infrastruktura, która pozwoli na desce jeździć nawet pomiędzy miastami. Ehhh pomarzyć zawsze warto :D