Czy deskorolka ma limit wagi?

0

Czy deskorolka ma limit wagi?

Jeśli dopiero zaczynasz przygodę z deskorolką, możesz mieć kilka pytań związanych z ograniczeniami deskorolki. Jednym z często zadawanych pytań tym bardziej jeśli czujesz się trochę ponadgabarytowy będzie „czy istnieje ograniczenie wagi do jazdy na deskorolce?”

Nie ma czegoś takiego jak oficjalny limit wagi do jazdy na deskorolce, ale jakość kupowanej deski wpłynie na jej żywotność. Dobrze wykonany blat do deskorolki nadal może pęknąć jeśli wylądujesz nieprawidłowo. Niektóre z trucków mają ograniczenie wagi do 250 funtów czyli do niecałych 113,5 kg.

Ryzyko kontuzji

Pęknięte lub połamane deski są dość powszechnym zjawiskiem, ale prawdopodobieństwo połamania blatu jest większe w przypadku znacznej nadwagi. Podczas nieudanej próby triku, w którym łamiesz blat istnieje większe ryzyko odniesienia kontuzji. Skręcenia kostki i urazy stopy są częste u ludzi robiących triki na desce. Niektóre zagrożenia można znacznie zmniejszyć za pomocą sprzętu ochronnego i odpowiedniego wsparcia buta. Jazda na deskorolce wymaga koordynacji i zawsze wiąże się z pewnym ryzykiem. Między innymi przez ten zastrzyk adrenaliny wielu ludzi łącznie ze mną tak bardzo kocha jazdę na deskorolce.

Który pros jest najcięższy?

Zawodowi skejci zazwyczaj ważą mniej niż przeciętny dorosły (89 kg.). Weźmy na przykład Tonego Hawka. Jest bardzo wysoki ponieważ ma 192 cm wzrostu, a waży tylko 77,4 kg. Steve Caballero jest natomiast bardzo drobny i mając 162 cm wzrostu waży niecałe 61 kg.

Jest jednak kilku zawodników wagi ciężkiej w dziedzinie profesjonalnej deskorolki. Możemy tu wymienić skejtów takich jak Big Ben Schroeder, Stu Graham i Sean Sheffey. Pomimo szperania w tym temacie ciężko znaleźć więcej informacji na temat wagi prosów. Big Ben Schroeder przy 201 cm. wzrostu ważył 105 kg. Niestety jego kariera skończyła się w 2011 roku, po zderzeniu z samochodem, który nie zatrzymał się na znaku STOP. Big Ben pędził wtedy około 60 kmh i skończył ze złamaną kością piszczelową.

Czy waga wpływa na jazdę na deskorolce?

Jedną z zalet bycia cięższym skejtem jest to, że możesz nabrać większego rozpędu podczas zjazdów. Na początku możesz dostrzegać to również jako wadę ponieważ ten pęd może przełożyć się na poważniejsze kontuzje. Może ale nie musi. Wbrew pozorom jadąc szybciej rzadziej się upada na kolana lub ręce ponieważ z czasem nauczysz się tak upadać aby nic sobie nie zrobić i przeturlać się kawałek niwelując energię upadku. Chciałem to porównać do piłkarza, ale wątpię abyś osiągał takie prędkości aby później turlać się tyle metrów ;)

Niektórzy z was mogli widzieć kiedyś już trochę leciwy filmik na YouTube, w którym skejt o wadze prawie 150kg robi kickflipy, tróje i inne triki. Jest to jak najbardziej możliwe przy odpowiednim ułożeniu stóp i zgięciu kolan.

Czy szerokość deski ma znaczenie?

Szerokość blatu jest jednym z najważniejszych czynników przy wyborze deskorolki dla początkujących I większych osób. Szersza deska zapewnia lepsze wsparcie i stabilność.

Zakres rozmiarów blatów wynosi zwykle od 7 cali do 10 cali, chociaż wersje mikro są jeszcze mniejsze. Cięższe osoby zazwyczaj będą potrzebować czegoś o szerokości 8.25” lub większej aby pomóc rozłożyć wagę. Wadą szerokiego blatu jest to, że na początku może się trochę ciężej wykonywać triki.

Jeśli chodzi o długość deskorolki, większość ma około 32” długości, a wszystko co jest większe zwykle jest już uważane za longboard. Długość blatu może być ważnym czynnikiem dla wyższych osób, ale z drugiej strony każdy ma swoje preferencje.

Budowa blatu

Konstrukcja deski decyduje o jej wytrzymałości. Materiały używane do produkcji blatów to laminowane drewno klonowe, włókno weglowe, bambus i plastik. Każdy posiada swoje wady i zalety.

Drewno klonowe
Najpopularniejszym materiałem na blat do deskorolki jest laminowane drewno klonowe. Może posiadać kilka warstw – najczęściej jest 7 warstw, ale występują też deski z 9 warstw. Dobrze wykonany blat może spokojnie unieść 100kg i więcej. Bardzo mało producentów podaje limity wagowe dla swoich produktów.

Profesjonalne firmy takie jak Powell Peralta, Element, Nervous, Santa Cruz, Ravv itp. używają jednej z najlepszych odmian kanadyjskiego klonu do produkcji swoich desek. Są też modele wzmacniane włóknem węglowy – taką deska jest np. Flight Deck Powella Peralty.

Włókno węglowe i inne kompozyty

Niektóre z najtrwalszych desek mają blat z włókna węglowego. Są zdecydowanie wytrzymalsze, lżejsze ale również droższe i ciężko dostępne. Część osób narzeka, że nie czują się jak na drewnianej deskorolce i dla niektórych z czasem zaczynają być zbyt elastyczne.

Plastikowe fiszki

Fiszki Fish Skateboards są wykonane z tworzywa winylowego. Są stosunkowo mocne i można (ale się zdecydowanie odradza) po nich przejechać samochodem. Przeznaczone są do cruisowania, a nie do wykonywania trików. Dla niektórych fiszka może mieć za mały blat, więc jak chcesz deskorolkę do jazdy to może warto rozważyć wtedy cruisera.

Trucki

Oprócz blatów warto przyjrzeć się również truckom. Niektóre z trucków sa wykonane z aluminium 356.0 T6 i one posiadają zalecaną wage do 250 funtów (113,4 kg.). Podczas prawidłowego lądowania większość Twojego ciężaru powinna zostać rozłożona na trucki deskorolki.

Bushingi

Jeśli jesteś zawodnikiem wagi ciężkiej i sam składasz swoją deskę warto rozważyć zakup twardszych bushingów. Miękkie gumki będą się szybko niszczyć i jeśli jesteś początkujący mogą być dla Ciebie zbyt skrętne.

Słowo na niedziele

Chociaż nie ma oficjalnego limitu wagi dla skejta to ważąc więcej istnieje większe ryzyko kontuzji. Dla własnego bezpieczeństwa należy zawsze nosić sprzęt ochronny taki jak kask i ochraniacze. Jeśli potrzebujesz deski do przemieszczania się jest kilka bardzo wytrzymałych longboardów i kilka modeli deskorolek elektrycznych. Jak się trochę poodpychasz to i waga spadnie ;)

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl