Jak długo będę się uczył Ollie?

0

Jak-dlugo-bede-sie-uczyl-ollie

Jak długo będę się uczył Ollie?

Nauka ollie nie przychodzi wszystkim naturalnie. Niektórzy zmagają się z tym miesiącami, a nawet latami. Niektórzy potrafią robić dobre ollie w kilka dni. Jest sposób na przyspieszenie, ale wymaga to cierpliwości. Nauka ollie zajmuje średnio od kilku tygodni do 6 miesięcy. Zależy to również od tego, jak długo ćwiczysz każdego dnia. Niektórzy ćwiczą przez 3 godziny dziennie, a inni przez godzinę dziennie. Rodney Mullen ćwiczył 9 godzin dzienne. Najszybszym sposobem na nauczenie się ollie jest upewnienie się, że znasz dobrze podstawy. Warto jeździć wszędzie na deskorolce, ćwiczyć skręty, hamowanie, manuale, a dopiero następnie przejść do ollie.

Zrozumienie koncepcji ollie to jedno z największych wyzwań dla nowych skejtów. Jeśli chcesz przejść do bardziej zaawansowanych trików to musisz dobrze opanować ollie, ponieważ wiele sztuczek na nim się opiera. Przyjrzyjmy się, jak możesz przyspieszyć swoje postępy, dlaczego możesz mieć problemy i jaka jest różnica pomiędzy ollie w jeździe, a w miejscu.

Ollie podczas jazdy

Ollie w czasie jazdy to najlepszy sposób na opanowanie tego triku. Zanim powiesz, że „to znacznie trudniejsze” musisz się zastanowić dlaczego tak myślisz. Ten strach często ma związek z tym, że nie czujesz jeszcze tak dobrze swojej deskorolki. Ollie w trakcie jazdy jest tak naprawdę łatwiejsze, jeśli wiesz, jak jeździć na deskorolce. Wykonywanie trików w ruchu jest tak naprawdę łatwiejsze niż w miejscu. Jasne, poprawna jazda na deskorolce zajmie trochę czasu, ale w końcu zaczniesz robić postępy znacznie szybciej.

Jest różnica między skakaniem kilka centymetrów nad ziemią, a robieniu ollie ze stylem i pewnością siebie. W rzeczywistości jazda na deskorolce to ciągła nauka i doskonalenie swojej techniki.

Ollie w miejscu

Największym błędem, jaki popełniają nowi skejci jest natychmiastowe przejście do ollie i kicflipa. Opanowanie tych trików bez podstaw jazdy jamie Ci więcej czasu. Pewnie, dasz radę podskoczyć bez umiejętności jazdy, ale mogę się założyć, że będzie to bez stylu i prawdopodobieństwo gleby jest znacznie większe.

Jeśli robisz ollie w miejscu, zwiększa się ryzyko zwichnięcia kostki podczas upadku. Jest wtedy tylko jedna droga – w dół. Kiedy upadniesz podczas jazdy możesz zrekompensować upadek, rozprowadzając energię tocząc się lub ślizgając na nakolannikach.

Warto najpierw nauczyć się jeździć na deskorolce, a dopiero później przejść do trików. Już kiedyś to wspomniałem w innym wpisie – to tak jakbyś jako dziecko chciał się najpierw nauczyć skakać pomijając umiejętność chodzenia.

Jak często powinienem ćwiczyć ollie?

Im więcej ćwiczysz tym lepiej, ale są chwile kiedy musisz się zatrzymać i pozwolić mózgowi i mięśniom dostosować się aby zapamiętać ruchy. Czasem warto zrobić sobie przerwę i skupić się na czymś innym, takim jak np. shuv it lub manual. Jeśli czujesz się sfrustrowany lub zdemotywowany, dobrym pomysłem jest zmiana miejscówki lub poćwiczenie innych sztuczek.

Pamiętam jak na początku nie potrafiłem ustać na desce po udanym ollie. Zrobiłem sobie przerwę, a następnego dnia zaczęło wychodzić wszystko z pierwszej próby. Dziwne jak to działa, ale myślę, że moje ciało i mózg potrzebowały trochę czasu aby przetworzyć nauczone ruchy.

Ćwicz, ćwicz i jeszcze raz ćwicz. Nie uda Ci się na początku, być może się poobijasz, ale w końcu wygrasz, a przebyta droga buduje charakter.

dawid-ollie

Opanowanie ollie

W gruncie rzeczy to po prostu pop, ślizg przednią stopą aby wypoziomować deskę w powietrzu i lądowanie na montażówkach. Na początku to jest przerażające, ale to część jazdy na deskorolce. Pokonywanie strachu, zaangażowanie i przypływ adrenaliny gdy wylądujesz trik. Sprawdź ścieżkę, którą chcesz jechać pod kątem rzeczy takich jak kamyczki, szkło, gałązki lub cokolwiek co może blokować Twoje koła. Używaj stóp, korpusu, ramion, nóg i barków (w zasadzie całego ciała), aby zachować równowagę. Ludzie często zapominają, że nie chodzi tylko o trzaskanie kicktailem i przesuwanie przedniej stopy. Pamiętaj, że nigdy nie przestajesz ulepszać swojego ollie. Z czasem stajesz się coraz lepszy. Noś również odpowiednie buty do deskorolki, Twoje codzienne kamasze mogą nie przetrwać treningów ;)

Jak zacząć?

Zanim zaczniesz uczyć się ollie, po prostu stań na desce, podskocz i wyląduj na montażówkach. Zapoznasz się z uczuciem skakania na deskorolce. Gdy poczujesz się komfortowo, zrób to samo podczas ruchu. Dzięki temu nauczysz się również Hippy Jump’a. Jak czujesz, że masz nad tym kontrolę to znaczy, że jesteś gotowy aby przejść dalej.

Trzaśnij w ogon ;)

Po Hippy Jumpie czas przejść krok dalej czyli zacząć robić ollie. Jestem pewien, że znasz rozmieszczenie stóp – tylna stopa na końcu ogona (kicktaila), a przednia pośrodku lub blisko przednich montażówek. Twoja tylna stopa może trochę odstawać, będzie Ci łatwiej mocno się wybić i zrobić dobrego „popa”.

Odepchnij się lekko aby jechać, wybijaj się z tylnej nogi tak aby ogon uderzył o podłoże. Musisz się w to mocno zaangażować ponieważ jeśli się wahasz to poniesiesz porażkę. Jeśli nie potrafisz lub nie możesz się temu poddać, możliwe, że jeszcze nie jesteś na to gotowy.

Poziomowanie deski

Po dobrym wybiciu czas na wyrównanie deski w powietrzu. Wymaga to przesunięcia przedniej stopy, która odpowiada za wypoziomowanie deski w powietrzu. Jednocześnie przesuwając przednią stopę musisz podciągnąć pod siebie tylną nogę aby czasem nie przyblokować deski przy poziomowaniu. Jeśli tego nie zrobisz to Ci wyjdzie rakieta ;) Jeśli się naprawdę zaangażujesz, to zrobisz ollie.

Lądowanie

Prawidłowe lądowanie ma wpływ na żywotność Twojej deskorolki no i na Twoje zdrowie. Gdy lądujesz nogami na środku blatu możesz przełamać deskę na pół. Musisz także zachować równowagę aby pozostać na desce. Grawitacja pomoże Ci wrócić na ziemię, ale nie zapomnij przy lądowaniu ugiąć kolan. Powinieneś być tuż nad swoją deską w locie i lądować stopami na montażówkach. Aby to wszystko wyszło musisz się naprawdę zaangażować. Czytanie i oglądanie poradników nie pomoże Ci nauczyć się ollie. Praktyka czyni mistrza ;)

Najczęstsze błędy

- Lądujesz przed swoją deską? Prawdopodobnie za bardzo się pochylasz. Spróbuj się pochylić nieco bardziej do tył i zobacz jak Ci to wyjdzie.
- Masz problem z wysokością? Upewnij się, że naprawdę podskakujesz podczas robienia ollie, a nie robisz go tylko nogami bez podskakiwania. Ważne aby wybijać się z deski, a nie podskakiwać w momencie gdy tail dotyka ziemi.
- Masz problem z wypoziomowaniem deski i wychodzi Ci za każdym razem rakieta? Oznacza to, że nie przesuwasz wystarczająco przedniej stopy.
- Jeśli Twoja deska wylatuje przed Ciebie to spróbuj pochylić się bardziej do przodu. Często to kwestia zaangażowania.
- Boisz się zaangażować? No cóż, może to źle zabrzmi ale upadek pomoże Ci przezwyciężyć strach. Zdasz sobie sprawę, że to wcale nie jest takie straszne i nie boli tak jak sobie to wyobrażasz.

Czy ollie jest trudne?

Ollie jest znacznie łatwiej zrobić gdy znasz podstawy jazdy na deskorolce. Ollie to podstawowa sztuczka, której na początku może być Ci trudno się nauczyć. Wybijanie na desce i przesuwanie przedniej stopy wydaje się na początku niewygodne i wymaga praktyki. Niektórzy uczą się szybciej niż inni, ale poświęcenie i wytrwałość są częścią jazdy na deskorolce. Nikt nie zrobił stylowego ollie pierwszego dnia. Jeździj, ćwicz, wyciągaj wnioski ze swoich błędów i nie bój się pytać innych o wskazówki. Jak nie masz z kim jeździć to warto od czasu do czasu nagrać swoje triki aby spojrzeć na nie z perspektywy innej osoby. Samemu będziesz wstanie dostrzec niektóre błędy.

to-tylko-ollie

Podsumowanie

Czas potrzebny na nauczenie się ollie zależy od tego, jak często jeździsz, otoczenia i opanowania podstawowych umiejętności jazdy. Zwykle ktoś, kto jeździ tylko godzinę tygodniowo, nie robi postępów tak szybko, jak ktoś kto jeździ na desce 2-3 godziny dziennie. Jak już wspominałem Rodney Mullen zanim został legendą (później to się nie zmieniło) jeździł 9 godzin dziennie!

Jeśli masz problemy to dobrym pomysłem jest poćwiczenie innych sztuczek. Może shuvit przyjdzie Ci dużo łatwiej? Manuale też wyglądają bardzo stylowo i można je później wplatać między trikami oraz dają dużo opanowania i wyczucia deskorolki. Gdy to opanujesz ollie przyjdzie Ci zdecydowanie łatwiej.

Zawsze są wyjątki i zawsze znajdzie się ktoś kto będzie robił postępy szybciej. Często te osoby już się czują komfortowo na deskorolce, nauczyli się cruisować i jeździć po przeszkodach w górę i w dół. Może jeździli na fiszce za młodu ale przy rozmowie nie biorą tego czasu jako jazdy na deskorolce? Nie zniechęcaj się, pytaj o wskazówki – zawsze ktoś Ci pomoże. Pamiętaj też, że w deskorolce chodzi przede wszystkim o dobrą zabawę :) Do zobaczenia na desce!

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl