Deskorolki mają przód i tył, które nazywamy nosem (przód – nose) i ogonem (tył – tail). Przód deskorolki jest dłuższy i ma trochę inny kąt niż ogon, co na pewno wpadło Ci w oko podczas stania na desce. Tylko deski w stylu „twin tail” mają dokładnie takie same wymiary z tyłu i z przodu. Po wszystkich moich latach spędzonych na deskorolce wciąż sprawdzam, czy dobrze mam ustawioną deskorolkę ;) Zdarza się to wszystkim, nawet tym najbardziej zaawansowanym, ponieważ różnica nie jest zawsze od razu oczywista. Istnieje kilka sposobów ułatwienia sobie sprawdzania gdzie jest przód, a gdzie tył.
Gdzie jest przód deskorolki? 5 sposobów na określenie nosa i taila w deskorolce
Istnieje kilka sposobów na ułatwienie rozróżnienia przodu i tyłu deskorolki. Poniżej znajdziesz 5 z nich:
- Sprawdź grafikę na deskorolce
Ten sposób na pewno się nie sprawdzi jeśli masz deskę bez grafiki, ale zwykle jakaś grafika jest. Grafika jest najczęściej przeniesiona termicznie i w większości przypadków po spojrzeniu na nią wiadomo gdzie jest przód, a gdzie tył. Dodatkowo też można się spotkać z nazwą marki, która ułatwi identyfikację przodu deskorolki. Jeśli nie ma żadnego logo to orientacja grafiki powinna zdradzać przód i tył blatu.
2. Sprawdź oba końce pod kątem długości
Wyraźnie widać, że nos jest dłuższy i nieco bardziej uniesiony.
- Przód (nos) jest często dłuższy i ma bardziej stroma krzywiznę ku górze,
- Ogon (tył - tail) jest krótszy i mniej stromy
Nos i ogon mają inny kształt. Nos jest nieco dłuższy i dalej od ziemi niż ogon. Wyjątkiem od tej reguły są deski typu „Twin tail” lub „twin nose”, które mają takie same oba końce.
3. Zaznacz swój griptape
Ja zawsze w jakiś sposób znaczę swój griptape aby od razu widzieć czy deskę mam prawidłowo ustawioną. Możesz zrobić koło, kwadrat lub dowolny kształt jaki Ci tylko przyjdzie do głowy. Jeśli nie mam ochoty się za bardzo z tym „bawić” to po prostu robię przecięcie na gripie i zostawiam „kreskę” z tył deski. Dzięki temu od pierwszego spojrzenia wiem gdzie jest tył, a gdzie przód ;) Jak składałem cruisera to się dużo bardziej przyłożyłem do griptape i również na pierwszy rzut oka widać gdzie jest tył :) Jeśli nie chcesz samodzielnie tego robić lub nie masz odpowiednich narzędzi to możesz kupić grip tape z grafiką.
4. Użyj kolorowych montażówek
Kolejnym prostym rozwiązaniem jest użycie różnokolorowych montażówek. Wystarczy, że dwie z przodu będą innego koloru i będzie łatwo zidentyfikować przód i tył. Sposób ten ma jeden minus – niektóre elementy kolorowe blakną i się wycierają. To w końcu tylko kolorowa powłoka lub farba, która nie jest wieczna. Niektóre marki dostępne tutaj są od razu spakowane tak, że jest 6 śrubek w jednym kolorze i 2 w innym właśnie aby było łatwiej oznaczyć przód i tył.
5. Użyj kolorowych kółek
To jest sposób podpatrzony z filmu dokumentalnego Tony Hawk: aż nie odpadną kółka i Tony miał tam 3 zielone kółka i jedno z przodu białe. Sposób raczej drogi z ekonomicznego punktu widzenia, ale warty zaznaczenia ;)
Czym różni się nos od taila w deskorolce?
Nos i ogon mają różne kształty, ponieważ przedniej i tylnej nogi używasz do różnych celów w deskorolce. Twoja dominująca stopa, której używasz do wybijania się z ogona znajduje się z tył i jest nieco silniejsza. Twoja przednia stopa jest prawdopodobnie szybsza i używasz jej do wykonywania trików. Dłuższy i nieco bardziej stromy nos ułatwia wykonywanie trików. Krótszy ogon, który znajduje się niżej nad ziemią, potrzebuje mniej czasu na wyskoczenie. Dłuższy i bardziej stromy nos pomoże Ci szybciej obrócić deskę i zrobić flipa ;)
Kształty cruiserów i longboardów
W przypadku cruiserów, longboardów czy nawet małych fiszek łatwo jest zidentyfikować przód i tył deskorolki. Tego typu deski są kierunkowe i ich kształt od razu sugeruje kierunek jazdy.
Twin tail
Jest kilka promodeli niektórych skejtów, którzy preferują aby ich deskorolka miała z obu stron taila lub z obu stron nos. Takie podwójne blaty są prawie całkowicie symetryczne. Zarówno przód, jak i tył mają dokładnie taki sam rozmiar, kształt i kąt. Zawsze może się zdarzyć jakaś delikatna różnica, ale to już raczej przez to, że stolarka rzadko bywa dokładna w 100%, ale rozumiesz o co mi chodzi ;)
Niektórzy kochają blaty z podówjnym ogonem (np. Ishod Wair, Neen Williams lub Jamie Foy), a inni ich nienawidzą. To wszystko zależy od Twoich osobistych preferencji. Zakładałem jednej osobie kiedyś griptape odwrotnie (na życzenie) ponieważ wolał mieć nos z tył, a taila z przodu – to wszystko preferencja i ważne aby Tobie jazda sprawiała przyjemność.
Dodatkowym argumentem jest kwestia ekonomiczna. Taki blat z dwoma ogonami może posłużyć na trochę dłużej. Jak już nie będziesz czuł popa to zawsze możesz obrócić deskę i jeździć odwrotnie ;) Co prawda będziesz potrzebować więcej siły do kopania flipów przez „mniej nos”.
Słowo na niedzielę
Już tak na zakończenie – kiedy samodzielnie składasz deskę lub wymieniasz blat to pamiętaj, który truck był z tył, a który z przodu. Jeśli zamienisz je miejscami to może Ci się na początku dziwnie jeździć przez ułożenie gumek i może nie identyczne dokręcenie trucków. Tylni truck zazwyczaj nieco bardziej się zużywa przez środek ciężkości podczas jazdy i nim się częściej uderza od wewnątrz podczas grindów i slidów.
A jak wy radzicie sobie z rozpoznawaniem przodu i tyłu deskorolki?
Do zobaczenia na desce! :)