Czy mogę używać kasku rowerowego na deskorolce?

0

czy-moge-uzywac-kasku-rowerowego-na-deskorolce

Czy mogę używać kasku rowerowego na deskorolce?

Sześcioletni syn mojego kumpla często podglądał nas jak śmigaliśmy na desce i któregoś dnia stwierdził, że na rowerze nie chce jeździć tylko zostać ulicznym surferem jak tata. Mój kumpel uradowany tym pomysłem od razu sprawił mu nową deskorolkę. Już przy pierwszym wyjściu został zatrzymany przez małżonkę aby młody ubrał się w ochraniacze i kask. Wszystko już posiadał, ale kask był przeznaczony na rower. Czy można używać takiego kasku na deskorolce?

Jaka jest różnicą pomiędzy kaskiem na rower, a kaskiem na deskorolkę?

Kształt i przeznaczenie są różne. Kask na deskorolkę zakrywa również tył głowy, gdzie zwykłe kaski rowerowe często zapewniają mniejszą ochronę. Niektóre kaski deskorolkowe mogą wytrzymać wielokrotne uderzenia, natomiast kaski rowerowe są zazwyczaj zaprojektowane tak aby ochronić głowę przed pojedynczym uderzeniem z bardzo wielką siłą.

Główne różnice pomiędzy kaskiem na deskorolkę, a kaskiem rowerowym:
- kaski deskorolkowe zakrywają również tył głowy,
- kaski rowerowe zapewniają lepszą wentylację,
- niektóre kaski na deskorolkę to kaski typu multi-impact, a kaski rowerowe są typu single-impact,
- kaski deskorolkowe mają grubszą skorupę, a kaski rowerowe wykonane są z cienkiego tworzywa sztucznego
- kaski rowerowe są zaprojektowane tak, aby wytrzymać ekstremalną siłę (np. uderzenie samochodem)

kaski-rowerowe

Pomimo tego, że kaski rowerowe są zaprojektowane tak aby przetrwać jedno solidne uderzenie to nie oznacza, że przy „miękkich” uderzeniach kask się nadaje do wyrzucenia. Obojętnie z jakiego rodzaju kasku korzystasz upewnij się, że po upadku nie ma pęknięcia oraz pianka jest cała. Jeśli któryś z tych elementów jest uszkodzony to należy wymienić kask.

Różnice w skorupie

Zewnętrzna część kasku deskorolkowego składa się z twardej skorupy, która w niektórych przypadkach może wytrzymać wielokrotne uderzenia. Skorupa jest zwykle grubsza niż w przypadku kasków rowerowych co przekłada się na więcej uderzeń. Kaski rowerowe mają cienką powłokę z tworzywa sztucznego.

Różnice w kształcie i konstrukcji kasku

Zapewne rzuciło Ci się w oczy, że kaski na deskorolkę są zaprojektowane inaczej niż kaski rowerowe. Kaski deskorolkowe zakrywają tył głowy i są okrągłe i gładkie. Jeśli chodzi o jazdę na deskorolce to można upaść na zdecydowanie więcej sposobów niż na rowerze. Zdarzyć się może upadek na tył głowy, dlatego jest ta dodatkowa ochrona z tyłu głowy.

Rowerzyści prawie nigdy nie upadają na plecy, chociaż niektórzy mają dodatkowe zdolności, a w szczególności dzieci ;)

Różne rodzaje pianek

Chyba najważniejszą różnicą jest rodzaj użytej pianki. Zasadniczo pianka wewnątrz kasków służy do absorbowania energii uderzenia. Istnieje wiele rodzajów pianek. Tak jak wcześniej wspomniałem – niektóre pianki są zaprojektowane tak aby wytrzymać jedno wyjątkowo silne uderzenie, a inne są projektowane aby wytrzymać wiele słabszych.

przekroj-kasku

Najpopularniejsze kaski mają spieniony polipropylen (EPP) i spieniony polistyren (EPS). EPP to gumowaty lub gąbczasty materiał zaprojektowany do wytrzymania wielu uderzeń. Jedną z właściwości EPP jest to, że samoczynnie się odnawia w przeciwieństwie do EPS. Tylko EPS jest zwykle używany w kaskach rowerowych.

Problem z kaskami na deskorolkę

Kask, który może wytrzymać wielokrotne uderzenia w teorii brzmi świetnie, ale jest pewien haczyk. Chociaż łatwo zauważyć uszkodzenia zewnętrznej powłoki kasku to trudno stwierdzić czy pianka ochronna jeszcze da rade nas uchronić. Pomimo wyścigu producentów na opracowanie jak najlepszego kasku wielokrotnego użytku na końcu zawsze zostaje zgadywanka. Gołym okiem nie widać mikropęknięć oraz nie przewidzisz jak silne może być następne uderzenie. Tak czy inaczej używanie już trochę zmęczonego kasku jest lepsze niż nie noszenie go wcale.

Kaski na deskorolkę, które wytrzymają jedno uderzenie

Jeśli Ci zależy na jak największym bezpieczeństwie to najlepszym wyborem są kaski deskorolkowe, które wytrzymają jedno bardzo mocne uderzenie. Kask taki posiada twardszą piankę, która nie regeneruje się po silnym uderzeniu. Delikatniejsze gleby nie wymagają wymiany kasku.

Jeśli lubisz jeździć po kątach i rampach i masz lekka glebę – nie martw się. Natomiast jak po glebie masz lekkie zawroty głowy i widzisz gwiazdki jak w kreskówkach to podziękuj swojemu kaskowi i wymień go na nowy.

Kask może uratować Ci życie

Często słyszę, że kaski są niewygodne lub się głupio w nich wygląda. Osobiście się z tym nie zgadzam, a nawet jeśli się wygląda głupio to co z tego? Lepiej głupio wyglądać niż zostać warzywem. Utrata pamięci lub inne uszkodzenia głowy mogą zmienić Twoje życie i to niekoniecznie na lepsze.

Jasne, samo przyzwyczajenie się do kasku zajmuje trochę czasu, ale po pewnym czasie traktujesz go jak czapkę. Jeśli ktoś się z Ciebie śmieje ze względu na kask czy ochraniacze – zignoruj tego debila.

Jeśli dalej nie jesteś przekonany co do kasku – zobacz TEN krótki filmik.

warto-nosic-kask

Dbaj o swój kask

Na koniec – ważna i często pomijana kwestia – dbaj o swój kask. Nie rzucaj nim jeśli Ci nie wyjdzie jakiś triczek. Dbanie o kask to podstawa. Każdy rzut i uderzenie skraca jego żywotność. Jeśli zdarzy Ci się naprawdę nieprzyjemny upadek i cieszysz się, że nosisz kask to również będzie pewnie dobry moment na jego wymianę ;) Do zobaczenia na desce i aby zawsze wam wszystko wychodziło z pierwszej, a kask przeżył pokolenia!

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl